Od oktobra do decembra 2007 je število prijavljenih okužb z rotavirusi v Sloveniji naraščalo. Trenutno so na Inštututu za varovanje zdravja prejeli 2,7-krat več prijav kot v enakem obdobju lani. Prijave še pošiljajo, zato omenjena številka še ni dokončna. Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani so od 24. 12. 2007 do 15. 1. 2008 sprejeli nekaj več kot 200 otrok z akutno drisko in bruhanjem, od teh sta bili dve tretjini otrok mlajši od dveh let. Pri približno tretjini otrok so že potrdili rotavirusno okužbo. Od sredine pa do konca decembra so dnevno sprejeli približno po 10 otrok z akutno virusno drisko, po novem letu pa nekoliko manj, vendar se stanje še ne »umirja«, so zapisali na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja.
Kaj sploh so rotavirusi?
Rotavirusi so virusi, ki povzročajo črevesno nalezljive bolezni pri ljudeh in živalih. Virusi se hitro širijo in povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem. Najpogosteje obolevajo otroci v starosti od 6 do 24 mesecev.
Na kaj moramo biti pozorni?
Bolezenski znaki v primeru okužbe z rotavirusom so driska, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročina, lahko pa se pojavijo tudi prehladni znaki. Pri odraslih je možno, da bolezen poteka brez znakov. Bolezen v povprečju traja od 5 do 7 dni, bolezenski znaki pa se pojavijo po enem do treh dneh po okužbi.
Pijte tekočino!
Bolezen ne smemo ignorirati, saj je lahko tudi nevarna. Zlasti pri otrocih lahko izguba tekočine zaradi bruhanja in driske hitro povzroči izsušitev. Pri okužbi je zato zelo pomembno nadomeščanje izgubljene tekočine. Priporočeno je uživanje kakršnekoli tekočine, razen močno gaziranih pijač. Na inštitutu priporočajo, da otrok pije večkrat dnevno po malem. V lekarnah pa je možno dobiti tudi različne raztopine, ki so namenjene nadomeščanju izgubljene količine in elektrolitov. Bolezni se ne zdravi z antibiotiki, prav tako ni priporočeno zdravljenje z živalskim ogljem ali drugimi preparati. Bolnik ne potrebuje posebne diete. Če pa je otrok dojen, je treba dojenje nadaljevati.
Zlasti dojenčki in majhni otroci zaradi driske in bruhanja hitro dehidrirajo, v tem primeru je potrebno poiskati zdravniško pomoč, saj je treba izgubljeno telesno tekočino nadomestiti z infuzijo.
Kako se zaščititi?
Rotavirusi se zelo lahko prenašajo. Velike količine rotavirusov se izločajo z blatom okuženih ljudi, z rokami pa se prenesejo na različne predmete, s predmetov pa spet v usta. Otroci lahko izločajo rotaviruse že pred pojavom driske in tudi po pojavu driske, so zapisali na inštitutu.
Prenos okužbe preprečujemo s pogostim in pravilnim umivanjem rok. Če oboleli bruha, izbruhanino čim prej odstranimo. Krpe takoj odvržemo v vrečke za smeti, ki jih zavežemo.
Kot so še zapisali na inštitutu, je proti okužbi z rotavirusi na voljo tudi cepivo, ki vsebuje žive oslabljene rotaviruse.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.