protihrupna

Krajani Šentilja na protestnem shodu zahtevali protihrupne ograje
05. 10. 2024 20.07Krajani Šentilja so na protestnem shodu od pristojnih zahtevali takojšen začetek gradnje protihrupnih ograj ob avtocesti. Če tega ne bodo storili, krajani napovedujejo protestno akcijo in blokado avtoceste.

'Če bo šlo vse po načrtih, bi se dela lahko začela v letu 2025'
01. 08. 2023 10.12Dars je zaprosil za okoljevarstveno dovoljenje za širitev štajerske avtoceste, kmalu naj bi prošnjo oddal tudi za primorsko. Dela bi se lahko začela čez dve leti. Obseg del, ki jih bo potrebno izvesti za vzpostavitev tretjega pasu, je izjemno obsežen, poudarjajo: "Dela bodo morala potekati ob vzpostavitvi zapor in posledično delni omejitvi prometa. Časovnica še ni znana, zagotovo pa bodo dela trajala na obeh vpadnicah več gradbenih sezon."

Prednosti in slabosti drsne zasteklitve v primerjavi s klasično zasteklitvijo
25. 04. 2023 08.38Nepremičninski trg že najmanj desetletje beleži porast dveh povsem nasprotujočih si povpraševanj. Gre za nadstandardna stanovanja s prostornim balkonom in/ali teraso na eni ter studie z le nekaj kvadratnih metrov velikim balkonom na drugi strani, ki pa ju druži vse bolj priljubljena drsna zasteklitev balkona.

Med Lescami in Bledom gradnja krožišč za Šobec in za obvoznico
20. 10. 2022 16.20Zaradi gradnje krožišča Šobec bo od 24. oktobra letos do 10. februarja prihodnje leto na glavni cesti med Lescami in Bledom vzpostavljenih več različnih začasnih prometnih ureditev. Poleg tega naj bi v kratkem stekla tudi dela za prvo fazo blejske južne obvoznice, ki obsegajo izgradnjo krožišča na Betinovem klancu.

Bo nova obvoznica v Rušah tekla čez dvorišča občanov?
10. 05. 2022 18.29Kaj bi storili, če bi nenadoma izvedeli, da bo nova cesta tekla tako rekoč čez vaše dvorišče, meter od vaše terase pa bo stala nova protihrupna dvometrska ograja? Prav to je pred kratkim izvedelo približno 20 krajanov Ruš, ki se borijo proti temu, da bi cesta tekla tam, kjer ni bila nikoli predvidena. Prvotni načrt je bil, da bi tako imenovana obvoznica, ki je v prostorskem načrtu tudi vrisana, tekla zunaj poseljenega območja, a so se v tem času tudi okoli te trase naselili ljudje. Zakaj županja vztraja pri novi trasi, ki bi tekla čez dvorišča in hiše nekaterih krajanov, se sprašujejo občani, zbrani v civilni iniciativi.

Vrtovec in Gewesslerjeva sta se zapeljala po prenovljenem železniškem predoru Karavanke
29. 07. 2021 17.05Z vožnjo z vlakom skozi železniški predor Karavanke sta infrastrukturni minister Jernej Vrtovec in njegova avstrijska kolegica Leonore Gewessler slovesno obeležila zaključek varnostno-tehnične nadgradnje predora. Oba sta prepričana, da železnice predstavljajo hrbtenico mobilnosti prihodnosti.

Občina odgovarja na očitke o neustrezni umestitvi soboškega gibalnega parka
13. 02. 2019 16.30Soboška občina se je v sporočilu za javnost odzvala na navedbe o neustrezni umestitvi gibalnega parka ob Soboškem jezeru zaradi obremenjenosti s hrupom in trdimi delci. Po njihovem mnenju gre za napačne interpretacije, občina pa se s številnimi ukrepi bori za revitalizacijo omenjenega območja in proti onesnaženju s trdimi delci.

'Berlinski zid' pri Celju, vreden devet milijonov evrov, hrup še poslabšal
08. 06. 2017 19.10Dars je v Lopati pri Celju predlani postavil protihrupne ograje, vredne dobrih devet milijonov evrov. A namesto, da bi "berlinski zid," kakor ograjam zaradi višine in sivine pravijo vaščani, varovale pred hrupom, je stanje z njimi še hujše. Za nameček se z njimi zdaj ukvarjajo še kriminalisti.

FOTO in VIDEO: V požaru pri razcepu Kozarje ranjena dva gasilca, škode za več deset tisoč evrov
06. 06. 2017 13.24Zagorelo je v starejšem lesenem objektu ob ljubljanski obvoznici pri razcepu Kozarje, požar pa se je razširil tudi na protihrupno ograjo. Zaradi požara in dima sta bili pred razcepom Kozarje zaprti zahodna in južna ljubljanska obvoznica proti razcepu Kozarje. Nastalo je za več deset tisoč evrov škode, pri gašenju sta se lažje poškodovala dva gasilca.

V Ljubljani stanovanja že po 2000 evrov za kvadrat?
25. 05. 2017 07.35Soseska Celovški dvori v Šiški, eni najznamenitejših četrtnih skupnosti v Ljubljani, izkorišča vse prednosti razvite infrastrukture. Dovolj blizu je najožjemu mestnemu jedru, hkrati pa ima hiter dostop do narave, zato izpolnjuje pričakovanja tako ljubiteljev urbanega kot narave.

