Ocenili so, da so napovedi gibanja cen stanovanj v naslednjih letih negativne, zato odločitve DUTB po njihovem mnenju ne prispevajo k cilju DUTB, da s pozitivnim zgledom pri upravljanju in prodaji premoženja spodbudi porast dobrih praks na slovenskem trgu. DUTB so že pozvali, naj ponovno pretehta odločitev o prenosu stanovanj v Celovških dvorih v portfelj DUTB, so v ZPS zapisali v sporočilu za javnost.
DUTB je namreč blokiral prodajo stanovanj v naselju Celovški dvori in to po tem, ko se je stečajni upravitelj Vegrada AM že dogovoril s kupci za prodajo, DUTB pa ni dal soglasja k podpisu pogodb. "Ne bomo komentirali posameznega primera, naj pa povem, da je pri vseh naših odločitvah vodilo optimizacija vrednosti," je danes dejal v.d. izvršnega direktorja DUTB Torbjörn Mansson.
Nesojeni kupci so dobili zgolj elektronsko sporočilo, pa še to šele pretekli petek popoldne, ko niso mogli več priklicati nikogar. Ostali so brez besed in šokirani, so v ponedeljek poročali v oddaji Svet.
Sicer je Mansson glede nepremičnin, ki jih bodo s prenosom (slabih) terjatev dobili, dodal, da v DUTB tehtajo več možnosti in da njihova prodaja ni edina pot.
Nesojeni kupec: Ali moramo res ostati brez vsega?
Danes se nam je oglasili tudi eden izmed nesojenih kupcev stanovanja v Celovških dvorih. Svojega imena ne navaja, podpisal pa se je kot "razočaran in jezen 'slab' kupec". Zapisal je, da je šele po objavi novice v medijih spoznal, da so se mu "sanje o rešitvi stanovanjskega problema sesule v prah". Sprva je namreč mislil, da je bil postopek prodaje tik pred podpisom pogodbe ustavljen le za kratek čas.
Poudarja, da je za prazna stanovanja v Celovških dvorih prispelo okoli 6000 ponudb. "Naj povedo nam navadnim državljanom, je to premalo kupcev?", se sprašuje sicer neimenovani kupec in se sprašuje še naprej: "Ali moramo res ostati brez vsega in čakati kot ovce na državna stanovanja, da nam bodo drugi določali, kako in kje bomo živeli, ker sami ne bomo imeli te moči? Ja kaj čakajo, boljše čase, cene, še več kupcev, boljše stanje v državi?"
Zapisal je tudi, da stroški praznih stanovanj v Celovških dvorih znašajo več kot pol milijona evrov na leto, pri tem pa dodaja, da jih plačujemo davkoplačvalci.
Sklicuje se na obligacijski zakonik, po katerem se je vsak dolžan vzdržati ravnanja, s katerim bi utegnili drugemu povzročiti škodo. Pri tem opozarja, da so si nekateri nesojeni kupci že najeli kredite za financiranje posla oziroma so prodali staro stanovanje, ali pa celo storili oboje. Odstop od prodaje stanovanja pa lahko v njihovem primeru povzroči veliko finančno škodo.
V že omenjenih stroških praznih stanovanj pa še ni vključeno plačilo davka na nepremičnine. Ta za prazna stanovanja v Celovških dvorih znaša skupno okoli 600.000 evrov, trdi omenjeni kupec.
"Zdi se, da v naši državi, še posebej za nas mlade in mlade družine, reševanje prve stanovanjske problematike "misija nemogoče" in ta problem pa DUTB v takšnih okoliščinah, tako se vsaj zdi, prisrčno pozdravlja," ugotavlja. Želi si, da bi se v tej zadevi uporabil "zdrav razum" in bi posel izpeljali do konca. "Za dobro vsega in vseh."
Pismo pa je zaključil z besedami: "Nimam zvez in poznanstev, sem običajen mlad slovenski državljan, ki še ni dokončno izgubil zaupanja v socialno, pošteno in normalno državo ali pač?"
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.