rejci

'Bolezen povzroča veliko gospodarsko škodo'

27. 03. 2025 12.45

V Sloveniji bolezen slinavke in parkljevke, ki povzroča veliko gospodarsko škodo, še ni prisotna. Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin si želijo, da bi pri tem tudi ostalo, zato rejce pozivajo k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov. Za rejce so v ta namen pripravili informativno zloženko.

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali

26. 03. 2025 13.18

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas

25. 03. 2025 18.41

Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Lov za svežimi jajci: ameriški diplomati po pomoč k evropskim rejcem

22. 03. 2025 10.20

ZDA uvažajo na milijone jajc iz Turčije in Južne Koreje, v prihodnjih tednih pa bodo jajca verjetno prispevale tudi druge države, je potrdila ameriška ministrica za kmetijstvo Brooke Rollins. Ameriški diplomati so se namreč obrnili tudi na več evropskih rejcev perutnine. Po vsej ZDA jajc kritično primanjkuje zaradi ptičje gripe, njihova cena pa se je močno zvišala.

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo

20. 02. 2025 17.42

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo

14. 02. 2025 16.16

V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

S spremembo zakonodaje konec baterijske reje kokoši in čipiranje mačk

12. 02. 2025 14.13

Osnutek novele zakona o zaščiti živali predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvidene spremembe med drugim prinašajo tudi obvezno čipiranje lastniških mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se denimo uvaja rejništvo živali.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

8 milijonov za reklamni blok, milijarda perutničk in 5000 aligatorjevih klobas

07. 02. 2025 09.13

Eden največjih svetovnih športno-zabavnih dogodkov Super Bowl se bo letos odvil na stadionu Superdome v New Orleansu, ki lahko sprejme 75.000 gledalcev. Vstopnice so seveda razprodane, vendar jih je mogoče še kupiti v predprodaji, kjer je najcenejša v začetku tedna stala slabih 3300 evrov. Zvezna država Louisiana si obeta okrog pol milijarde prihodka. Rekorden naj bi bil letos tudi stavničarski vložek, gledalci pa naj bi skupaj pojedli skoraj milijardo in pol piščančjih perutničk.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov

29. 01. 2025 19.25

Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo

22. 01. 2025 10.58

V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Na družbenih omrežjih se hvali, da je ustrelil zaščitenega kragulja

17. 01. 2025 15.45

Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije DOPPS je sporočilo, da so na družbenih omrežjih naleteli na srce parajočo fotografijo. Eden izmed uporabnikov je namreč delil podobo mrtvega kragulja, zraven pa je zapisal, da ga je ustrelil z zračno puško. Kot so poudarili v društvu, so primer prijavili Policiji, saj je kragulj zavarovana vrsta ptice.

'Kupovanje živali prek spleta je večinoma iz pasjih tovarn'

17. 01. 2025 06.00

Ilegalna trgovina z živalmi je tretja najbolj dobičkonosna nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z mamili in orožjem. Če kupujete psa preko spleta, se lahko zgodi, da prihaja s pasje farme, kjer živijo v težkih pogojih, v lastnih iztrebkih, brez zdravniške oskrbe. Prodajalci kupcem obljubijo, da ima pes vse papirje, a ko želijo svojega novega pasjega člana registrirati, naletijo na težave. Veterinarji pa jih prijavijo inšpekciji. Kakšne so kazni? Na kaj morate biti pozorni?

Kraje športnih golobov, nekateri vredni tudi po 100.000 evrov

15. 01. 2025 06.00

Za ene nadloga, za druge neprecenljiva ptica. Belgijski rejci športnih golobov, znanih kot tekmovalni golobi, nekoč golobi pismonoše, so obupani. Ne mine teden, ko kakemu rejcu ne bi iz golobnjaka ukradli kar cele jate. Tekmovanje golobov, nekoč razvedrilo belgijskih pastirjev, je že zdavnaj postalo dobičkonosen šport, reja golobov pa posel, vreden milijone evrov. Športni golobi dosegajo ceno 100.000 evrov in več. Najboljši med najboljšimi in najhitrejšimi golobi prihaja prav iz Belgije, vreden pa je 1,6 milijona evrov.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'

19. 11. 2024 16.52

Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Širijo se novi primeri ptičje gripe, bolezen potrdili pri več živalih

17. 10. 2024 17.13

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri živalih. Bolezen so tokrat potrdili v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice.

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?

17. 09. 2024 00.15

Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Pri 11 letih šel na Češko po zajce

12. 09. 2024 12.27

"Rejec mi je golobe pripeljal po koncu pouka. Med veroukom so me čakali v škatli, ko je babica škatlo naložila v prtljažnik, pa sem ji rekel, da so v njej neki papirji iz šole," z nasmeškom pripoveduje Anže Oblak o tem, kako je prvič domov prinesel živali, za katere starši niso vedeli. Od takrat so pri njem na enak način streho nad glavo našli še hrčki, zajci in želve.

Bodo biseri po novem 'rasli' tudi ob obali Italije?

