Dars je za zdaj končal postavitev protihrupnih ograj okrog Celja, ki se jih je zaradi njihove velikosti prijelo ime 'berlinski zid'. Še letos pa bodo postavljali protihrupne ograje med Ljubljano oziroma Brezovico in Vrhniko.
Za ograje je Dars odštel v povprečju milijon evrov na kilometer, njihovo postavitev pa 85-odstotno financira Evropska unija. Kljub temu so nekateri prepričani, da smo plačali preveč.
Primerjava cen protihrupnih ograj med slovenskimi, hrvaškimi, avstrijskimi in italijanskimi kaže, da so cene precej različne, slovenske pa med dražjimi.
Pri primerjavi smo upoštevali ceno kvadratnega metra lani in letos pri nas postavljenih ograj. Ta kaže, da je Dars za kvadratni meter teh ograj odštel 222 evrov – gre za celoten strošek, pri čemer je treba povedati, da bi bile ograje nekaj malega cenejše, če ne bi bila gradnja ograj proti Vrhniki draga zaradi barjanskih tal.
Najdražje ograje so v Italiji, Autovie Venete jih postavlja za med 250 in 420 evrov na kvadratni meter, tem sledijo slovenske, na Hrvaškem pa HAC navaja, da so za ograje odšteli od 177 do 191 evrov. Najcenejše pa so – zanimivo – v Avstriji, najbogatejši med vsemi štirimi državami. Tam, pravijo v Asfinagu, povprečno za ograje odštejejo 160 evrov po kvadratnem metru.
Je pa treba upoštevati, da je cena ograj odvisna od vgrajenih materialov, a pri tem tudi, da večinoma na slovenskih avtocestah ne vgrajujemo najdražjih materialov.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.