"Naravi še vedno trgamo dragocene litre vode, da bi preprečili tisto najhujše: popolne omejitve porabe vode za gospodinjstva slovenske Istre, kar bi s seboj prineslo številne težave in povečano porabo energije" je uvodoma po desetih dnevih, od kar traja projekt, da pripeljejo vodo v vodarno, povedal Rudi Medved.
Kot je pojasnil, so količino prepeljane vode vsak dan nekoliko povečevali. "Vsak hip smo pripravljeni tudi na alarm, da bo morda treba količine prepeljane vode še povečati in mi smo na to pripravljeni," je zagotovil in dodal, da 2.000 kubikov prepeljane vode morda že jutri ne bo več zadostovalo: "Na to so pripravljeni tako v Slovenski vojski, ki je odpeljala prvo cisterno in so v dnevnem in nočnem pogonu, in seveda tudi gasilci."
Kot je izpostavil, nas mora trenutna situacija strezniti: "Razmere so nevzdržne, v 21. stoletju govorimo o osnovni dobrini, v državi, ki ima dovolj vode. Res je, da je neenakomerno razporejena po državi. 40 let prepiranj glede tega, kako slovenski Istri zagotoviti dovolj zdrave, pitne vode, je preveč. To moramo enkrat za vselej rešiti. Za vodo gre. Mi bomo že vozili to vodo, a to ni rešitev, v ustavi imamo zapisano pravico slehernika do zdrave, pitne vode in ta država to pravico krši."
Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj je povedal, da so bili pravočasno slišani in zato so pravočasno naredili korake, ki dajejo upanje, da bodo to res kritično sušno sezono vendarle izpeljali: "Predvsem zato, ker nam je na prvem mestu zdravje ljudi, ki so priključeni na naše omrežje. 140.000 jih trenutno pije vodo iz naših pip. Trudimo se, da točko, ko bi voda postala nepitna, prestavimo v nedogled." Zahvalil se je vsem uporabnikom, da so znižali porabo vode na minimum, in vsem, ki so priskočili na pomoč v krizni situaciji.
"Ta trenutek ne potrebujemo 5.000 kubikov prepeljane vode, kar vozimo zdaj, je dovolj, saj nam ta količina pomaga ohranjati obstoječe bazene, ki so omejeni, in nas hkrati drži v kondiciji," je pojasnil in izrazil upanje tudi, da bodo takšno stanje podaljševali do 'pomoči iz neba', da ne bi prišlo do redukcij pitne vode. Kot je povedal, so še možne rešitve in da točko, ko bi morali razglasiti redukcije, premikajo do točke, ko bo prišel večdneven dež in olajšal situacijo. "Nekaj se da narediti še na vračanju biološkega minimuma, še vedno zagotavljamo 110 litrov. Mi menimo, da vzdržujemo Rižano v boljši kondiciji, kot bi bila po naravni poti. In tu se moramo vprašati, katero črpalko prej ugasniti. Verjamem, da smo na koncu vsi enotni, tudi ribiči, da bomo prej ugasnili črpalko, ki črpa v strugo Rižane, kot pa črpalko, ki črpa ljudem pitno vodo." Zagotovil je, da delajo vse, da do te točke ne bo prišlo. Poudaril je, da bi lahko ribiči naredili več in da imajo še dovolj časa, da bi lahko vsaj do določene mere rešili ribji živelj. Kot je povedal, bodo celo zimo trdo delali na tem, da bodo za naslednje leto omogočili lažje rešitve za morebitno ponovitev letošnje situacije.
Nevarnost redukcij še ni odpravljena
Kot je poudaril podžupan Mestne občine Koper Janez Starman, so občine slovenske Istre zadovoljne, da je Vlada RS prisluhnila vsem štirim županom in ponudila pomoč: "Hvaležni smo vojski in gasilcem za pomoč pri zagotavljanju večjih količin vode ter vsem zasebnikom, ki so se odzvali na našo stisko in nudijo prevoze s cisternami s priklopniki in zmogljivostmi 25 kubičnih metrov. Verjamemo, da je država zdaj razumela resnost razmer, s katerimi se že dolga leta spopadamo v slovenski Istri, in se bo reševanja problema naše vodooskrbe lotila takoj." Ob tem se je zahvalil prebivalkam in prebivalcem slovenske Istre ter gospodarskim družbam, ki so razumeli resnost razmer in s pitno vodo ravnajo bistveno skrbneje.
Čeprav se je poraba pitne vode znižala z več kot 400 l/s na 325 l/s, kar je predvsem rezultat prepovedi rabe vode za nenujne namene in kolektivnih dopustov večjih porabnikov, nevarnost redukcij še ni odpravljena. Za prihajajoče dni vremenoslovci namreč napovedujejo nov vročinski val, zaradi česar v Rižanskem vodovodu Koper znova pričakujejo večjo porabo. Vse uporabnike zato pozivajo, naj z vodo še naprej ravnajo čim bolj varčno in odgovorno.
Spomnimo
Suša povzroča težave pri oskrbi s pitno vodo v Sloveniji. Spomnimo, vlada je julija potrdila načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za zagotovitev zadostnih količin pitne vode za oskrbo slovenske Istre. Vodo črpajo iz reke Unice in jo dostavljajo v vodarno Cepki v bližini Črnega Kala. Rižanski vodovod namreč potrebuje za trenutno oskrbo prebivalcev in zmanjšano zagotavljanje pitne vode za gospodarske subjekte 5000 kubičnih metrov vode dnevno.
Kot poroča Uprava za zaščito in reševanje, so denimo včeraj ob pomoči državne enote za prečrpavanje vode opravili 61 prevozov vode iz Unice v vodarno Cepki. Skupno je bilo prepeljanih 1051 kubičnih metrov vode. Prevoz vode so zagotavljali gasilci PGD Verd, pripadniki Slovenske vojske in komercialna podjetja. Sodelovalo je 17 pripadnikov iz zaščite, reševanja in pomoči.
V sušnem času imajo nekaj težav z vodno preskrbo tudi občine na severnem Primorskem. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.