V Sloveniji imamo kar 212 občin, vsaka od teh občin pa ima župana, občinski in nadzorni svet, razne komisije in tako dalje. Občine in občinski uradniki nas veliko stanejo. Sicer točnih podatkov o tem, koliko nas stane delovanje občin, ni, nima jih niti ministrstvo za javno upravo.

Dejstvo je, da so županske plače določene z zakonom, plačevanje občinskih svetnikov pa je vezano na župansko plačo, vendar pa si vsaka občina sama postavlja cenik. Večina občin (za katere smo dobili podatke) občinskim svetnikom plačuje sejnine, in sicer običajno nekje med 100 in 200 evri. Obstajajo pa seveda tudi izjeme.
Po podatkih za leto 2013 ima najcenejše svetnike podravska občina Trnovska vas s približno 1300 prebivalci. Ta ima zgolj sedem svetnikov, ti pa za sejo občinskega sveta dobijo le slabih 38,69 evrov. Tako so v letu 2013 za občinski svet porabili vsega 2097,69 evrov.
Nova Gorica ima uradno še vedno najvišje sejnine. Sejnina občinskemu svetniku prinese kar 442,16 evrov. Po Zakonu za uravnoteženje javnih financ (ZUJF), ki plače svetnikov omejuje na največ 7,5 odstotka županove plače, lahko novogoriški svetniki mesečno zaslužijo največ 265,29 evrov. Lani so imeli devet rednih in tri izredne seje, kar bi svetniku po občinskem ceniku naneslo 4.845,27 evrov. ZUJF pa izplačilo omejuje na največ 3183,48 evrov, kar pomeni, da so svetniki 1.661,79 evrov pustili občini, ali pa na drugi strani, da se enostavno niso udeleževali sej, za katere niso bili več plačani. Nova Gorica pa je samo za občinske svetnike namenila kar 101.871,36 evrov, kar je celo več kot prestolnica.
Zato se pogosto zdi, da so prav ti zneski glavna motivacija za ustanovitev nove občine. Nasprotno so v Ankaranu, najmlajši občini, odločili, da bodo svetnikom za sejnine plačevali le simboličen evro. Dobro pa bi bilo, če bi se po njih zgledoval še kdo drug.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.