Slovenija

Rejci lipicancev kritični do države

Lipica, 23. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na zboru rejcev lipicancev v Lipici so rejci skupaj z Bojanom Pretnarjem, ki je prvi patentiral Lipicanca kot blagovno znamko, izrekli vrsto pripomb na kmetijsko ministrsvo, saj so prepričani, da lipicanec še vedno ni dovolj zaščiten.

Lipicanec
Lipicanec FOTO: Reuters

V sklopu vladnega projekta Slovenski lipicanec si Združenje rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarna Lipica s podporo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prizadevajo, da bi Slovenija in s tem Lipica, v EU pridobila status pooblaščene organizacije za lipicansko pasmo v Evropi, je na novinarski konferenci pred občnim zborom združenja povedal predsednik združenja Rajko Vojtkovszky. Lipica bi se tako na temelju strokovne in organizacijske usposobljenosti, ki jo razvijajo s projektom Slovenski lipicanec, potegovala za status povezovalca nacionalnih rejskih združenj lipicancev, s katerim bi pridobila vodenje enotnega registra lipicancev in usmerjanje reje lipicancev. Pred tremi leti je bila do slovenskega vstopa v EU zaustavljena podelitev statusa evropske pooblaščene organizacije za lipicansko pasmo, za katerega se potegujeta tudi Avstrija in Italija.

V združenju so prepričani, da je poleg zgodovinskih razlogov in ugleda slovenske črede, ki predstavlja 20 odstotkov svetovne črede - ta šteje 3500 lipicancev - pomembno pogajalsko izhodišče tudi pred tremi leti pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) pridobljena geografska označba lipicanec. Kot je povedal Bojan Pretnar s Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) v Ženevi, je bilo izdanje uredbe o zaščiti geografske označbe lipicanec leta 1999 strateško izhodišče za vključitev Slovenije v pogajanja za pridobitev statusa pooblaščene organizacije za lipicansko pasmo. Tedaj je bil že v razmahu spor med Italijo in Avstrijo, katera od držav bo skladno z evropsko direktivo o trgovanju s konji na notranjem trgu EU dobila pravico do vodenja izvorne rejske knjige za lipicance.

V svojem nastopu je pozval pristojno kmetijsko ministrstvo, "naj za božjo voljo popravi neumnosti, sicer je katastrofa neizbežna".

Na občnem zboru združenja je Pretnar zakon o vinu in zakon o kmetijstvu označil za "nestrokovno skropucalo, ki dajeta vse možnosti za to, da bo Slovenija ob prvi priložnosti izgubila svoje ključne geografske označbe". "Zakon o kmetijstvu je predpisal sporno uredbo EU, ki našteva, da žive živali kot izjeme ne morejo biti zavarovane z geografsko označbo," je možnost izgube geografske oznake napovedal Pretnar. Pretnar meni, da so geografske označbe na splošno ključna kategorija za slovensko prepoznavnost v evropskem prostoru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10