V SDS so vložili 27 predlogov sprememb in dopolnitev zakonov z različnih področij. Med drugim gre za zakone s področja davkov, med njimi novelo zakona o davku od dobička od odsvojitve finančnih instrumentov in spremembe zakona o DDV. Dopolnili bi tudi zakon o fiskalnem pravilu, vložili pa so tudi dva predloga novih zakonov, in sicer o elektronskih komunikacijah in o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut.
Na seznamu so še novele zakona o odvetništvu, zakona o državnem tožilstvu, o notariatu ter o izvrševanju kazenskih sankcij in novi zakon o omejevanju preprečevanja konkurence. Predlagajo še novelo zakona o varstvu javnega reda in miru. Vložili so tudi novelo zakona o lekarniški dejavnosti, pa predlog za podelitev statusa mestne občine Občini Brežice in novelo zakona o lokalnih volitvah.
Prav tako so vložili trojček medijske zakonodaje. Pravzaprav gre za peterček, saj so vložili kar dva predloga sprememb ali dopolnitev zakona o medijih in zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in novelo zakona o STA. Zakon o RTVS so v SDS vložili po rednem postopku, so pa, kot je bilo videti s spletne strani DZ, predlog novele vložili že tudi v Gibanju Svoboda, a po skrajšanem postopku.
V parlamentarni postopek pa so vložili tudi nekatere zakone, ki so jih imeli po njegovih besedah pripravljene že v prejšnjem mandatu, pa zaradi "koalicijskih dogovarjanj niso šli naprej", mednje sodi tudi predlog sprememb zakona o RTV.
Vložili so tudi predlog deklaracije o podpori Resoluciji Evropskega parlamenta z dne 2. aprila 2009 o evropski zavesti in totalitarizmu ter predlog odloka o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto.
Kot je v izjavi za medije ob robu seje dejal začasni vodja poslancev SDS Danijel Krivec, jim v prejšnjem sklicu DZ ni uspelo rešiti nekaterih zadev, ki Slovenijo po njegovih besedah bremenijo tudi z vidika kazni, ki jih plačuje Evropski uniji. Prepričan je, da večje število vloženih zakonov takoj po potrditvi poslanskih mandatov "ni nič posebnega", saj da so povedali, da bodo delovali kot konstruktivna opozicija. Pri tem pa je po njegovem mnenju njihova naloga tudi ta, da vlagajo predloge posameznih zakonov.
V NSi vložili sedem predlogov novel zakonov
Medtem so v NSi vložili predloge novel sedmih zakonov s področja socialne in družinske zakonodaje, ki jim jih ni uspelo pripeljati čez parlamentarni postopek v preteklem mandatu, je ob robu seje potrdil prvak NSi Matej Tonin. "V parlamentarno proceduro smo danes že vložili sedem zakonov, s katerimi želimo konstruktivno prispevati k boljši Sloveniji," je tvitnil.
V stranki so našteli, da je poslanska skupina NSi vložila predloge zakonov o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, o socialno varstvenih prejemkih, o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in o urejanju trga dela. Poleg tega pa so vložili še predloge zakona o visokem šolstvu, zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja ter o celostnem prometnem načrtovanju.
Z vložitvijo določenih predlogov zakonov so v SDS in NSi proceduralno prehiteli nastajajočo koalicijo, saj je predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob ves čas napovedoval, da bodo skupaj z Levico in SD, takoj ko bodo začeli z delom, poskrbeli za spremembe Zakona o medijih in o RTV tako, da jih bodo "depolitizirali" in jih spet naredili javne, ne pa strankarske.
'Gre za nagajanje bodoči koaliciji in otročje početje'
Kmalu zatem so pred kamere stopili Robert Golob, Tanja Fajon in Luka Mesec ter komentirali dogajanje.
Golob je uvodoma dejal, da se vsak normalen človek vpraša, zakaj bi nekdo, ki je bil v vladi in imel večino v DZ še pred tremi tedni, čakal, da pride v opozicijo, da bo začel delovati zakonodajno. "Nekdo, ki je celo epidemijo vladal z odloki in ni uspel enega zakona, kljub temu, da mu je Ustavno sodišče to naložilo, sprejeti ali predlagati, je danes dobil neizmerno željo po pisanju zakonov."
Če bi opozicija s temi zakoni mislila resno, je imela po njegovih besedah več kot dovolj časa. "To jasno izkazuje, da ne gre za noben resen poskus delati v dobro ljudi ali države, ampak gre izključno za nagajanje bodoči koaliciji pri tem, da bi prevzela tisto, kar so nam ljudje zaupali na volitvah. Eni bi lahko rekli, da gre za bes poraženca, jaz pa se bom nasmejal in rekel: ena dobra lastnost vsega tega nagajanja in otročjega početja opozicije je, da smo mi samo še bolj trdno povezani in je to dokaz, da smo se pravilno odločili, da gremo mi trije v koalicijo. Ne samo zato, ker so nam ljudje to zaupali, ampak ker verjamemo, da imamo mandat ljudi, da delamo za dobro države in pustimo lastne interese zadaj. Za razliko od ostalih dveh strank, ki govorita eno, delata pa ves čas drugo."
Golob se je iskreno zahvalil NSi in SDS, "ker nas s takimi otročarijami v resnici povezujeta, da smo še močnejši in še bolj odločni, da bomo stvari izpeljali v vseh rokih, ki smo si jih zadali".
Po besedah Fajonove je to precej nizkotno, neetično in nehigienično ravnanje. "Očitno kažejo, da ne spoštujejo volje ljudi. V kakšnih drugih okoliščinah bi bilo to žalostno, danes pa je pravzaprav smešno. Prvi dan seje novega parlamenta rušiti voljo ljudi, to nas bo samo še utrdilo."
Po mnenju Mesca pa je opozicija s tem pokazala, kako gradi Slovenijo, kot so govorili na predvolilnih plakatih in kako jo povezuje, kot je še nedavno govoril Tonin. "To, kar danes počnejo, samo priča o njihovi zrelosti. Takih otročarij si zadnjih 30 let nihče ni zamišljal, nikomur ni padlo na pamet, da bi poskušal blokirati nastajanje nove vlade, potem ko je izgubil volitve, z vlaganjem 32 glasov. Ampak ne bomo se pustili motiti, vse se bo zgodilo v zadani časovnici, take igrice opozicije, kot smo jim priča danes, nas samo še bolj povezujejo in potrjujejo, da smo se odločili prav, da se povežemo, da Slovenija lahko svobodno zadiha in da skupaj obrnemo nov list."
KOMENTARJI (1189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.