Namesto da bi nas država zaščitila pred hrupom, dviguje dovoljene meje hrupa
05. 05. 2017 19.16Evropska komisija je Sloveniji že izrekla opomin, ker že deset let zavlačuje z izdelavo Operativnega varstva pred hrupom, ki je osnova za gradnjo protihrupnih ograj in ostale ukrepe proti hrupu. A vlada bo namesto zaščite raje zvišala dovoljene vrednosti hrupa, kot kaže, bo tudi cena zasoljena.

Šenčur bodo pred hrupom z brniškega letališča varovala drevesa
05. 04. 2017 15.46Aerodrom Ljubljana je za zmanjšanje hrupa na območju Šenčurja zasadil 13.000 dreves, ki bodo predstavljala vegetacijsko protihrupno bariero. Gozdna pregrada naj bi hrup zmanjšala za vsaj dva decibela, bo pa služila tudi kot protiprašna zaščita in zaščita proti smradu, kar bo prav tako pripomoglo k večji kakovosti bivanja v bližnjih naseljih.

Kranjski župan hvali 34-milijonski projekt nove avtobusne postaje, krajani odkimavajo: To so pravljice za lahko noč
11. 01. 2017 06.30Izbrana lokacija nove kranjske avtobusne postaje med porodnišnico in osnovno šolo razburja krajane Zlatega Polja. Župan se z njimi ni želel pogovarjati, eno od mestnih sej, na kateri so predlog obravnavali, so spremljali celo varnostniki in policija. Nekateri svetniki, ki so glasovali za, pa naj bi to storili v slogu kupčij – jaz tebi, ti meni.

Dars odstopil od pogodbe za protihrupne ograje na avtocesti pri Celju
15. 03. 2016 13.54Dars je nepreklicno odstopil od pogodbe za gradnjo protihrupnih ograj na avtocesti pri Celju. Izvajalec namreč ni odpravil pomanjkljivosti glede slabe zvočne izolacije. Pogodba je bila vredna 18 milijonov evrov.

Nove protihrupne ograje pri Celju premalo zadušijo hrup
09. 11. 2015 16.57Prve terenske meritve ob avtocesti med Celjem in Arjo vasjo kažejo, da nove protihrupne ograje ne opravljajo dobro svojega dela, saj premalo zadušijo hrup. Dars bo zato od izvajalcev zahteval, da pomanjkljivosti odpravijo.

Krajinski arhitekti: Protihrupne ograje previsoke, kazijo tudi slovensko krajino
12. 01. 2015 11.33Društvo krajinskih arhitektov ugotavlja, da so protihrupne ograje ob štajerski in primorski avtocesti, ki jih postavlja Dars, previsoke, pri njihovem načrtovanju pa niso upoštevali strokovnih priporočil. Zato pozivajo pristojne, naj preverijo upravičenost postavitve ograj in preprečijo morebitno škodo v prihodnje.

Slovenske protihrupne ograje med najdražjimi
03. 01. 2015 18.22Primerjava cen protihrupnih ograj med slovenskimi, hrvaškimi, avstrijskimi in italijanskimi kaže, da so cene precej različne, slovenske pa med dražjimi. Dars je namreč za kvadratni meter teh ograj odštel 222 evrov. V Avstriji, na primer, pa za kvadratni meter odštejejo 160 evrov.

Protihrupne ograje narekuje Evropa?
24. 11. 2014 18.54Dars na veliko gradi protihrupne ograje, ljudje pa se v času zategovanja pasov sprašujejo o smiselnosti takih investicij. A postavitev ograj narekuje evropska direktiva, Evropa pa tudi skoraj v celoti financira gradnjo. Domačini so nad pridobitvijo navdušeni.

Kje in zakaj stojijo protihrupne ograje?
20. 11. 2014 17.51Dars na petih odsekih avtoceste za 30 milijonov z evropskim denarjem pospešeno gradi protihrupne ograje, ponekod visoke tudi sedem metrov. Nekateri jim pravijo kar Berlinski zid, krajinski arhitekti pa se držijo za glavo, ker po njihovem kazijo prostor. Na drugi strani so tisti, ki s hrupom z avtoceste živijo 24 ur na dan.

Kolektorji bodo sonce 'lovili' na protihrupni ograji
17. 08. 2012 16.07Na protihrupno ograjo ob cestninski postaji Bazara na avtocesti Vrtojba–Razdrto bodo namestili 644 panelov s sončnimi kolektorji. Tako naj bi proizvedli dovolj električne energije za potrebe okoli 50 stanovanjskih hiš, občini pa letno prinesli nekaj več kot 65.000 evrov.

Za protivetrno zaščito 25 milijonov evrov, Dars denarja nima
06. 04. 2012 16.25Za protivetrno zaščito na hitri cesti med Razdrtim in Ajdovščino bo treba odšteti 25 milijonov evrov. Po njeni postavitvi bo vožnja za tovornjake mogoča do hitrosti burje, ki bo dosegala 150 kilometrov na uro, in do 180 kilometrov na uro za osebna vozila.