astronomija

Čaka nas zadnja polna planetarna parada do leta 2040
09. 02. 2025 14.13Konec februarja se bo na nočnem nebu poravnalo sedem planetov, kar se ne bo ponovilo naslednjih 15 let. Planetarne parade štirih ali petih planetov se dogajajo relativno pogosto, medtem ko so poravnave vseh planetov izjemno redke.

Ste pripravljeni na 'komet stoletja'?
09. 10. 2024 05.58V teh dneh bo naše nebo krasil komet A3, ki se ga je z Zemlje nazadnje dalo videti v času neandertalcev. Poznavalci pravijo, da bi lahko šlo za najbolj spektakularen komet tega stoletja. Najbolj bo viden, tudi s prostim očesom, če bo vreme dopuščalo, med 9. in 13. oktobrom, ko naj bi dosegel magnitudo –3, torej bo nekoliko temnejši od Venere, pravi astrofizik Jure Japelj.

Najboljši dijak v astronomiji na svetu: Ni tako abstraktna kot matematika
29. 08. 2024 06.00Z našimi dijaki gremo lahko do lune in nazaj. Slovenija je namreč na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike dobila najboljšega astronoma na svetu, peterica dijakov pa je domov prinesla še dve zlati in dve srebrni medalji in se na tem področju zavihtela med pet najboljših držav na svetu. Kako v vesolju upravljati satelit? Kako z raketo pristati na Luni? To zanje niso nerešljivi izzivi.

Peter Andolšek ponovil lanski uspeh: postal skupni zmagovalec olimpijade
27. 08. 2024 14.07Slovenski dijaki so na 17. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, ki je potekala med 17. in 27. avgustom v Vassourasu v Braziliji, osvojili dve zlati in dve srebrni medalji. Peter Andolšek je ponovno postal tudi skupni zmagovalec olimpijade, slovenska ekipa pa se je zavihtela med najboljših pet ekip na svetu.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Liu Songling, Slovenec, ki je postavljal temelje astronomiji
08. 02. 2024 16.14Ljubljano krasi nov spomenik, ki je posvečen avtorju enega največjih astronomskih inštrumentov na svetu – ekvatorialne obročaste krogle. Izjemen dosežek je delo slovenskega jezuita, matematika, kartografa in astronoma Ferdinanda A. von Hallersteina, ki je plemiško življenje zamenjal za učenjaško, se izšolal v Gradcu in na Dunaju, nato pa podal na dolgo in naporno potovanje na Daljni vzhod, kjer je zasedel pomembno mesto na kitajskem dvoru.

Nebesne predstave nad Slovenijo: kometi, konjunkcija planetov, severni sij
03. 01. 2024 09.58Kometi, konjunkcija planetov in meteorski roji. Vse to bo v novem letu navduševalo opazovalce nebesnega svoda. Medtem bodo v Ameriki deležni tudi osupljivega Sončevega mrka, na severu pa tudi očarljivega plesa barv na temnem nočnem nebu. Severni sij bo morda znova zataval tudi južneje do naše podalpske države.

Delec ultra visoke energije, ki je prišel 'iz nič', znanstvenikom kravžlja možgane
24. 11. 2023 13.06Astronomi so zaznali nenavaden kozmični žarek, ki je padel na površje Zemlje. Ker gre za delec izjemno visoke energije, ki je prišel iz Lokalne praznine, je njegov izvor velika uganka za znanstvenike. Ti se zdaj sprašujejo, kakšen kozmični dogodek bi ga lahko povzročil.

'Magellan je bil morilec, zato galaksiji ne bi smeli biti imenovani po njem'
12. 11. 2023 11.29Ime portugalskega raziskovalca Ferdinanda Magellana je zapisano v zvezdah. Po njem namreč nosita ime dve satelitski galaksiji: Veliki in Mali Magellanov oblak. Astronomi pa zdaj želijo galaksij spremeniti ime, saj trdijo, da je bil Magellan predvsem morilec, ki je med vodenjem prve odprave, ki je obkrožila svet, zasužnjeval in požigal domove domorodnih ljudstev.

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?
21. 08. 2023 12.54Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

Slovenski dijak najboljši mladi astronom na svetu
20. 08. 2023 15.18Slovenski dijak Peter Andolšek je skupni zmagovalec 16. mednarodne olimpijade iz astronomije in astrofizike, ki je potekala na Poljskem. Slovenska ekipa je na tekmovanju dosegla odličen uspeh – v domovino se vrača z zlato, dvema srebrnima in eno bronasto medaljo ter pohvalo.

