Od 1. julija so opravili davčni pregled pri 4330 zavezancih, okoli 15.000 je bilo preventivnih carinskih pregledov. Davčni inšpektorji so končali okoli 3000 pregledov. V ponedeljek so med nadzorom prvič pečatili gostinske lokale, do srede so jih med pregledom zaprli pet. Danes naj ne bi bili na terenu. Za zdaj še niso izrekli nobene globe, sledijo postopki na davčnih izpostavah.
Podobne akcije pri zavezancih, ki poslujejo z gotovino, bodo postale stalnica, napovedujejo na Davčni upravi (Durs). V prihodnje načrtujejo nadzore tudi na drugih področjih, jeseni na primer pri vulkanizerjih, svečarjih in cvetličarjih. Dela imajo veliko – letos so prejeli že 7000, 8000 prijav domnevnih kršiteljev, ki jih morajo preveriti, nadzore pa opravljajo tudi pri drugih zavezancih, izbranih glede na rizičnost.
Davčni inšpektorji lahko na terenu podatke pridobivajo tudi brez vednosti zavezanca. Tako lahko nastopajo kot čisto običajni gosti ali kupci ter so pozorni na morebitne kršitve. Najpogostejše so neizdaja računov ter izdaja večkratne kopije istega originalnega računa, dokumenta z drugim nazivom, na primer ''medračun'', ''vmesni račun'' ali ''stanje odprte mize'' oziroma računa brez podatkov o izdajatelju.
Kazni so visoke. Ob neprimerni računalniški opremi, ki ne zagotavlja hrambe in izpisa podatkov, je za posameznike predvidenih od 3000 do 10.000, za samostojne podjetnike od 20.000 do 70.000, za pravne osebe od 50.000 do 250.000, za odgovorne osebe pa od 1500 do 10.000 evrov. Po trenutni zakonodaji lahko lokal med nadzorom zaprejo za največ tri dni, predlagajo pa, da bi ga lahko za vedno zaprli. Nova zakonodaja naj bi začela veljati na začetku prihodnjega leta.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.