Potem ko so pred desetimi dnevi v Evropskem parlamentu potrdili odpoved razstave slovenskih umetniških del v Bruslju, ki bi bila na ogled v času predsedovanja Slovenije Svetu EU, so danes z Ministrstva RS za kulturo sporočili, da je razstava potrjena in ne bo odpovedana. Razstava z naslovom Živimo v vznemirljivih časih bo sicer postavljena pod pogoji, kot jih je določil in zahteval minister za kulturo Vasko Simoniti.
V Sloveniji izbrana dela in dela iz stalne zbirke Evropskega parlamenta bodo tako razstavljena v dveh sklopih. Na razstavi in v spremljajočem katalogu bo poudarek na delih umetnic in umetnikov, ki so bili za to priložnost izbrani v Sloveniji, so zapisali na kulturnem ministrstvu.

Na vprašanje, kakšni točno so ti pogoji, so nam na ministrstvu odgovorili, da je bila zahteva ministra za kulturo, da se dela, izbrana v Sloveniji, razstavijo kot zaključena celota, torej ločeno od del iz zbirke Evropskega parlamenta. "Ta dogovor je bil sprejet, tako da bodo razstavljena vsa dela, vendar kot dve zaključeni celoti. Dela bodo razstavljena na hodniku zgradbe Altiero Spinelli. V prvem delu hodnika bodo na ogled slike izbrane v Sloveniji, v drugem delu hodnika slike iz zbirke Evropskega parlamenta," so sporočili.
Prav tako je bila Simonitijeva zahteva, da tudi razstavni katalog sledi ideji dveh zaključenih celot – da so torej v prvem, osrednjem delu kataloga predstavljena dela, izbrana v Sloveniji, v drugem delu pa dela iz zbirke Evropskega parlamenta. "Poudarimo naj še, da je imel kustos Marko Košan pri izbiri slovenskih del za to razstavo povsem proste roke."
Spomnimo ...
Simoniti je razstavo, za katero je Košan zbral dela 13 avtorjev, nepričakovano odpovedal, ker po lastnih besedah ni bil pravočasno seznanjen s pogoji za njeno postavitev. V javnosti pa so se nato pojavila ugibanja, da ga je zmotil eden od sodelujočih umetnikov. Odločitev je presenetila tudi vodstvo Koroške galerije likovnih umetnosti, zadolženo za pripravo razstave, zanjo so izvedeli iz medijev.
Z ministrstva so minuli teden nato poslali pojasnilo, v Bruslju je pred novinarje stopil tudi Simoniti. "Odločitev o tem, da se razstava odpove, je bila moja," je priznal. Dejal je, da ga je zmotilo vztrajanje Evropskega parlamenta, naj se v razstavo vključijo tudi dela slovenskih avtorjev iz njihove zbirke. Na vprašanje, zakaj, je odgovoril: "Ker bomo mi odločali, kaj bo tukaj. /.../ Noben uradnik ne bo postavljal pogojev. Torej, lahko jih postavlja, jaz jih pa lahko ne sprejmem."
A pogoj ni nov. Na razstave, ki jih ob predsedovanju posamezne države pripravljajo že deset let, namreč vedno vključijo tudi dela v lasti Evropskega parlamenta. To doslej ni zmotilo še nikogar, Slovenija je prva, ki je odpovedala sodelovanje. Simoniti je na vprašanje, kako to, da pogojev ni poznal, dejal: "Ker sem neveden. Torej, ker me ne zanima."
Projekt so zaupali poznavalcu slovenske likovne umetnosti, kustosu Koroške galerije likovnih umetnosti Košanu. Direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti Andreja Hribernik je sicer ob odpovedi razstave zapisala, so bili seznanjeni s pogoji in prakso razstavljanja umetniških del iz zbirke Evropskega parlamenta ob priložnostni razstavi. Obenem so bili seznanjeni tudi z avtorji in deli, ki se nahajajo v omenjeni zbirki. "S tem, da se ta dela razstavijo vzporedno z izborom 13 del kustosa Marka Košana, nikoli nismo imeli težav," je poudarila.

KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.