Saturnovi znameniti obroči naj bi počasi izginjali
29. 05. 2023 13.13Nove raziskave kažejo, da znamenitih Saturnovih ledenih obročev v prihodnosti morda ne bo več mogoče videti skozi teleskope. Z vesoljsko sondo Cassini so raziskovalci ugotovili, da prstani izgubljajo več ton mase na sekundo, kar astronomsko gledano pomeni, da prstani nimajo več veliko časa. Raziskovalci ocenjujejo, da bodo obroči obstajali največ še nekaj sto milijonov let.

'Spektakularno, izjemno': asteroid razsvetlil nebo nad Rokavskim prelivom
13. 02. 2023 17.33Na obeh straneh Rokavskega preliva so številni navdušenci nad astronomijo v noči na ponedeljek zrli v nebo v pričakovanju, da bodo videli prihod majhnega asteroida. In mnogim se je čakanje obrestovalo, saj so za nekaj trenutkov uživali v enkratni svetlobni predstavi na nebu. To je bilo sicer šele sedmič, da je Evropska vesoljska agencija prihod asteroida napovedala vnaprej.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

V ponedeljek zgodaj zjutraj popoln lunin mrk in krvava super Luna
15. 05. 2022 15.06V ponedeljek zgodaj zjutraj bomo priča enemu najlepših prizorov, ki bo s prostim očesom viden tudi iz Slovenije. Na nebu si bomo lahko ogledali tako imenovano krvavo super Luno. To je edini letošnji lunin mrk, ki bo viden iz Slovenije.

Ambiciozni cilji druge petrice mladih upov
15. 05. 2022 15.03Dvajset perspektivnih mladih je prišlo v ožji izbor in tako dobilo možnost, da postanejo mladi up 2022 in prejmejo podporo na poti do uresničitve svojih sanj. Prvih pet finalistov smo spoznali prejšnji teden, zgodbe druge peterice pa vam podrobneje predstavljamo v nadaljevanju.

Na nebu meteorski roj Geminidov, 60 do 120 utrinkov na uro
13. 12. 2021 11.45Meteorski roj Geminidov se pojavlja vsako leto decembra, letos pa naj bi vrhunec doživel v noči na14. december. Na temni lokaciji je po ocenah slovenskega Astronomskega društva Orion moč pričakovati od 60 do 120 utrinkov na uro. Meteorski roj je viden s prostim očesom, zato za opazovanje ni nujen daljnogled ali teleskop.

25 let dosežkov novogoriške univerze: uspelo jim je priti tudi 'med zvezde'
30. 09. 2020 19.47Ko je človek star 25 let, pravimo, da je še mlad. Ko je 25 let stara univerza, pa bi mnogi rekli, da je še v povojih. V Novi Gorici so dokazali, da lahko tudi tako mlada univerza pride med zvezde - tudi dobesedno. Univerza v Novi Gorici, ki praznuje četrt stoletja obstoja, je namreč v svetu znana tudi zaradi astronomije. Nam pa, da se Slovenci počutimo majhne samo zaradi predsodkov.

'Zasenčila' vse druge: znanstveniki odkrili najmočnejšo in najsvetlejšo supernovo
14. 04. 2020 10.54Astronomi so odkrili največjo in najmočnejšo eksplozijo zvezde, ki je bila kadarkoli zabeležena. 4,5 milijona svetlobnih let oddaljena supernova naj bi bila kar desetkrat močnejša od običajne in petstokrat svetlejša, po mnenju znanstvenikov pa je nastala kot rezultat prvotne združitve dveh večjih zvezd.

Iščemo Mlade upe 2019: mladi športniki, parašportniki, umetniki in znanstveniki – prijavite se!
20. 09. 2019 15.12V nedeljo 22. septembra bomo na svoj račun prišli vsi ljubitelji dobre zabave in glasbe, saj se na POP TV vrača priljubljena oddaja Znan obraz ima svoj glas. Tudi tokrat pa ne bodo zasijali le tekmovalci, pač pa boste priložnost, da pokažete svoj talent, dobili tudi perspektivni mladi umetniki, športniki, parašportniki in znanstveniki. Da bi svoj talent lahko razvijali še naprej, pa vam bo zagotovo še kako prav prišla finančna pomoč, zato vas Zavarovalnica Trigav in njen zavod Vse bo v redu vabita k sodelovanju pri že sedmi generaciji Mladih upov!

