Odbor DZ za finance in monetarno politiko je na današnji seji opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o trošarinah, s katero vlada predlaga zvišanje trošarin na tobačne izdelke s 1. majem. Dodatni proračunski prihodki so ocenjeni v višini 24 milijonov evrov letno.
Vlada se je za zvišanje trošarin – te so trenutno določene na najnižji ravni, ki jo določa evropska direktiva – odločila zaradi težav s proračunskimi prihodki, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar. Ker bo sprememba začela učinkovati 1. maja, je letos mogoče iz tega naslova pričakovati približno 14 milijonov evrov dodatnih proračunskih prihodkov, kar je že vključeno v rebalans.
Po predlogu – ta je uvrščen na marčno sejo DZ, ki se začne v sredo – se bo trošarina na cigarete zvišala s sedanjih 64 na 69 evrov za 1000 cigaret iz najbolje prodajanega cenovnega razreda. Sorazmerno temu se zvišujejo tudi trošarine za druge tobačne izdelke.
"S takšnim predlogom smo dokazali, da nam ni za zdravje ljudi, ampak za polnjenje državne blagajne," pravi Bogdan Barovič (SNS) in predstavnike vlade poziva: "Če želite več prihodka, naj ga gre del v zdravstveno blagajno."
"Osnovni namen trošarin je zagotoviti sredstva za proračun," odgovarja Borut Sajovic (LDS), Luka Juri (SD) pa se je zavzel, da bi se uredilo in uzakonilo tudi uporabo drugih opojnih substanc ter se tudi tam uredilo trošarine.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.