Premier Miro Cerar je danes opozoril, da bosta njegovo potrpljenje in pripravljenost na dialog s Hrvaško izpuhtela, če ne bo septembra na srečanju s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem "izkazana jasna volja, da gremo skupaj v implementacijo" arbitražne sodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško, je poročal Radio Slovenija.
Premier Cerar je v Divači komentiral izjavo Plenkovića, ki je te dni znova zavrnil arbitražno sodbo. Dejal je, da stalno poudarja, "da je prav načelo vladavine prava temelj obstoja Evropske unije, zato si ne znam predstavljati, da bi lahko Evropska unija ali posamezne njene članice podprle takšna hrvaška prizadevanja, ki bi šla proti arbitražni odločbi".
"Seveda pa bosta tudi moje potrpljenje, moja pripravljenost na dialog, ki se mi zdi najbolj konstruktiven pristop, izpuhtela, če ne bo septembra na drugem pogovoru s strani Hrvaške izkazana jasna volja, da gremo skupaj v implementacijo," je dodal.
Datum srečanja Plenkovića in Cerarja sicer še ni dokončno potrjen, je pa hrvaški premier danes znova zagotovil, da pristojne službe zunanjih ministrstev Hrvaške in Slovenije pripravljajo vsebino srečanja v Zagrebu in da bo do njega prišlo.
Plenković je Cerarja v septembru povabil v Zagreb, potem ko sta se sredi julija prvič po objavi arbitražne sodbe srečala v Ljubljani.
Slovenska policija zavrača očitke hrvaških ribičev
Sicer pa so na policiji danes zatrdili, da so očitki hrvaških ribičev o vse intenzivnejših pritiskih slovenske policije pri njihovem delu v Piranskem zalivu v celoti neutemeljeni. Slovenska policija postopke na slovenskem morju izvaja na enak način in v enakem obsegu, kot jih je izvajala pred odločitvijo arbitražnega sodišča, so dodali.
Pojasnili so še, da patruljni čolni slovenske policije prestrežejo hrvaške ribiške ladje in plovila hrvaških varnostnih organov, če zaznajo, da so vpluli v slovensko morje. Nato jih v skladu z zakonskimi določili in upoštevajoč sporazum o izogibanju konfliktov na morski meji opozarjajo, da se nahajajo v slovenskem morju in da ga morajo nemudoma zapustiti.
Na policiji so pojasnili še, da so od razglasa arbitražne sodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško obravnavali skupno 142 dogodkov oziroma incidentov.
Hrvaški ribiči so na sredinih pogovorih v Umagu in Savudriji potožili hrvaškemu premierju Plenkoviću o pritiskih slovenske policije pri njihovem vsakdanjem delu po junijski razsodbi arbitražnega sodišča, ki je večino Piranskega zaliva prisodilo Sloveniji.
Plenković jim je dejal, da v Piranskem zalivu lahko lovijo kot pred razsodbo arbitražnega sodišča. Ponovil je, da Hrvaška ne sprejema odločitve arbitražnega sodišča o razmejitvi s Slovenijo, ker je izstopila iz arbitražnega postopka.
Na izjave predsednika hrvaške vlade se je v četrtek odzval zunanji minister Karl Erjavec, ki je med drugim dejal, da je zaskrbljujoče, da premier članice EU in Nata poziva k vdiranju v slovensko morje.
Plenković: Srečanje s Cerarjem ni vprašljivo
Je pa hrvaški državni vrh na današnjem odprtem delu posveta hrvaške diplomacije hrvaškim veleposlanikom zastavil nalogo urejanja odnosov s hrvaškimi sosedami. Premier Plenković je izpostavil, da mora biti diplomacija zelo natančna in jasno izražena, ko pojasnjuje hrvaška stališča tretjim državam. "Pomembno je, da bomo trdni in vztrajni pri pojasnjevanju naših stališč. Mislim, da je pomembno, da bomo pri pojasnjevanju hrvaških izhodišč o vseh odprtih vprašanjih, ne glede ali gre za BiH, Slovenijo, Madžarsko, Črno goro, Srbijo in delno tudi z Italijo, zelo natančni in artikulirani," je povedal Plenković hrvaškim diplomatom v uvodnem delu drugega dne posvetovanj vodij hrvaških diplomatsko-konzularnih predstavništev.
Plenković je po zaprtem delu posvetovanja novinarjem povedal, da septembrsko srečanje z njegovim slovenskim kolegom Cerarjem ni vprašljivo, kot so o tem ugibali slovenski mediji. Ponovil je, da pristojne službe zunanjih ministrstev Hrvaške in Slovenije pripravljajo vsebino napovedanega srečanja v Zagrebu ter da bo do srečanja prišlo. Povedal je, da se s Cerarjem redno pogovarjata po telefonu.
"Po pripravljalnem srečanju na ravni služb se bomo dogovorili o natančnem terminu obiska. Pričakujem, da bo potekal v prijateljskem tonu in duhu, tako kot sicer komunicirava (s Cerarjem) ter da bova nadaljevala pogovore o odprtem vprašanju meje kot enem izmed naših odprtih vprašanj," je izjavil Plenković.
Na novinarsko vprašanje, ali je s strani hrvaških diplomatov prišel predlog, da bi Hrvaška sprejela junijsko odločitev arbitražnega sodišča, je odgovoril, da veleposlaniki nimajo toliko samostojnosti, da bi lahko nasprotovali odločitvi hrvaškega sabora o izstopu iz arbitražnega postopka.
Poudaril je, da je hrvaška sprejela arbitražni sporazum v dobri veri, v času, ko je bila "praktično izsiljena". Povedal je, da je Hrvaška zaradi slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU izgubila dve leti ter da tega ne gre pozabiti.
KOMENTARJI (525)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.