Poslanci so danes potrdili ministrsko ekipo vlade Marjana Šarca. S tem je Slovenija po skoraj pol leta dobila vlado s polnimi pooblastili, ki bo 13. v samostojni Sloveniji. Prvo manjšinsko vlado v zgodovini samostojne Slovenije Šarec prevzema kot najmlajši premier do zdaj.
"Verjamem, da so ministrice in ministri, ki stojijo tukaj za menoj, vsi vešči svojega dela. Vzeli ga bodo resno, odgovorno. Zavedajo se, kaj to pomeni. Kot vedno povem: najlažje je kritizirati, najlažje je iz zadnje klopi vse vedeti, ko pa moraš prevzeti odgovornost na svoje rame, takrat je junakov bolj malo," je po potrditvi v državnem zboru dejal Šarec.
Dejal je, da vlade niso želeli sestavljati za vsako ceno in znova zavrnil očitke, da se "grebejo za oblast". "Vlado smo sestavili za to, ker nam je mar za to državo, ker vemo, kakšni so problemi, ker vemo, da so pred nami tudi rešitve," je dejal.
Premier je dejal tudi, da so v njegovi ministrski ekipi združili izkušnje z zagnanostjo in morda tudi naivnostjo. "Ampak tako je prav, kajti, če bi že danes imeli odgovore na vsa vprašanja, če bi že danes vse jemali rutinsko, potem bi iskali slabe rešitve," meni Šarec.
Šarec v svojem govoru po potrditvi vlade ni povedal nič pretirano novega, poudaril je nekatere besede, ki jih je povedal že v predstavitvenem nagovoru. "Besed je bilo veliko, besed je bilo mestoma že preveč, zdaj je čas da začnemo delati. In samo delo je tisto, ki bo dalo rezultate," je dejal in dodal, da bodo njegovo vlado državljanke in državljani sodili ravno po rezultatih.
Šarec: Kandidatke in kandidati so pripravljeni biti tarča napadov
Najmlajši premier v zgodovini Slovenije Marjan Šarec je že v predstavitvi ministrskih kandidatov priznal, da so za njimi dolgi in naporni tedni oblikovanja vladne koalicije. Oblikovanje vladne ekipe pa je potekalo v skladu z dogovorom o številu mest, ki jih bo posamezna stranka v novi vladi zasedla. "Seveda so odzivi v javnosti različni. Če predlagaš nekoga, ki je že opravljal funkcijo, so očitki o kontinuiteti, ko predstaviš novo ime, ne potihnejo vprašanja o usposobljenosti," je dodal.
Danes pa so pred poslance sedli kandidati, "ki so pripravljeni biti tarča napadov, imeti neprespane noči, se usklajevati, predvsem pa delati za doseganje rezultatov". Po njegovih besedah namreč na koncu šteje samo rezultat. "Če se izrazim športno, nogomet brez doseženega gola ne upraviči pričakovanj. Kandidatke in kandidati so prevzeli nase težko breme, kajti lažje je od strani opazovati in kritizirati, kot pa kaj narediti," je še dejal.
Novo vlado po njegovih besedah čaka veliko dela na vseh področjih, zlasti pa na prioritetnih. Med temi je področje zdravstva, kjer morajo nujno skrajšati čakalne vrste in pri tem uporabiti vsa sredstva, ki so na razpolago. To so po njegovih besedah težke naloge, ki čakajo novo ekipo. "Pričakujem, da bo delovanje ministrstva in vseh zdravstvenih ustanov v Sloveniji potekalo usklajeno, saj bo v nasprotnem primeru nemogoče doseči kakršen koli rezultat," je poudaril Šarec.
Napovedal je, da bodo veliko poudarka namenili odpravljanju administrativnih ovir, ki onemogočajo učinkovito delovanje sistema. "Preveč je neživljenjskih predpisov, ki so sami sebi namen in ne odražajo vsakodnevnega dogajanja v praksi," je dodal.
'Vlada ne bo uničila podjetniške pobude'
Po Šarčevih besedah se je v zadnjih dneh, ko vlade niti še ni bilo, govorilo o davkih in gospodarstvu v smislu, da bo ta vlada uničila podjetniško pobudo in ustvarila Venezuelo. "Nikoli in nikdar," je poudaril. Opozoril, da so največ škode za gospodarstvo naredili prevzemi velikih in nekoč uspešnih podjetij, ki so se financirali z izčrpavanjem teh istih podjetij. "Danes pa nam tisti, ki so imeli takšne in drugačne vloge, pametujejo, kako bomo vse zavozili, še preden smo začeli delati," je še dejal.
Kot je še poudaril, ceni gospodarstvo, a ni želel preveč posegati v javne debate v teh dneh, ker so brezplodne in samo ustvarjajo nemir. "Treba se bo sestati, tudi če bo nekaterim še tako težko, in si kulturno izmenjati mnenja ter operativno najti rešitve, ki so dobre za ljudi," je navedel. Izpostavil je, da morata javni sektor in gospodarstvo delati z roko v roki, "ne pa drug drugega zmerjati in gledati z nezaupanjem".
