Na Dolenjskem se sneg oprijema cestišča. Na dolenjski avtocesti so plužne in posipne skupine, previdnost ne bo odveč, opozarjajo na Promet.si. Več o stanju na cestah ...
Oranžni hidroalarm za Dolenjsko in Belo krajino
Po besedah dežurnega hidrologa na agenciji za okolje Nejca Pogačnika lahko danes pride do podobnih razmer kot v jesenskih poplavah. Oranžni hidroalarm velja za Dolenjsko in Belo krajino.
Na Arsu so sicer v zadnjem opozorilu zapisali, da reki Vipava in Kolpa upadata, vendar v srednjem in spodnjem toku še poplavljata. Prav tako poplavljata kraški reki Ljubljanica na Ljubljanskem Barju in Krka v spodnjem toku, dodajajo. Ljubljanica poplavlja na območju vsakoletnih poplav, Krka pa tudi na širšem območju. Pretok Ljubljanice se počasi umirja, pretok Krke pa še narašča in bo predvidoma naraščal do jutri zjutraj. Pretok reke Save v spodnjem toku se je ustalil, v zgornjem in srednjem toku upada. Gladine voda na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa so se povišale, vendar so še na običajnih ravneh, so še opozorili na spletni strani Arsa.
Kako kaže?
"V noči na petek se bodo hidrološke razmere v večjem delu države začele umirjati. Reke se bodo počasi začele vračati v svoje struge. Poplave na Ljubljanskem Barju in v spodnjem toku reke Krke se bodo zaradi dotoka vode iz kraškega zaledja predvidoma zadržale do konca tedna. Tudi gladine voda na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se do konca tedna ne bodo mnogo spremenile," so zapisali na Arsu.
Sprožajo se plazovi
Zaradi namočene zemlje se sprožajo plazovi, ki ogrožajo tudi hiše. Včeraj nekaj pred 23. uro sta se v naselju Dobrljevo v občini Zagorje ob Savi sprožila kar dva v razmaku 70 metrov. Ob 5. uri je zemeljski plaz v naselju Paneče v občini Laško začel ogrožati stanovanjsko hišo do te mere, da bivanje v njej ni več varno. Vanjo skozi okno že vdirata blato in voda. Stanovalci so objekt že zapustili.
Drugi plaz je močno poškodoval cestišče in ogroža telekomunikacijsko in vodovodno infrastrukturo. Dostop do plazu so zavarovali čemšeniški gasilci. Lokalna cesta je zaprta za ves promet.
Zaprta cesta Ajdovščina–Col
Zaradi zemeljskega plazu, ki se je sprožil v sredo, so danes po 12. uri zaprli tudi državno cesto Ajdovščina–Col za ves promet. Prve premike na sicer starem, vendar neustrezno saniranem plazu so opazili že v torek, je povedal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Ajdovščina Igor Benko.
Zaradi razpok na cesti Ajdovščina–Col so že v sredo preventivno zaprli odsek za tovornjake, za osebna vozila pa uredili promet izmenično enosmerno. Vendar so bili premiki preveliki, plazina se je premikala od enega do petih centimetrov na uro, zato so cesto morali zapreti za ves promet.
Direktor Cestnega podjetja Nova Gorica Jože Brecelj je potrdil, da jih je k zapori ceste vodila izključno varnost za vse udeležence v prometu. "Pri takih razpokah ne moremo zagotoviti varnosti niti za osebna vozila, zato bomo v naslednji uri cesto tudi fizično zaprli za ves promet."
Urejen je tudi že obvoz: za osebna vozila po lokalnih cestah preko Cola–Podkraja–Bele–Sanaborja–Vrhpolja do Vipave, za tovorni promet pa preko Godoviča–Kalc–Postojne do Vipavske doline.
Zaradi 13 kilometrov daljše povezave med Ajdovščino in Colom ter precej neurejenih lokalnih cest se je vodstvo ajdovskega zdravstvenega doma dogovorilo s kolegi iz Logatca, da bodo lahko priskočili na pomoč v primeru zdravstvenih potreb prebivalcev Cola in Gore.
"Iščemo tudi druge interventne rešitve, saj je 1500 prebivalcev krajev na Gori bilo že sedaj prisiljenih uporabljati to cesto, ker je plaz septembra odnesel državno cesto Ajdovščina–Lokavec, sedaj pa tudi tega obvoza nimajo več," je še dejal Benko. Nekatere ceste so zaprte zaradi poplav, druge zaradi plazov ...
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.