Predsednica sodnega senata Marinela Maras je uvodoma pojasnila, da je po sklepu višjega delovnega sodišča vprašanje le morebitna reintegracija Mihe Sakača v Policijo. Sakaču so medtem že izplačali bruto plače ter razliko v regresu za obdobje med marcem 2016 in julijem 2020.
Na današnjem naroku so prebrali pisno izjavo generalnega direktorja Policije Antona Olaja. Ta je ocenil, da je glede na pomanjkanje policistov, na dejstvo, da je sodišče pravnomočno ugotovilo, da je bila odpoved delovnega razmerja nezakonita, ter na to, da se Sakač želi vrniti na delovno mesto ter da njegovi nekdanji kolegi nimajo zadržkov, pravično, da se Sakač vrne na delo v Policiji.
Proti Sakaču ter še ostalim štirim policistom iz afere Facebook sicer poteka sojenje zaradi zlorabe položaja ali sprejemanja daril. Olaj je glede tega izpostavil ustavno načelo o domnevi nedolžnosti ter dodal, da bo Policija, če bo Sakač v prihodnosti obsojen, to obravnavala kot novo dejstvo in se ustrezno odzvala.

Pričala sta tudi nekdanja Sakačeva sodelavec in nadrejeni. Janko Brezovnik, ki je bil Sakaču še v času pred incidentom z nekdanjim ministrom Koprivnikarjem nadrejen kot komandir koprske postaje prometne policije, je ocenil, da je bil Sakač odličen policist.
Sakačev nekdanji sodelavec na postaji prometne policije Darko Trstenjak pa je povedal, da zoper Sakačevo delo ni bilo pritožb. Poudaril je, da se je o zadevi pogovarjal tudi z drugimi policisti in da vsi menijo, da se je Sakaču zgodila krivica, ter da si želijo njegove vrnitve na delovno mesto.
Marasova je presodila, da je zadeva dovolj jasna za razsodbo. Ta bo sicer izšla pisno.
Višja državna odvetnica Mojca Ivančič po naroku ni dajala izjav, Sakačev odvetnik Franci Matoz pa je izpostavil, da je bilo stališče delodajalca jasno, in sicer, da bi Sakača spet sprejel na delo.
Spomnimo
Sakač je izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi skupaj še z drugimi policisti dobil zaradi vpletenosti v domnevno dogovarjanje o prometni kontroli nekdanjega ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja sredi policijske stavke novembra 2015. Ministra sta sredi policijske stavke novembra 2015, ko se je ponoči vračal s koncerta svoje rock skupine v Škofji Loki, ustavila policista in opravila alkotest. V javnosti je kasneje zakrožilo anonimno pismo s posnetki dopisovanja na Facebooku, ki so razkrivali predhodno dogovarjanje o prometni kontroli.
Prvotna interna preiskava ni potrdila sumov, da bi bilo s postopkom kaj narobe, notranji nadzor pa je potrdil dogovarjanje preko zaprtega profila na Facebooku.
Sakač se je nato s tožbo obrnil na delovno sodišče. To je dvakrat presodilo, da je bila odpoved zakonita, a je višje delovno sodišče nato obakrat obrnilo sodbo in sklenilo, da so policista odslovili nezakonito. Po odločitvi vrhovnega sodišča, naj o okoliščinah vročanja pisne obdolžitve in vabila na zagovor opravijo celovito presojo, pa je višje sodišče maja 2020 zopet presodilo, da je bila odpoved Sakaču nezakonita. Pri tem sta ostali odprti le vprašanji njegove ponovne zaposlitve in izplačila plač za nazaj.

KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.