Slovenija

Slovesno ob kulturnem dnevu

Ljubljana/Vrba/Trbovlje/Prevalje, 08. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Prešernov dan, državni kulturni praznik, so po Sloveniji potekale različne prireditve. Posebej pestro je bilo v Prešernovem rojstnem kraju Vrbi, na ljubljanskem Prešernovem trgu pa je Združenje dramskih umetnikov pripravilo tradicionalni Prešernov recitacijski maraton.

Prešernov spomenik ob kulturnem prazniku ne samuje
Prešernov spomenik ob kulturnem prazniku ne samuje FOTO: Dare Čekeliš

V Prešernovem rojstnem kraju, Vrbi, se je danes zbralo več kot tisoč ljudi, v Ljubljani pa je, tako kot vsako leto, Združenje dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) pripravilo javno manifestacijo - Prešernov recitacijski maraton. Točno opoldne ga je z recitacijo Zdravljice odprl Polde Bibič, za njim pa se je pred spomenikom največjega slovenskega pesnika zvrstila množica umetnikov iz vse Slovenije. Umetniki iz domala vseh slovenskih poklicnih gledaliških hiš, samostojni ustvarjalci, študentje AGRFT in upokojeni člani, med njimi dobitniki najvišjih kulturnih priznanj in nagrad, so pred spomenikom prebirali Prešernovo poezijo.

Prešernov recitacijski maraton prireja ZDUS kot darilo slovenskih igralcev ljubljanskim meščanom in meščankam, je uvodoma pojasnil predsednik ZDUS Marko Simčič in hkrati opravičil morebitno ponavljanje pesmi, ki jih bodo umetniki recitirali po lastnem izboru. Prireditev, stara dvajset let, se je po njegovih besedah začela kot protest, "kot delček borbe za kulturno avtonomijo v nekdanji Jugoslaviji. Danes teh problemov ni več; spremenila se je v prijetno doživetje gledališča na ulici," je še dodal Simčič.

Rihterjeva sprejela Prešernove nagrajence

Ministrica za kulturo Andreja Rihter je na gradu Strmol priredila sprejem za dobitnike letošnjih Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada ter nominirance za nagrade Prešernovega sklada. Kot je ob tej priložnosti dejala Rihterjeva, njeno poslanstvo danes ni v tem, da veliko govori, saj je današnji dan namenjen doživljanju in podoživljanju kulture. Izrazila je svoje veselje, da je kulturni praznik tako bogat s prireditvami. "Slovenci smo bogat narod in to dokazujemo s svojo ustvarjalnostjo," je še dejala ministrica in nazdravila prihodnosti.

Pesem pod padalom

Z recitalom Prešernovih pesmi v eksotičnih jezikih, prepevanjem Komornega zbora Fakultete za elektrotehniko in pristajanjem tandemov presenečenj, s katerimi so se spustili nekateri znani Slovenci, med njimi ljubljanska županja Danica Simšič, sta Šolt in ŠOU v Ljubljani slavila slovenski kulturni praznik. Po besedah organizatorjev so prireditev namenili vsem, ki jih visoka kultura ne zanima oziroma si je ne morejo privoščiti.

Športno-kulturni praznik

Nekoliko drugačna prireditev ob kulturnem prazniku je potekala na Koroškem, ko so se v športni dvorani na Prevaljah v malem nogometu pomerile ekipe poslancev, policistov, duhovnikov, direktorjev, odvetnikov in novinarjev. Najbolje se je odrezala ekipa novinarjev in tako ubranila lanski naslov. Drugi so bili odvetniki, tretji pa poslanci. Sedaj že tradicionalno prireditev, poimenovano Kulturni šok, so organizirali koroški novinarji skupaj z občino Prevalje.