10. 09. 2024 18.49

Čeprav biserov v hladnejših evropskih morjih niso gojili še nikoli, se bo to morda zdaj spremenilo. Segrevanje morja je namreč v naš okoliš privabilo tudi tuje vrste, ki to omogočajo. V Zalivu pesnikov, ki leži ob severozahodni obali Italije, so že lani opazili prve primerke biserne ostrige, letos pa ugotavljajo, da se je ta "tropski vsiljivec" močno razširil. Če bo šlo vse po sreči, bi lahko torej prve bisere začeli "žeti" že prihodnje leto.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin

10. 07. 2024 06.39

Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Orjaški pandi iz Kitajske odpotovali v San Diego

27. 06. 2024 09.42

Orjaški pandi iz Kitajske sta na poti v Kalifornijo. Jun Čuan in Šin Bao sta odpotovala v svoj novi dom iz zavetišča Bifengxia v kitajskem centru za ohranjanje in raziskovanje orjaških pand. Kot je povedal kitajski voditelj Ši Džinping, pandi predstavljata "prijateljstvo med kitajskim in ameriškim narodom".

Volka, ki je povzročil ogromno škode, ni več, zdaj jih je strah naslednjega

21. 06. 2024 11.35

Približno leto dni mineva, odkar so solčavski rejci obupano opozarjali na pokole svojih čred in neposluh pristojnih, da je potrebno odstrel volkov izvajati hitro in učinkovito, sicer bo škoda nepopravljiva, posledice pa bodo čutili kmetje, narava, turizem, seveda pa tudi potrošniki, ki uživajo v ovčjem siru in drugih tradicionalnih izdelkih. Zdaj so volka, ki jim je povzročil toliko težav, odstrelili. Kar pa ne pomeni konca težav.

Piščanci so radi zunaj!

14. 06. 2024 12.27

Perutnina Ptuj je z uvedbo certificirane Piščancem prijazne reje (PPR), že leta 2015 zagotovila višjo kakovost svojega piščančjega mesa Natur Premium.

Prebivalci Solčave v strahu: po napadu na ponija volk pokončal še psa?

13. 06. 2024 10.50

V sredo ob 11. uri zvečer se je v kraju Podolševa zgodil napad na psa. Lastniki so napad prijavili Zavodu za gozdove in lovski družini, sedaj čakajo na uradno potrditev DNK analize. Najverjetneje je psa napadel volk, ki se že mesece potika v bližini pašnikov in hiš, opozarjajo prebivalci. Marca je volk na pašniku napadel tudi šetlandskega ponija.

Sladka goveja juha ali za vrhunske slovenske sestavine in chefe ni meja

19. 05. 2024 07.00

Vrhunski slovenski chefi dokazujejo, da so najboljši grižljaji prav tisti, ki na krožniku pristanejo le nekaj kilometrov stran, od koder so bili pridelani. Priljubljeni sodnik Masterchefa Slovenija Mojmir Šiftar poudarja, da je osnova za vrhunske kreacije, ki bodo navdušile naše brbončice, lokalna in kakovostna surovina. Slovenske pridelovalce hrane pa poziva, naj začnejo ceniti svoje delo in dodano vrednost, ki jo prinaša njihovo trdo delo.

Zaradi ptičje gripe v več občinah prepovedali rejo perutnine na prostem

07. 02. 2024 19.43

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi novih primerov visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri divjih pticah v občinah Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju, Cirkulane in Hajdina prepovedalo rejo perutnine na prostem. Bolezen so potrdile tudi vse sosednje države, zato je ključnega pomena, da rejci dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

Novi primeri ptičje gripe, odkrili osem okuženih labodov

06. 02. 2024 12.16

Pri labodih grbcih v Sloveniji se je spet pojavila visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Nacionalni veterinarski inštitut je bolezen potrdil pri osmih labodih grbcih, najdenih v občini Markovci. Rejce ptic pozivajo, naj se strogo držijo zaščitnih ukrepov, sprehajalce pa, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo.

Kmet le prejel zapisnik, odločbe še ne. Je v ozadju denar?

22. 11. 2023 20.39

Inšpektorica je imela do polnoči čas, da spiše odločbo glede odvzema krav kmetu iz okolice Krškega. V sredo mu je sicer končno poslala zapisnik, ki ga je ob odvzemu dobil napisanega na roke. Ker še vedno upa, da bo živino dobil nazaj, se je lotil intenzivne sanacije pašnika. Inšpektorica naj bi živali razdelila med štiri zainteresirane kmete, pri postopku odvzema pa so očitno sodelovali tudi člani Društva za zaščito konj, ki so sicer javno zanikali, da so bili oni tisti, ki so prijavili rejca na inšpektorat. Na kmetijski zbornici so prepričani, da je v ozadju celotnega postopka denar. Po noveli zakona o zaščiti živali gre namreč del izkupička od prodaje zaseženih živali tudi društvom za zaščito živali, medtem ko so ga prej dobili rejci.

Volk poklal sedem ovac, še dve sta pogrešani

21. 11. 2023 10.18

Zgodil se je še en napad volka, tokrat v Trenti. Ovce so sicer bile za mrežo, ob naselju, a to ni ustavilo divje zveri, da je poklala sedem ovac, pogrešani sta še dve, pet pa je bilo poškodovanih. Gre sicer za prvi primer na primorski strani parka.