Nova ministra Aleš Šabeder in Simon Zajc sta prevzela vodenje svojih resorjev – ministrstva za zdravje ter ministrstva za okolje in prostor. Prvič sta se tudi udeležila seje vlade, na kateri so potrdili njune predloge za nove državne sekretarje.
Vlada je tako potrdila Šabedrov predlog in za njegovega državnega sekretarja imenovala Tomaža Pliberška. Prav tako je ministrski zbor prikimal predlogu Zajca ter za državna sekretarja potrdil Aleša Prijona in Marka Mavra.

Novi državni sekretar na ministrstvu za zdravje Pliberšek je po izobrazbi doktor znanosti s področja gradbeništva. Zdaj je zaposlen kot direktor občinske uprave v Radencih, prej pa je bil direktor uprave na občini Naklo. Pred leti je bil tudi visokošolski sodelavec na mariborski univerzi.
Na ministrstvu za zdravje so pojasnili še, da Pliberšek ni član LMŠ in je bil osebna izbira ministra Šabedra, ki ga je k sodelovanju povabil zaradi njegovih izkušenj. Namerava pa minister svojo najožjo ekipo okrepiti tudi s poznavalcem zdravniške stroke.
Po poročanju Večera je sicer ob Pliberškovem imenovanju v političnih kuloarjih slišati kritike na to, da prihaja na visoko politično funkcijo do zdaj tesen sodelavec Romana Leljaka, ki je trenutno župan občine Radenci. "Državni sekretar Pliberšek je bil direktor občinske uprave Radenci od februarja 2019, vendar se je zaradi nestrinjanja z delom župana odločil prevzeti funkcijo državnega sekretarja," so v odzivu zapisali na ministrstvu.
Zajc je medtem v svojo ožjo ekipo izbral dosedanjega državnega sekretarja Prijona, pristojnega za področje prostora, in Mavra, prav tako dosedanjega sodelavca na okoljskem ministrstvu.
V premierjevem kabinetu bo nov državni sekretar za malo gospodarstvo Franc Vesel
Vlada je prek Twitterja še sporočila, da je imenovala novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. To bo Franc Vesel in bo pristojen za malo gospodarstvo. K imenovanju državnega sekretarja za malo gospodarstvo so sicer pozvali v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Premier Marjan Šarec je v začetku meseca pojasnil, da je bil državni sekretar za malo gospodarstvo na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo predviden v spremembah zakona o vladi. "Ker tega zakona ni in kaže, da ga tudi ne bo, bom imenoval državnega sekretarja za malo gospodarstvo v kabinetu predsednika vlade, kot kvoto, z možnostjo dela na gospodarskem ministrstvu," je napovedal po seji vlade v začetku meseca.
Kirn odstopil s položaja v Šarčevem kabinetu
Dolgoletni diplomat Roman Kirn pa je medtem odstopil s položaja državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Šarca, kjer je bil zadolžen za področje zunanje politike, poroča Dnevnik na svojih spletnih straneh. Premier je njegov odstop že sprejel.
Zakaj je Kirn ponudil odstop, ni znano. V Šarčevem kabinetu so povedali, da ne gre za posledico kakšnega spora med njima, ampak za osebno odločitev Kirna, premier pa to odločitev spoštuje.
Kirn se je leta 2017 sicer že upokojil po 40-letni karieri še v jugoslovanski in nato tudi v slovenski diplomaciji. Med drugim je bil veleposlanik v Washingtonu in pri Združenih narodih v New Yorku, služboval je tudi v Pragi in na Dunaju. Upokojil se je kot veleposlanik v Haagu prav na dan, ko je bila objavljena arbitražna razsodba o meji med Slovenijo in Hrvaško - 29. junija 2017.
Pred lanskimi volitvami v državni zbor se je zdaj 67-letni Kirn podal v politiko kot svetovalec Šarca in njegove LMŠ za zunanjo politiko. Bil je kritičen do slovenske zunanje politike pod vodstvom zdaj že bivšega zunanjega ministra Karla Erjavca in prejšnjega premierja, sedanjega zunanjega ministra Mira Cerarja. Menil je, da je slovenska zunanja politika neambiciozna, zlasti glede vloge v Natu in EU.
Ni sicer jasno, kakšna je bila Kirnova vloga pri odločitvi premierja, da ne nagovori Evropskega parlamenta na marčni plenarni seji v Strasbourgu. Šarec je bil zaradi te odločitve deležen kritik z vseh strani političnega spektra, ker da je zamudil priložnost za predstavitev stališč Slovenije evropskim poslancem in Evropski uniji. Šarec se je branil, da se ni hotel vmešavati v predvolilno kampanjo pred majskimi evropskimi volitvami.
Spletni portal Siol navaja, da naj bi Kirn po sicer neuradnih informacijah odstopil zaradi nesoglasij z drugimi svetovalci v Šarčevem kabinetu, zlasti s državnim sekretarjem Igorjem Mallyjem. Ravno Mally naj bi bil po navedbah Siola eden od tistih, ki so premierju svetovali, naj ne nagovori Evropskega parlamenta v Strasbourgu.
Mally je deloval že v kabinetu prejšnjega premierja Cerarja, pred tem pa je bil glavni svetovalec Cerarjeve predhodnice Alenke Bratušek za zadeve EU.
Nova ministra bosta zavihala rokave
Oba novoimenovana ministra sicer čaka zahtevno delo, oba sta tudi napovedala, da nameravata nemudoma zavihati rokave. Aleš Šabeder se je že danes srečal s sodelavci na ministrstvu in opravil primopredajo s premierjem Šarcem, ki je začasno vodil zdravstveni resor.

Že jutri pa ga čakajo pogovori z zdravniki iz primarnega zdravstva. Pomoč pri iskanju rešitev za mnoge težave v zdravstvenem sistemu so mu ponudili tako sindikati kot zdravniška zbornica, ki je danes na skupščini sprejela deklaracijo za izhod javnega zdravstva iz krize.
Tudi Simon Zajc se zaveda, da ga čaka veliko dela, tako kot Šabeder je tudi on danes uradno prevzel vodenje svojega resorja. Napovedal je, da bodo že prihodnji teden začeli odvzemanje vzorcev v Moravčah, kmalu bodo podpisali dogovor s Trgovinsko zbornico Slovenije glede dokončnega umika plastičnih vrečk iz trgovin ter začeli pripravljati zakonodajo na področju odpadkov.

KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.