Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so danes nadaljevali pogajanja o predlaganih varčevalnih ukrepih. Na sestanek so prišli vsak s svojim predlogom varčevalnih ukrepov.
Vlada v novem predlogu vztraja pri 15-odstotnem znižanju plač v javnem sektorju, te bi se znižale 1. junija letos. Z istim dnem bi vlada izplačala tretjo četrtino, s 1. januarjem 2013 pa četrto četrtino odprave plačnih nesorazmerij. Vladna stran predlaga tudi povrnitev kilometrine za prevoz na delo v višini petih odstotkov cene bencina in ne več štirih odstotkov. Za regres za letos bi namenili 50 odstotkov obsega sredstev glede na 2011, izplačan pa bi bil glede na višino dohodka.
Višina regresa za prehrano se zniža za 10 odstotkov, do njega pa so upravičeni samo tisti, ki delajo več kot štiri ure dnevno. Solidarnostna pomoč se zniža na 520 evrov. Najvišje število dni letnega dopusta (32 dni) ostaja. Dnevnice za službena potovanja v tujino se znižajo za 20 odstotkov in se ohranijo le za službena potovanja, ki trajajo od 10 do 14 ur in nad 14 ur.
Jubilejne nagrade se ne znižajo, a pravica do teh je vezana na delovno dobo v javnem sektorju. Če se javni uslužbenec upokoji v dveh mesecih po izpolnitvi pogojev, mu pripadajo tri povprečne plače odpravnine, sicer pa le dve povprečni plači ali dve njegovi plači, če je to ugodneje.
Dušan Miščević iz sindikata carinikov, ki sicer sodi v Ščernjavičevo pogajalsko skupino, je dejal, da je nov vladni predlog nekoliko boljši, še vedno pa je zanje najbolj problematično predlagano znižanje plač za 15 odstotkov in poseg v regres. Nekaterim so ga namreč že izplačali in ni pravne podlage, da bi ga zahtevali nazaj. Tako bi bili drugi postavljeni v neenak položaj.
Po besedah predsednika Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Zvonka Vukadinoviča je ključno, ali se bodo dogovorili o prvi točki, o plačah. Omenjeni sindikat sodi v Konfederacijo sindikatov javnega sektorja, ki je sicer predlagala, da bi podaljšali zamrznitev plač do konca leta in se v tem času dogovori o drugih ukrepih. Vukadinovič pa je pred pogajanji dejal, da če se dogovorijo o zamrznitvi plač, potem se lahko dogovorijo o vsem ostalem. Na predlagano znižanje pa ne morejo pristati.
Predsednik Pergama Janez Posedi vztraja, da je 15-odstotno znižanje plač "misija nemogoče". Z odpravo plačnih nesorazmerij so po njegovih besedah "zelo v zaostanku" in tudi ustavno sodišče, kamor se je del sindikatov obrnil po lanski zaostritvi, po njegovem čaka na to, kakšen bo pogajalski izplen. Vladi pa predlagajo, naj privarčuje kje drugje.
V tretje gre rado?
Ker niso našli skupnega jezika, so se pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja dogovorili, da bo vladna stran do srede pripravila še tretjo različico predloga varčevalnih ukrepov. Tudi v tej naj bi se po besedah Ščernjaviča spreminjal zlasti del, povezan s plačami.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je potrdil, da so se danes dogovorili, da bo vlada do srede svoj predlog dopolnila, do takrat pa teh vprašanj ne bodo komentirali. "Gre za zelo občutljiv trenutek v pogajanjih in ker imamo vsi željo, da pridemo do rešitve, ki bi bile sprejemljive, pravične in izvedljive, bomo tokrat v komentarjih zelo zadržani," je še dodal.
Je pa znova izpostavil vprašanje odpuščanja učiteljev in vzgojiteljev. Po Štrukljevih besedah je sindikalno oceno, da bi zaradi vladnih ukrepov službo izgubilo 2.500 zaposlenih, na željo vlade komentirala državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Mojca Škrinjar. Če so jo pravilno razumeli, je napoved zdaj zmanjšala na 1470, kar je še vedno "grozljiva številka", ki demantira besede ministra Žige Turka v petek na novinarski konferenci, je dejal Štrukelj in dodal, da pričakujejo ministrovo opravičilo.
Sindikati bodo v sredo prejeli nov predlog, ki bo po Pličaničevih besedah verjetno šel v smeri kombiniranega zniževanja plač – torej kombinacije med linearnim in selektivnim zniževanjem. Tako bi se uslužbencem z nižjimi plačami plače znižale manj, tistim z višjimi plačami pa več, pri čemer je izhodišče še vedno 15-odstotno znižanje. Ministrom bi se po tej različici plače denimo znižale za 1.000 evrov bruto, je pojasnil. Prav tako bo vladna stran do srede pripravila nov predlog v zvezi z izplačilom regresa.
Sicer pa minister ocenjuje, da sta se vladna in sindikalna stran na današnjem srečanju vendarle začeli pogajati, saj so se doslej usklajevali zlasti o tem, kako se sploh pogajati. "Stališča so še vedno precej različna, hkrati pa ocenjujem, da je možnost, da pride do nekega dogovora v relativno kratkem času," je pojasnil.
Vlada bo sicer v četrtek obravnavala tudi osnutek zakona, ki vsebuje varčevalne ukrepe, kar pa ne pomeni, da se pogajanja s tem zaključujejo. "Ravno obratno, pogajanja so možna do sprejema tega zakona v parlamentu," je poudaril Pličanič. Kakšen predlog bo v četrtek obravnavala vlada, po njegovih besedah še ni mogoče napovedati, saj je še vedno odvisen od pogovorov s sindikati in razprave na vladi sami.
'Policisti nimamo več česa izgubiti'
Kot je znano, vse več sindikatov javnega sektorja za 18. april napoveduje stavko. To so napovedali že v Policijskem sindikatu Slovenije, danes pa tudi v Sindikatu policistov Slovenije.
"Pregledali smo novo ponudbo vlade, ki pa je v bistvenih točkah za nas nesprejemljiva, zato smo jo zavrnili. Prepričani smo, da je zategovanje pasu pri plačah zaposlenih v policiji za 15 odstotkov norost brez primere in zanjo ni resne utemeljitve. Ne moremo se strinjati niti z drastičnim nižanjem kilometrine, ker bi ta ukrep policistom dodobra načel že tako nizko osnovno plačo," so zapisali. Kot pravijo, so ogorčeni, ker je vlada gluha za uresničitev njihovih predlogov, naj racionalizirajo, kjer bi se dalo, in kjer ne bi posegali v plače in socialne transferje zaposlenih. Stavkovni odbor Sindikata policistov Slovenije je predsedniku dal mandat, da v primeru, da vlada ne bo poslala razumnega in sprejemljivega odgovora na njihove zahteve, napove stavko, so še dodali.
O morebitni podpori stavki se te dni odloča članstvo Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture. Ostali sindikati javnega sektorja pa bodo o morebitni stavki odločili do konca tedna.
KOMENTARJI (1408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.