Ekipa, ki se pripravlja na odstranitev 250-kilogramske letalske bombe iz časa 2. svetovne vojne, pravi, da neposredne nevarnosti zaradi bombe trenutno ni, "če se z njo ne dela nič".
A katastrofa bi se lahko zgodila že ob njenem odkritju. "Bomba je bila premaknjena in poškodovana. Bager je potegnil po bombi, poškodoval je vžigalnika, kar pomeni, da bi že lahko imeli katastrofo," je dejal namestnik poveljnika Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Igor Boh. To pa predstavlja dodatno nevarnost tudi ob deaktivaciji: "Če bi bilo zraven malo smole, bi lahko bomba že eksplodirala."
Upajo sicer, da bodo lahko bombo odstranili v nedeljo, ko so zaprti trgovsko-poslovni kompleksi v okolici. V času deaktivacije bodo namreč evakuirali 400-metrski radius okoli bombe, na še dodatnih 200 metrih okoli tega območja pa bo veljala omejitev gibanja. Novogoriški župan Samo Turel je dejal, da bodo prebivalci pozvani, naj ostanejo v stanovanjih in naj ne odhajajo na prosto.
Predvidoma bo časovnica na dan odstranjevanja bombe potekala tako: ob 7. uri zjutraj se bodo začele evakuacije prebivalcev, ki jih bodo od hiše do hiše izvajali pripadniki civilne zaščite in ostali, nato bodo predvidoma ob 10. uri začeli z deaktivacijo, ki naj bi trajala okoli štiri ure (do 13. ali 14. ure popoldan).
Celotna časovnica pa je sicer odvisna tudi od italijanske strani, saj 250-kilogramska velikanka leži v neposredni bližini meje in se tako tiče tudi naših zahodnih sosedov. V Italiji bodo sestanek glede bombe opravili popoldan.
Ob 9. uri so imeli prvi koordinacijski sestanek z vsemi institucijami, tudi z italijansko stranjo. "Začeli smo s prvimi koraki v smeri nevtralizacije bombe, potrebno bo usklajeno delovanje na obeh straneh meje. Vzpostavili smo tudi koordinacijsko linijo med Italijo in našim poveljstvom. Vse postopke naprej bomo peljali usklajeno in upamo, da bomo bombo s sveta spravili na čim bolj enostaven način in brez posledic," je dejal Turel.
'Nihče ne bo fizično rezal bombe'
Odstranitev bo sicer potekala v dveh fazah, vsi pa upajo, da bodo uspešni že v prvi. Po evakuaciji prebivalcev bosta namreč dva pirotehnika skušala odstraniti mehanska vžigalnika, ki sta pritrjena na bombi. A ker sta vžigalnika poškodovana, to morda ne bo mogoče. "V njej je nekaj manj kot 100 kilogramov eksploziva," je dejal poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič.
Če prva faza ne bo uspešna, pa bodo prešli na drugo fazo. "Že predhodno bomo postavili bale sena, s čimer bi morebitno eksplozijo usmerili proti Solkanu," je povedal Zonjič. S tem bodo zmanjšali območje nevarnosti, ki bi bilo namesto 400 metrov sicer veliko okoli 1200 metrov.
V drugi fazi bo nastopilo rezanje bombe. Gre sicer za rezanje z eksplozivom na daljavo, je pojasnil Aljaž Leban, vodja državne enote NUS za severnoprimorsko regijo. "Gre za kumulativni eksploziv, ki se preoblikuje v obliko rezila, bomba se nato odpre, po odprtju pa začne goreti. Nihče ne bo fizično rezal bombe," je zagotovil in dodal, da je uspeh te operacije odvisen od vrste eksploziva v bombi. "Če imamo eksploziv, ki ni tako občutljiv, potem faza rezanja uspe. Do zdaj smo bili vedno uspešni."
Če bodo imeli srečo, bo bomba po odprtju zagorela, "sicer bomo imeli eksplozijo", je dejal Zonjič. Trenutno tako računajo na prvo fazo: "Največja sreča je, da ima bomba oba mehanska vžigalnika, torej da nima kemičnega. Če bi imela kemični vžigalnik, bi bil postopek deaktivacije, glede na to, da je bila bomba že premaknjena, precej težji."
Če bi bombo prenesli na drugo lokacijo, bi bila nevarnost večja
Načelnik Policijske postaje Nova Gorica Sejad Jušić je povedal, da s pripadniki civilne zaščite in drugih pristojnih organov na območju izvajajo nadzor. "Gibanje in zadrževanje na območju je s strani nepooblaščenih oseb nedovoljeno," je opozoril ter dodal, da gre za neeksplodirano ubojno sredstvo in da se nikoli ne ve, kaj se lahko zgodi. "Ne smemo si privoščiti, da bi prišlo do kakršne koli namerne ali nenamerne sprožitve eksplozije. Območje bomo varovali 24 ur," je dodal.
Cilj operacije je seveda, da iz operacije vsi izidejo živi in brez poškodb. A posledice so lahko, če gre kaj narobe, zelo hude, so poudarili. Zonjič je ob tem dodal, da so tu zelo pomembna tudi leta izkušenj: "Veliko je znanja, ki ga pirotehnik pridobi z leti." Dodal pa je, da bi bilo za prebivalce, pa tudi za ekipo, veliko nevarneje, če bi bombo na deaktivacijo odpeljali na drugo lokacijo. "S tem bi dodatno ogrožali državljane. Če je vžigalnik mogoče odstraniti, je treba narediti to."
Delo bo nevarno, zahteva tudi določene specifične pristope, je poudaril Boh. "Pri vsaki večji najdbi pa je naša pozornost še toliko bolj usmerjena v varnost naših članov, kot tudi okolice. V preteklosti se nam je vedno dobro izšlo, upamo, da bo tako tudi v tem primeru," je dejal.
"Prva evakuacija zaradi odkrite letalske bombe v Sloveniji je bila pri gospodu, ki je bombo pripeljal domov in nam s tem povzročil nemalo sivih las," je dejal Boh. Nato sta bili še dve bombi v Mariboru, tretja je bila na Teznem, nato na Pragarskem. Zdaj pa je v Novi Gorici. "Novogoričani so imeli sicer še eno evakuacijo, ko so bombo odkrili na italijanski strani meje," je dodal Zonjič.
Ob tem pa so jasni, da bi bilo ob vsaki odločitvi za gradnjo na tem območju pametno izvesti pregled za NUS. Na območju sta namreč potekali obe svetovni vojni, zato je možnosti, da se v zemlji skrivajo eksplozivna sredstva, veliko. "Če gre za fizično osebo, ki želi zgraditi objekt, strošek pregleda krije država. Če gre za gospodarski objekt, pa je to strošek naročnika. Ki pa še vedno ni tako velik, kot so lahko posledice in stroški ob morebitni nesreči," so poudarili.
V ponedeljek so pripadniki Državne enote za varstvo pred NUS Severnoprimorske regije posredovali v Novi Gorici, kjer so delavci med izvajanjem zemeljskih del v bližini železniške postaje našli neeksplodirano ubojno sredstvo. Na kraju so jim pomoč nudili tudi predstavniki Gasilske enote Nova Gorica in PGD Nova Gorica.
Pristojni so sicer že v ponedeljek določili 100-metrski varnostni pas, znotraj katerega je gibanje omejeno. Kraj najdbe je čez noč varovala Policija. Zonjič je prebivalce pozval, naj upoštevajo navodila tistih, ki nadzirajo okolico..
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.