V prihodnjem tednu bomo priča delnemu luninemu mrku
11. 07. 2019 18.30Če nam bo vreme naklonjeno, bomo lahko v torek zvečer opazovali delni lunin mrk, ki bo drugi in hkrati tudi zadnji letošnji mrk, viden iz Slovenije. Mrk bodo lahko opazovali še iz Afrike, Južne Amerike, Azije in Avstralije.

Leteča cigara ni vesoljsko plovilo
02. 07. 2019 09.38Skrivnostni objekt Oumuamua, ki so ga znanstveniki prvič opazili že leta 2017, vendarle ni vesoljsko plovilo, trdi skupina znanstvenikov. A tudi ti niso povsem prepričani, v katero kategorijo uvrstiti nenavadni objekt.

Slovenija ena od držav, kjer bo mogoč ogled super krvave Lune
20. 01. 2019 07.00Ponoči si bo na nebu mogoče ogledati redek nebesni pojav, super krvavo Luno. To je kombinacija popolnega luninega mrka in 'super Lune', ki nastane, ko je to nebesno telo najbližje Zemlji in zato videti večje in svetlejše kot sicer. Pojava ne gre zamuditi, čeprav se bo treba odpovedati jutranjemu spancu, saj bo naslednji šele leta 2021.

Astronomi odkrili enormno nadjato galaksij iz zgodnje zgodovine vesolja
19. 10. 2018 16.31Astronomi so odkrili enormno nadjato galaksij, ki je nastala zgolj 2,3 milijarde let po velikem poku. Gre za največjo in najbolj masivno strukturo, ki je nastala v tako zgodnji zgodovini vesolja. Nadjata, ki so ji nadeli vzdevek Hiperion po titanu iz grške mitologije, ima celo večjo maso od milijonov milijard Sonc skupaj.

Novo odkritje o Nefertiti: zgodba spominja na Igro prestolov
09. 09. 2018 16.18Španski arheoastronom Belmonte, ki se je te dni mudil pri nas, nam je priznal, da se pri svojem delu pogosto sreča z vprašanji, na katera nima odgovora. Je pa njegovo nedavno odkritje o egipčanski kraljici Nefertiti sprožilo polemično debato. Zaupal nam je tudi, kaj si misli o t. i. bosanskih piramidah, obstoju boga in astrologiji.

'Prepričan sem, da bomo našli življenje zunaj našega Osončja'
08. 09. 2018 14.45Kaj imajo skupnega Maji, stari Egipčani in mi? Vsi z zanimanjem zremo v nebo, pravi španski astrofizik in eden od vodilnih svetovnih arheoastronomov. Med njegovim obiskom v Ljubljani smo se z njim pogovarjali o starodavnih civilizacijah, zgodovini, prihodnosti in življenju zunaj Zemlje.

Najdaljši lunin mrk v stoletju prava paša za oči
28. 07. 2018 10.03Izjemen astronomski pojav je pritegnil številne opazovalce nočnega neba po Sloveniji. V različnih krajih po državi so se ljudje zbirali na točkah, od koder so imeli najlepši pogled na lunin mrk. Zbrali smo nekaj utrinkov tega izrednega nebesnega spektakla.

Številne doma in po svetu navdušil najdaljši popoln lunin mrk stoletja
27. 07. 2018 06.15Imeli smo priložnost spremljati najdaljši popolni lunin mrk v tem stoletju. Dogodek je bil zanimiv tudi zaradi posebnih barv in postavitve preostalih nebesnih teles, številni pa so lahko v svoj objektiv ujeli tako imenovano krvavo Luno.

Pahor vročil jabolko navdiha 17-letnemu veleumu Alekseju Jurci
13. 12. 2017 15.51Aleksej Jurca, ki je novembra pometel s konkurenco in zmagal na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, je prejel jabolko navdiha. Izročil mu ga je predsednik Pahor, ki je bil nad dosežkom mladega veleuma navdušen.

FOTO: Vrhunec Luninega mrka je bil najlepše viden z višjih leg z razgledom na vzhod in jugovzhod
07. 08. 2017 08.26V naših krajih smo drevi lahko opazovali delni Lunin mrk. Zemlja je zakrila približno četrtino Lune, vrhunec pa je bil ob 20.20 najlepše viden z višjih leg z dobrim razgledom na vzhod in jugovzhod. Nocojšnji mrk je bil zadnji v tem letu, dva tedna po Luninem pa bo sledil še popolni Sončev mrk, ki bo viden le iz ZDA.