Za razliko od nekaterih drugih delov Slovenije v Istri še ni bilo dežja, ki bi vsaj malo omilil sušo. Zato se je še zmanjšala izdatnost vseh virov, iz katerih se napaja Rižanski vodovod. Kot eden izmed ukrepov za rešitev suše se omenja tudi ukrep izsušitve struge reke Rižane. Ukrep izsušitve struge reke Rižane pa je že julija na noge dvignil ogorčeno koprsko ribiško družino, ki je dejala, da bi šlo v tem primeru za ekocid.
Ribiči proti temu, da ugasnejo črpalko, ki vodo črpa v strugo Rižane
Kot so povedali na novinarski konferenci Ribiške družine Koper, so ribiči s sušo seznanjeni in nanjo prilagojeni, tako kot so na sušo prilagojena tudi živa bitja v tej reki, a brez pretoka te reke je vse zaman, pravijo. Rižanski vodovod so zato pozvali, da naj zagotavlja določen pretok reke Rižane, ki ga predvideva vodno dovoljenje. Kot so povedali, bodo, če bo prišlo do večjega pogina rib, ribiči vložili kazensko ovadbo proti Rižanskemu vodovodu, saj da zavestno krši vodno dovoljenje.
Kot je prejšnji teden zatrjeval direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj, delajo vse, da bi preprečili redukcije pitne vode za gospodinjstva. Kot je izpostavil, je prioriteta zdravje ljudi, ki so odvisni od pitne vode iz vodovoda. Kot je povedal, menijo, da vzdržujejo Rižano v boljši kondiciji, kot bi bila po naravni poti. In tu se moramo vprašati, katero črpalko prej ugasniti, je poudaril: "Verjamem, da smo na koncu vsi enotni, tudi ribiči, da bomo prej ugasnili črpalko, ki črpa v strugo Rižane, kot pa črpalko, ki črpa ljudem pitno vodo." Koprski župan Aleš Bržan pa meni, "da je treba dati prednost življenju in zdravju ljudi pred živalmi in rastlinami, predvsem ker je struga Rižane že tako suha, da v tej sezoni nima bodočnosti".
'Dokler s pitno vodo zalivamo in izplakujemo stranišča, ne pristajamo na zmanjšanje pretoka reke Rižane'
Kot pa izpostavljajo v Ribiški družini Koper, "se ne strinjajo, da izklapljajo črpalke v strugo reke Rižane in s tem ne zagotavljajo biološkega minimuma, zato da se tako zagotavlja lagodnost turistov na Obali." Odzvali so se tudi na trditve Rižanskega vodovoda, da je na prvem mestu pri odločitvi, katero črpalko izklopiti, zdravje ljudi: "Če bi jim bilo res pomembno zdravje ljudi, bi že zdavnaj sanirali vodovodno omrežje," poudarjajo v ribiški družini.
Zato naj v Rižanskem vodovodu prenehajo z diskreditacijo našega dela in znanja, so pozvali. "Dokler pred poletjem s pitno vodo ravnamo tako, da z njo pred poletjem izplakujemo stranišča, da z njo peremo avtomobile in zalivamo zelenice, ne pristajamo na to, da gre za izredne razmere. Na manjši pretok od biološkega minimuma bi pristali v primeru izrednih razmer, če bi bila res ogrožena življenja ljudi."
Direktor Rižanskega vodovoda prejšnji teden pozval ribiče k pravočasnemu reševanju ribjega življa
Pregelj je prejšnji teden dejal, da bi lahko ribiči naredili več in da imajo še dovolj časa, da bi lahko vsaj do določene mere rešili ribji živelj. Kot so danes izpostavili na novinarski konferenci, "ribiči ne morejo vsako poletje prestavljati rib iz enega konca reke na drugega ali denimo iz reke Rižane v Vipavo, da bi tako zagotavljali več pitne vode za slovensko Istro." Celoten ekosistem je namreč nemogoče preseliti, to so nebuloze, odgovarjajo na pozive direktorja Rižanskega vodovoda. "Izlov rib v primeru sanacije znamo narediti, v primeru izsušitve reke Rižane pa pride do porušenja celotnega ekosistema, zato to ni mogoče," pojasnjujejo ribiči. Zagotavljanje nižjega pretoka od biološkega minimuma bi morda razumeli zaradi res izrednih razmer, kot so hudi požari, so še dodali in še enkrat pozvali k zagotavljanju biološkega minimuma v reki Rižani, ki je vsaj 110 litrov, določenih v vodnem dovoljenju.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.