V evropski S&D so izrazili ogorčenje, da je slovenski predsednik vlade Janez Janša, čigar država predseduje Svetu EU, sodeloval na virtualnem sobotnem srečanju, ki ga je organiziral t. i. Narodni svet odpora v Iranu (NCRI), sicer znan tudi kot Ljudska organizacija mudžahidov Irana (PMOI). "Ta nedemokratična, okultna organizacija, ki je bila do leta 2009 navedena na evropskem seznamu terorističnih organizacij, ima dolgo zgodovino zlorab človekovih pravic, ki so jih dokumentirale organizacije, kot je Human Rights Watch (HRW)," so zapisali v sporočilu za javnost.
Tonino Picula, tiskovni predstavnik S&D za zunanje zadeve, in Jytte Guteland, poročevalec o Iranu, sta v izjavi za javnost zapisala, da gre za podporo skupini, ki ima nasilno in nedemokratično zgodovino s strani premierja države, ki vodi rotirajoče predsedstvo Svetu EU. "To je zelo neodgovorno in zaskrbljujoče. Poteza ogroža stalna prizadevanja EU in njenega visokega predstavnika Josepa Borrella za oživitev jedrskega sporazuma z Iranom, ki je ključna zunanjepolitična prednostna naloga EU."
Ob tem sta poslansko skupino EPP pozvala, naj se takoj in očitno distancira od "destruktivnega obnašanja ene od njenih članic" in pojasni, ali podpira zunanjepolitične usmeritve EU glede jedrskega sporazuma z Iranom ali ne.
Slovenski premier Janša je v soboto na dogodku Free Iran World Summit pozval k neodvisni preiskavi pokola 30.000 političnih zapornikov v Iranu leta 1988. Ob tem je tudi opozoril na vlogo novoizvoljenega iranskega predsednika Ebrahima Raisija v tem pokolu. Janša se je zavzel za spoštovanje človekovih pravic v Iranu, ob tem pa ne gre pozabiti, da se je Slovenija kot predsedujoča Svetu EU vzdržala glede madžarske zakonodaje o LGBT.
Zaradi izjav je namestnik iranskega zunanjega ministra in generalni direktor oddelka ministrstva za Sredozemlje in vzhodno Evropo na pogovor poklical slovensko veleposlanico v Teheranu Kristino Radej in ji izročil protestno noto.
Iranski zunanji minister Mohamed Džavid Zarif je v telefonskem pogovoru z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom obsodil izjave Janše. Borrell pa mu je zagotovil, da izjave premierja ne izražajo stališča Evropske unije. Janševe izjave so namreč povzročile zmedo tako v Bruslju kot Teheranu, kjer jih je zanimalo, ali stališča predsedujočega Svetu EU izražajo tudi stališča Evropske unije. Borrell je tudi poudaril, da Janša sicer na nobeni točki ni dejal, da govori v imenu EU, čeprav so ga v razpravi predstavili kot predsedujočega Svetu EU. Zunanje ministrstvo je na pogovor poklicalo iranskega veleposlanika v Sloveniji in mu pojasnilo, da Slovenija vselej zagovarja človekove pravice in temeljne svoboščine.

KOMENTARJI (1592)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.