Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, evropska komisarka Violeta Bulc in predsednik uprave Darsa Tomaž Vidic so prerezali trak in v uporabo predali še drugi del podravske avtoceste od Dražencev proti mejnemu prehodu Gruškovje. Ta je zdaj v celoti zgrajena, poletni zastoji pa končno - zgodovina. Čeprav, kot so tudi povedali na odprtju, se jim zaradi nadzora na meji še vedno ne bo mogoče povsem izogniti.
5,77 kilometra dolg odsek od Podlehnika do meje so začeli graditi maja 2016, končati bi ga morali do januarja prihodnje leto. Izvajalcu, sarajevskemu Euro-asfaltu, je torej to uspelo mesec dni pred rokom in celo za manj denarja, kot so predvideli.
Pri gradnji je sodelovalo 27 podizvajalcev, večinoma slovenskih, tudi material je bil večinoma nabavljen v Sloveniji, so povedali. Odsek je gradilo do 320 delavcev, od tega okoli polovico Euro-asfaltovih, ostali so bili delavci podizvajalcev. Trasa avtoceste poteka po bivši regionalni cesti, zato so morali vzporedno graditi tudi novo regionalno cesto. Pogodbena vrednost del je 46 milijonov evrov brez davka.


Zahtevna gradnja
Prvi del 13 kilometrov dolgega odseka avtoceste je bil končan novembra lani, gradil ga je Pomgrad. S tem je v celoti dograjena skupno 33 kilometrov dolga podravska avtocesta A4 med Slivnico (Mariborom) in Gruškovjem ter zaprta edina vrzel na 2300 kilometrov dolgi avtocesti med Hamburgom in Solunom.
Gradnja je bila zahtevna. Na "podravki" je dvocevni predor, sedem nadvozov, trije podvozi, dva podhoda, devet avtocestnih mostov, 15 mostov na deviacijah, 28 opornih zidov, trije podporni zidovi, 67 prepustov in 8,4 kilometra protihrupne zaščite, so o projektu napisali na spletni strani ministrstva za infrastrukturo.
Avtocesta Draženci –Gruškovje Dvocevni predor Log: - dolžina predorov: 105,66 m - dolžina portalov: 43,19 m - galerije: 75,59 m - skupna dolžina: 224,44 m 7 nadvozov 3 podvozi 2 podhoda 9 avtocestnih mostov 15 mostov na deviacijah 28 opornih zidov 3 podporni zidovi 67 prepustov 8,4 km protihrupne zaščite |
Avtocesto zgradili za manj denarja, kot so predvidevali. Kako je to mogoče?
Celoten avtocestni odsek med Draženci in Gruškovjem, ki so ga v dveh fazah gradili tri leta, je stal približno 110 milijonov evrov (66 milijonov je prispevala Evropska unija), kar je bistveno manj od ocenjene investicijske vrednost. Bratuškova je na to temo dejala, da bi si v prihodnje želela čim bolj natančnih investicijskih ocen stroke, a tudi, da bi gradili ceneje, hitreje in učinkoviteje.
Vidic pa je nižjo ceno projekta v primerjavi z ocenjeno investicijsko vrednostjo pojasnil z dejstvom, da je za pridobitev posla pred tremi leti bil velik interes med ponudniki, saj je bila pred tistim obdobjem dokaj huda gradbena in finančna kriza.
Končno bodo lahko zadihali
Za prebivalce ob državni cesti med Ptujem in Gruškovjem so bile prometne razmere dolga leta neznosne, zlasti ob poletnih koncih tedna in pred krajšimi prazničnimi obdobji, ko so se proti Hrvaški valile kolone turistov in zdomcev iz balkanskih držav.
Na vidiku nove težave?
Poleti, ko so predstavljali potek del, je takratni župan Podlehnika Marko Maučič opozoril, da bo obremenjena tudi (nova) regionalna cesta, saj se precej voznikov zaradi vinjet izogiba avtocesti, tako da bi bilo treba razmisliti o spremembah pri vinjetah, npr. podaljšati veljavnost najkrajše, sedaj sedemdnevne vinjete, da bi se lahko turisti z isto vinjeto vozili dva zaporedna konca tedna. Poleg tega si želi, da bi zagotovili navezavo regionalne ceste na mejni prehod, saj da bodo v nasprotnem primeru kljub novi avtocesti nastajali zastoji.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.