Zaradi nedeljske onesposobitve neeksplodirane letalske bombe iz druge svetovne vojne bodo morali na slovenski strani domove zapustiti vsi prebivalci znotraj 400-metrskega varnostnega pasu. Na še dodatnih 200 metrih pa bo gibanje na prostem prepovedano. Na italijanski strani so evakuacijo odredili na območju 600 metrov.
Evakuacije se bodo začele ob 7. uri zjutraj in bodo potekale vse do 9. ure, poskrbeli pa bodo tudi za tiste, ki sami ne morejo zapustiti domov. Za vse, ki ne bodo imeli druge možnosti začasne nastanitve, bo na voljo center v prostorih Mestne občine Nova Gorica.
Pristojni ob tem prebivalce naprošajo, naj z območja pravočasno umaknejo tudi svoja vozila. Ceste bodo namreč med intervencijo zaprte za ves promet. V času onesposobitve bombe bo ustavljen tudi železniški promet.
Pod nadzorom gasilcev, pripadnikov civilne zaščite in tudi Policije bodo vsi objekti v 400-metrskem evakuacijskem območju. Dogajanje bodo s pomočjo brezpilotnih letalnikov snemali tudi iz zraka, so sporočili iz kabineta novogoriškega župana Sama Turela.
Deaktivacija se bo začela ob 10. uri oziroma takoj, ko bodo izpolnjeni vsi pogoji za začetek intervencije. Ob začetku se bo oglasila sirena z znakom za opozorilo pred neposredno nevarnostjo. Takrat bodo pirotehniki neeksplodirano letalsko bombo spustili v že pripravljeno več kot štiri metre globoko jamo, ki bo obdana s 125 balami sena. Te bodo namočene z vodo, s čimer bodo preprečili morebiten vžig.
Intervencija naj bi se končala najpozneje do 14. ure, kar bo označil 30-sekundni enakomerni zvok sirene. Prebivalci se bodo lahko nato vrnili na svoje domove.
Angleško letalsko bombo iz časa 2. svetovne vojne so v Novi Gorici, v neposredni bližini meje z Italijo in novogoriške železniške postaje, našli v ponedeljek. Vse od takrat se pripravljajo na nedeljsko deaktivacijo.
Prva faza načrtuje onesposobitev s pomočjo odstranitve dveh mehanskih vžigalnikov. Če to ne uspe, bo nastopila druga faza deaktivacije, ko bodo v bombo zarezali. Gre sicer za rezanje z eksplozivom na daljavo, je v torek pojasnil Aljaž Leban, vodja državne enote NUS za severnoprimorsko regijo. "Nihče ne bo bombe rezal fizično," je dodal.
"Če bomo imeli srečo, nam bo v roku ene ure po razrezu bombe ta izgorela. Če pa sreče ne bomo imeli, bo prišlo do eksplozije," je takrat pojasnil poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.