Po prihodih na srečanje voditeljev osemindvajseterice se zdi, da so karte že razdeljene. V boju za predsednika Evropske komisije najbolje kaže glavnemu favoritu iz vrst socialistov Fransu Timmermansu. Tega bi glede na napovedi francoskega predsednika Emmanuela Macrona lahko podprli tudi liberalci. Predlog se ne zdi slab niti Marjanu Šarcu, ki se zaveda, da pogajanja ne bodo preprosta.
Timmermansu nasprotuje višegrajska skupina, madžarski zunanji minister ga je celo označil za Soroševega plačanca. S prehitrim startom je tako očitno pregorel Manfred Weber, glavni favorit evropske ljudske stranke. Webru naj bi rdečo luč prižgali že voditelji G20, menijo, da ima za to funkcijo preprosto premalo izkušenj.
"Ja, več kot očitno je, da so se tu naredile nekakšne antikoalicije. Francoski predsednik je proti temu, da bi Nemec vodil evropsko komisijo," je povedal evropski poslanec Franc Bogovič.
Bo pa za tolažilno nagrado očitno vseeno predsedoval evropskemu parlamentu. Liberalci pa si lahko obetajo vodenje evropskega sveta. "Imen je v tem trenutku veliko, tako da je potrebno počakati in računati na to, da voditelji v Bruslju vendarle dosežejo nek dogovor pred ustanovno sejo parlamenta," je povedala slovenska evroposlanka Irena Joveva.
Med kandidati za predsednika evropskega sveta ali celo komisije pa se je presenetljivo pojavilo tudi ime hrvaškega premierja Andreja Plenkovića. Kot je povedal Bogovič, naj bi Plenković visoko kotiral znotraj ljudske stranke, zdaj pa je tudi eden od dveh pogajalcev.
To je potrdila tudi Tanja Fajon. "Drži, da je bil premier Plenković omenjen v tej kombinatoriki, predvsem, če se ne bi uspeli dogovoriti okrog teh glavnih akterjev. Plenkoviću gre na roko predvsem želja po geografski uravnoteženosti voditeljev unije. Visoke funkcije pa bi ga lahko stalo dejstvo, da hrvaška predstavnica že predseduje svetu Evrope," je dejala.
Merklova napovedala težka pogajanja
Nekateri viri sicer opozarjajo, da je na mizi več morebitnih rešitev, da je vsaka problematična za nekatere države in da ni nujno, da bo katera od njih danes dejansko uspešna. Relativna zmagovalka volitev EPP naj bi bila pripravljena na kompromis, ki ohrani koncept spitzenkandidatov in zagotovi močan Evropski parlament.
Sedanji predsednik komisije Jean-Claude Juncker, ki se je pred časom veselil, ker ni lahko najti njegovega naslednika, je danes poudaril, da je treba odločitev sprejeti nocoj in da mora predsednik komisije znati poslušati. O Timmermansu je dejal, da ga je imenoval za svojega prvega podpredsednika, tako da je nedvomno zelo sposoben in eden od tistih, ki bi danes morali biti v igri.
Nemška kanclerka Angela Merkel je ob prihodu na vrh EU napovedala težka pogajanja o vodilnih položajih, zlasti o novem predsedniku Evropske komisije, ter posvarila pred institucionalnim sporom med Evropskim svetom in Evropskim parlamentom.
Šarec: Timmermans je zagotovo dober kandidat
Ob prihodu na izredni vrh EU v Bruselj pa je neuradni scenarij komentiral tudi slovenski premier Marjan Šarec. "Zdaj smo videli nek predlog. Za moje pojme to ni slab predlog. Tudi če bi se tako zgodilo, je to kar dober predlog," je dejal premier. A na konkretnejša vprašanja je odgovoril le, da je težko ob prihodu na vrh opisovati podrobnosti.
"Pravijo, da so se nekaj dogovorili na Japonskem. Zdajle, ko se bomo usedli, bomo videli, kako je s tem, in potem dalje. Težko zdajle kaj veliko povem, lahko izrazim samo upanje, da bo danes ali tekom noči dogovor, da bi proces lahko tekel naprej in da ne bi bilo predolge blokade," je o predlogu, ki je v igri, povedal Šarec.
Kot kandidat za predsednika Evropske komisije se omenja Nizozemec Timmermans, vodilni kandidat socialistov. Šarec pravi, da je on zagotovo dober kandidat, a obenem dodaja: "Bomo videli, kako se bodo odvili pogovori in ali ima kdo že kakšne druge predloge."
To, da bi liberalci dobili položaj predsednika Evropskega sveta, se zdi slovenskemu premierju dobro. O imenih ni želel govoriti, češ da se morajo najprej usesti za mizo. Prav tako ni želel komentirati, kdo je njegova favoritinja ali favorit in ali danska liberalka Margrethe Vestager, ki jo je doslej podpiral za predsednico komisije, ostaja v igri.
"Zdajle moramo slišati predloge. Ničesar ne morem povedati, dokler nisem notri in dokler ne vidim, ali se je kaj novega v tem času zgodilo. Uro in pol je trajal let, v tem času se lahko že kaj spremeni," je dejal.
Šarec upa, da blokad ne bo, in ob tem spomni, da pri odločanju ni potreben čisti konsenz in da tudi pred petimi leti niso vsi podprli tedanjega kandidata Jean-Clauda Junckerja. Zdi se mu dobro, da bi do neke mere dosegli kompromis, a če to ni možno, potem je treba odločiti z večino.
O tem, ali je pametno osamiti višegrajsko četverico, ki nasprotuje Timmermansu, je dejal: "Treba je doseči kompromis. Če je neka večina za neko opcijo, se ne bo večina prilagajala nekaterim. Saj veste, včasih mora na izletu avtobus zapreti vrata in iti naprej, če nekoga čakaš. A ne bi želel prejudicirati. To so špekulacije. Upam, da bomo vseeno dosegli kompromis in enotno izbrali nekoga, ker je to boljša popotnica za naprej."
Na vprašanje, kako dolgo bodo sedeli za mizo, je odgovoril, da tudi tega ne ve in da če bi bilo po njegovem, ne bi dolgo sedeli.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.