Ministrstvo za kulturo na čelu z Vaskom Simonitijem, kot je znano, je tik pred zaključkom priprav in ko so bile pogodbe z avtorji že podpisane, nepričakovano odpovedalo razstavo del slovenskih umetnikov v Evropskem parlamentu.
Vodstvo Koroške galerije likovnih umetnosti, kjer so bili zadolženi za izbor umetniških del, je odločitev presenetila. Še toliko bolj, ker so zanjo izvedeli iz medijev. "Trenutno v bistvu še nismo dobili nobenega obvestila ministrstva za kulturo. Smo jih kontaktirali in prosili dejansko za potrditev tega, da je razstava odpovedana in seveda nas tudi zanima razlog, zakaj je odpovedana," je za oddajo Svet včeraj povedala njena direktorica Andreja Hribernik, medtem ko je kustos Marko Košan za Večer dejal, da je šokiran. V javnosti pa so se pojavila ugibanja, da je ministra zmotil izbor avtorjev.
Danes smo vsi skupaj vendarle dočakali pojasnilo tistih, ki so poskrbeli za novo sramoto Slovenije na mednarodnem prizorišču. Ministrstvo za kulturo je krivdo naprtilo kuratorjem iz Evropskega parlamenta. Ti so želeli poleg del 13 avtorjev, ki jih je izbral Košan, na razstavo uvrstiti tudi stvaritve iz njihove stalne zbirke.
"Žal od vsega začetka nismo bili seznanjeni z vsemi pogoji Evropskega parlamenta, ki je naš izbor pogojeval še s tem, da v postavitev te razstave sami vključijo še dela slovenskih avtorjev, ki jih je skozi leta odkupil Evropski parlament in so sedaj del njihove trajne zbirke. Na ministrstvu na tak pogoj kuratorjev iz Evropskega parlamenta nismo mogli pristati, kajti menimo, da je izbor umetnikov iz povabljene države, ki je hkrati predsedujoča Svetu EU, v izključni domeni same države in strokovne osebe, ki ji je ta država podelila mandat za izbor del za to razstavo. Zaradi tega smo se tej razstavi tudi odpovedali," so zapisali v sporočilu za javnost. Poleg tega so s prstom pokazali na "naše odgovorne ljudi v Bruslju", ki naj bi jim posredovali pomanjkljive informacije.
Začasne razstave, ki spremljajo polletna predsedovanja držav članic Svetu EU, v Evropskem parlamentu obstajajo od leta 2011. Parlament jih pripravlja v sodelovanju z organi nacionalnih vlad vsakih šest mesecev in običajno vključujejo umetnine iz umetniške zbirke Evropskega parlamenta ter dodatne eksponate, ki jih zagotavlja predsedstvo. To je prva odpoved.
"Odločitev o tem, da se razstava odpove, je bila moja," je v Bruslju v pogovoru s slovenskimi dopisniki zatrdil Simoniti in dodal, da je ne bo preklical, razen če bo razstava celostna in takšna, kot oni želijo, torej ločena od zbirke Evropskega parlamenta. Na vprašanje, zakaj ga je zmotilo, da bi bilo razstavljeno oboje, je odgovoril: "Ker bomo mi odločali, kaj bo tukaj." "Noben uradnik ne bo postavljal pogojev. Torej, lahko jih postavlja, jaz jih pa lahko ne sprejmem," je dejal.
Praksa, da se v izbor vključijo tudi dela iz trajne zbirke, je sicer v veljavi že od leta 2011, ko so na hodnikih Evropskega parlamenta prvič gostovali umetniki iz predsedujoče države. Doslej ni zmotila nikogar. Na vprašanje, kako to, da ni poznal koncepta teh razstav, pa je Simoniti odgovoril: "Ker sem neveden. Torej, ker me ne zanima."
Pojasnila so na trhlih nogah, še posebej ob besedah Hribernikove, da so pogoje poznali in tudi bili seznanjeni z avtorji in deli iz zbirke Evropskega parlamenta. "S tem, da se ta dela razstavijo vzporedno z izborom 13 del kustosa Marka Košana, nikoli nismo imeli težav," je poudarila.
Odločitve ministrstva sicer ni želela komentirati, je pa poudarila, da je bila razstava z naslovom Živimo v vznemirljivih časih vsebinsko zasnovana za prostore Evropskega parlamenta ob priložnosti predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije "in ne za kakršne koli druge prostore". S tem se je med vrsticami odzvala na napoved oziroma obljubo ministrstva, da si bodo "v prihodnjih dneh in tednih prizadevali, da bi namesto parlamentarnega hodnika v Bruslju našli kakšno primerno galerijo, kjer bi na ogled ponudili to izvrstno razstavo".
Sindikat Glosa Simonitiju: Le čevlje sodi naj kopitar
V Sindikatu Glosa so zaradi odpovedi prestižne razstave zgroženi. "Je mogoče, da desetletno tradicijo razbije ravno naša država, in to celo po zaslugi ministr(stv)a za kulturo, ki v imenu nosi kulturo, ki bi moral(o) biti prvi in pravi branik kulture na vseh ravneh?!" se sprašujejo. Ministrstvo tudi obtožujejo, da si je prilastilo vlogi kustosa in kritika.
"Namesto, da domovini, ki jo zastopate, škodite, rajši širite njeno poznavanje in ugled. Pričnite se zavedati, da ste v službi slovenskega naroda in da ni slovenski narod tisti, ki je dolžan kimati vam in vašim nesmislom," še sporočajo ministrstvu na čelu s Simonitijem.
KOMENTARJI (430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.