Nadzor na schengenskih mejah Evropske unije, torej tudi med Slovenijo in Hrvaško, bo s petkom močno poostren. Policisti so doslej podrobneje preverjali le potnike iz držav, ki niso članice povezave, sedaj pa podroben pregled dokumentov čaka vsakega potnika.
Kot je na tiskovni konferenci pojasnil Marjan Fank, Generalni direktor slovenske policije, so na izvajanje aktivnosti pripravljeni in ne pričakujejo večjih zapletov. Kljub temu bodo morali biti državljani potrpežljivi, saj bo zagotovo prišlo do zastojev na meji.
Za daljši čakalni čas na vstop v državo pa ne bo kriv policist, poudarja Fank. Policija se bo trudila, da bodo kolone čim krajše, in obveščala javnost o obremenjenosti prehodov, je zatrdil.
V zadnjega pol leta so v Sloveniji odkrili od 40 do 50 oseb, ki so bile v sistemu zaradi povezave s terorizmom
Obvezna sistematična kontrola je bila že sedaj obvezna za približno 13 milijonov državljanov tretjih držav. Sedaj se bo številka povečala približno za štirikrat, so dejali na tiskovni konferenci.
Fank je večkrat poudaril, zakaj je nova uredba sploh potrebna. Zaradi zagotavljanja varnosti schengenskega prostora je tudi slovenska policija namreč dolžna začeti izvajati uredbo Evropske komisije. To pomeni več postopkov in drugačen način prehajanja meje za vse, ki so bili doslej deležni bonitet, je pojasnil.
"Pri tem zelo hitro spregledamo, kaj je sploh namen te uredbe. Zagotavljanje varnosti," je poudaril in dodal, da se morda ta ukrep komu ne zdi potreben. A v pol leta smo pri nas na podlagi preverjanja ugotovili prisotnost od 40 do 50 oseb, ki so bile v sistemu zaradi povezave s terorizmom, je razkril direktor policije.
Pregled dokumentov bo kratek, a kolonam se ne bo moč povsem izgoniti
Policisti bodo potovalne dokumente za prestop meje pri vseh potnikih preverjali s pomočjo posebnih čitalnikov, in sicer vsak dokument posebej in pri vsakem prestopu meje. Uredba namreč ne predvideva izjem glede sistematičnega preverjanja. "Postopek preverjanja bo kratek", je povedal Fank. "Policisti bodo zgolj odčitali dokument na optičnem čitalcu. Če pa bo prišlo do "zadetka", se ne bo s tem ukvarjal policist, ki vrši kontrolo, ampak drugi policist. Na pretočnost to ne bo vplivalo", je še dodal.
Potniki se morajo tako pripraviti na morebitno dolgotrajno čakanje v koloni, Policijski sindikat Slovenije pa hkrati opozarja, da jim že tako primanjkuje osebja, več dela na meji bo stanje le še poslabšalo.
Fank je dejal, da bo to od policije zahtevalo določene napore. Kadrovska podhranjenost je prisotna v vseh enotah, a bodo poiskali ljudi v tistih enotah, ki niso tako obremenjene in uredili stvari. Velik preizkus bodo velikonočni prazniki, ko se policisti že tako soočajo z manjšo pretočnostjo prometa.
Morebitne kadrovske težave bodo reševali s premeščanjem policistov
V vodstvu policije se zavedajo organizacijskih težav, ki jih bo povzročilo izvajanje uredbe. Gotovo bo prišlo tudi do kakšne daljše kolone oz. do kakšne čakalne ure več na mejnih prehodih. Natančnejših ocen, za koliko bi se lahko podaljšal čas za prehod meje ob prometnih konicah, pa v policiji nimajo. "Mi se bomo trudili, da bodo te kolone čim krajše, če bo do njih seveda prišlo," je zatrdil Fank. Večjih tehničnih pomanjkljivosti na mejnih prehodih niso zasledili, kljub vsemu pa tudi na tej ravni iščejo rešitve, ki bi olajšale prehod meje.
Prav tako bo policija pravočasno obveščala javnost, kje lahko pride do zastojev ter kateri mejni prehodi so bolj in kateri manj obremenjeni. Bo pa izvajanje uredbe v tem pogledu vplivalo tudi na organizacijo potovanj, saj bo treba čas prehoda meje prilagoditi razmeram, je dejal.
Fank je ob tem potrdil, da so se na to temo že večkrat sestali tudi s kolegi iz Hrvaške. Dorekli so nekaj zadev, povezanih s skupnim nastopom in uravnavanjem prometnih tokov. "Vemo pa, da se popolnoma težavam ne bomo mogli izogniti," je še dodal Fank.
Na mejnih prehodih, kjer se izvaja mejna kontrola skupaj s hrvaškimi organi, bo postopek pregleda izvedel tudi hrvaški policist. "Ponudili jim bomo vso pomoč, ki jo bodo potrebovali. Treba je tudi vedeti, da tako preverjanje poteka tudi že na hrvaško-bosanski meji, tako da imajo s tem sosedi že prakso," je povedal Fank.
"Upali smo, da bo proces vključevanja Hrvaške v schengenski informacijski sistem hitrejši. Ko bodo vključeni v ta sistem, bomo lahko maksimalno poenostavili preverjanje na meji. Za zdaj bo šel nadzor strogo po črki uredbe, kar pomeni, da bodo morali preverjati dokumente eni in drugi - šlo bo torej za dvojno preverjanje," so povedali policisti.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.