Rdeči križ (RK) bo zaradi kriznih finančnih razmer danes začel z akcijo Lepo je deliti, v kateri bo na 730.000 naslovov poslal plačilne naloge za nakaz finančnih sredstev. Ob vplačilu ne bo zaračunana provizija, je dejal generalni sekretar RK Janez Pezelj, donacija sredstev pa je možna tudi preko SMS sporočil. "Gre za akcijo zbiranja sredstev za nakup prehranskih paketov za posameznike in družine iz socialno ogroženih okolij, katerih število zaradi odpuščanj narašča. Rdeči križ namerava tako zbrati okoli 150.000 evrov, kar zadostuje za približno 10.000 prehranskih paketov," je na današnji novinarski konferenci pojasnil Pezelj.
Stanje v območnih združenjih RK namreč kaže, da se zaloge pomoči manjšajo. RK je večino hrane, ki so jo zagotovili z nacionalne ravni, že razdelila, vendar posameznim območnim združenjem še vedno uspe zagotoviti dodatna sredstva za nakupe prehranskih izdelkov.
Analiza RK v decembru 2008 in v januarju letos je pokazala povečano število prosilcev pomoči za skoraj 20 odstotkov. V nekaterih ogroženih okoljih, kjer je prišlo do stečajev podjetij, pa so številke večje. Najbolj ogrožena območja, po podatkih RK, so tam, kjer je brezposelnost največja, in sicer v Prekmurju, na Štajerskem, Vrhniki in v Beli krajini.
Prezelj je povedal še, da bi bilo veliko, če bi vsak, ki bo prejel položnico, doniral samo en evro. Opozoril je še, naj posamezniki, ki se odločijo pomagati, donirajo sredstva preko akcije oziroma položnic, saj prinašajo namreč sredstva, zbrana preko akcije, dodatne popuste pri dobavi izdelkov.
Rdeči križ pričakuje tudi dodatna sredstva od Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho), dodatno pošiljko hrane iz EU in tudi pomoč države.
Na RK je v tem trenutku 135.000 prejemnikov pomoči, samo v Ljubljani 4200.
Türk s humanitarnimi organizacijami
Predsednik republike Danilo Türk pa je že v začetku leta pričel pogovore s humanitarnimi organizacijami in potencialnimi donatorji o pomoči v času krize. Ker humanitarnim organizacijam, ki izvajajo te programe vse bolj primanjkuje potrebnih sredstev, so potrebne nove pobude in pozivi k usklajenim oblikam solidarnosti, so zapisali v Uradu predsednika republike.
Predsednikova pobuda temelji na ustreznem promoviranju medsebojne solidarnosti in humanitarnih dejavnosti in utrjevanje mreže povezanosti različnih humanitarnih organizacij s podobnimi programi. Vsi postopki, ki posegajo na to področje naj bi bili individualizirani, izvajali pa bi jih tisti, ki dobro poznajo razmere posameznikov.
Za operativno doseganje ciljev so tako predlagali vzpostavitev povezav med različnimi mrežami, vključevanje pomoči v hrani za ogrožene osebe iz intervencijskih zalog EU, uveljavljanje načela družbene odgovornosti podjetij in socialnega podjetništva ob primernih spodbudah in ustvarjanje ustreznih pogojev za odprtje posebnih trgovin in drugih podobnih načinov za distribucijo najnujnejših dobrin.
Sprememba zakona o dohodnini
Po sestanku so tako oblikovali tudi konkretne pobude, ki so jih naslovili pristojnim organom. Iz urada predsednika republike so predlagali, da se s spremembo zakona o dohodnini poveča delež dohodnine, ki jo lahko namenijo za donacijo iz sedanjih 0,5 odstotka na 1 odstotek. Poleg tega pa tudi spremembo davčne osnove za znesek donacij organizacijam in društvom s področja nepridobitnih dejavnosti z zdajšnje 0,3% stopnje obdavčenega prihodka na 1% davčne osnove. To pomeni, da bi gospodarski subjekti lahko neposredno več namenjali za različne neposredne oblike pomoči in donacije. Predlog je tudi, da se preuči možnost opustitve davka za sponzorstvo v primeru, ko se sredstva uporabijo zgolj za humanitarno pomoč, promoviranje prostovoljstva in opustitev DDV pri nakupu prehrambenih artiklov, ki jih humanitarne organizacije darujejo ogroženim.
Sestanka so se sicer udeležili predstavniki Rdečega križa Slovenije, Slovenske Karitas, nacionalnega foruma humanitarnih organizacij, Zveze društev upokojencev Slovenije, Obrtne zbornice Slovenije, Mercatorja, Spara, Engrotuša, Zavarovalnice Triglav, SKB banke, KD group, NLB in Joc Pečečnik.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.