Spregovoril je tudi o obrambno-varnostnem sistemu in ustavni ureditvi. "Priča smo različnim oblikam hujskanja in postrojem, ki ne sodijo v demokratično ureditev," je dejal Šarec in dodal, da paravojaške strukture niso pravi odgovor na vprašanja varnosti in obrambe države.
'Čas je, da začnemo delati'
Predsednik vlade od novoizvoljenih ministric in ministrov pričakuje sodelovanje, zlasti pa ga pričakuje od njihovih uradnikov. "Elaborati, študije, presoje in vse ostale zadeve so lepe črke na papirju, a če ne bo dinamike, ne bo nič. Verjamem pa, da bo, saj sem tako zagotovilo dobil od vseh kandidatk in kandidatov," je še dejal.
Z današnjo potrditvijo ministrske ekipe bo po njegovih besedah zaključen dolg in na trenutke zapleten proces oblikovanja 13. slovenske vlade. "Veliko je bilo povedanega v zadnjih tednih in mesecih, z vseh strani, pokopavali so nas že pred rojstvom. Dokazali smo, da govoriti znamo, tudi veliko, če je treba, zdaj je čas, da začnemo delati," je sklenil Šarec.
Vladno koalicijo sestavljajo stranke LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, ki v DZ skupaj štejejo 43 poslancev. Koalicija pa je sklenila tudi dogovor z Levico, ki pa ni vstopila v koalicijo.
Prva seja vlade že danes
Po izvolitvi so ministri nove vlade pred DZ zaprisegli in se sestali na prvi seji vlade. Ta je, glede na prakso, predvidoma namenjena tudi najpomembnejšim kadrovskim vprašanjem, med drugim imenovanju državnih sekretarjev. Še pred vladno sejo bo premier Marjan Šarec prevzel posle od svojega predhodnika Mira Cerarja. Ta se je v torek za sodelovanje posebej zahvalil vsem zaposlenim v državni upravi in celotnemu javnemu sektorju.
Primopredaje na posameznih ministrstvih bodo potekale v petek. Nova vladna ekipa bo tako kot dosedanja štela 16 ministrov, dva bosta brez resorja. Po štirje ministri prihajajo iz kvote koalicijskih strank LMŠ in SMC, po trije so bili izvoljeni na predlog SD in SAB, dva pa so predlagali v DeSUS.
V vladi vsi predsedniki koalicijskih strank z izjemo Židana
Med ministrskimi kandidati sta dva z izkušnjami na mestu predsednika vlade, še štirje so v dosedanjem ali preteklih mandatih že opravljali ministrsko funkcijo, trije pa so v vladah delovali kot državni sekretarji. Med kandidati so štiri ženske, pet kandidatov pa ima v aktualnem sklicu DZ funkcijo poslanca.
V vladi bodo sodelovali tudi vsi predsedniki koalicijskih strank z izjemo predsednika SD Dejana Židana, ki je bil že izvoljen za predsednika DZ.
Peterica strank se je s koalicijsko pogodbo med drugim zavezala, da bo spoštovala načela pravne države in medgeneracijske soodvisnosti. Predstavniki koalicije so večkrat izpostavili tudi zavzemanje za višjo stopnjo politične kulture in ravni komuniciranja, med največje prioritete pa so uvrstili ureditev razmer v zdravstvu.
Iz poslanskih klopi bo odšlo pet aktualnih poslancev
S potrditvijo ministrske ekipe premierja Marjana Šarca je iz poslanskih klopi odšlo pet aktualnih poslancev, ki bodo zasedli ministrske funkcije. V poslanskih vrstah LMŠ, SMC in SAB jih bodo nasledili nadomestni poslanci.
V Šarčevi vladni ekipi 16 ministrov
Danes izvoljeno vladno ekipo premierja Šarca sestavlja 16 ministrov. Po štirje prihajajo iz kvote koalicijskih strank LMŠ in SMC, po trije so bili izvoljeni na predlog SD in SAB, dva pa so predlagali v DeSUS. Kdo so novi ministri:
- Ministrstvo za notranje zadeve: Boštjan Poklukar (LMŠ)
- Ministrstvo za zunanje zadeve: Miro Cerar (SMC)
- Ministrstvo za obrambo: Karl Erjavec (DeSUS)
- Ministrstvo za finance: Andrej Bertoncelj (LMŠ)
- Ministrstvo za pravosodje: Andreja Katič (SD)
- Ministrstvo za zdravje: Samo Fakin (LMŠ)
- Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti: Ksenija Klampfer (SMC)
- Ministrstvo za javno upravo: Rudi Medved (LMŠ)
- Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport: Jernej Pikalo (SD)
- Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo: Zdravko Počivalšek (SMC)
- Ministrstvo za okolje in prostor: Jure Leben (SMC)
- Ministrstvo za infrastrukturo: Alenka Bratušek (SAB)
- Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: Aleksandra Pivec (DeSUS)
- Ministrstvo za kulturo: Dejan Prešiček (SD)
- Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko: Marko Bandelli (SAB)
- Urad vlade za Slovence v zamejstvu: Peter Jožef Česnik (SAB)
KOMENTARJI (739)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.