V poslanski skupini SD so prepričani, da privatizacija ne sledi dvema ključnima ciljema, to je doseganju večje stopnje ekonomske učinkovitosti podjetij, ki se privatizirajo, in maksimalnemu znižanju javnega dolga. Slovenski davkoplačevalci so bili s prodajo državnega deleža v Mercatorju oškodovani za 233 milijonov evrov, novo oškodovanje pa bi lahko predstavljala prodaja deleža v Merkurju in prevzemna vojna med Petrolom in Istrabenzom, sta opozorila poslanca SD Anton Rop in Milan M. Cvikl.
Poslanska skupina SD bo na računsko sodišče vložila predlog za revizijo prodaje deležev Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod) v družbi Merkur. Hkrati pa predlagajo sklic izredne seje odbora za gospodarstvo, na kateri želijo, da vlada pojasni uresničevanje strategije umika države iz gospodarstva, ki jo je sprejela junija lani, je na današnji novinarski konferenci povedal Cvikl.
Po Cviklovih besedah je v primeru lanske prodaje kapitalskega deleža Kada in Soda v Merkurju prišlo do oškodovanja v višini najmanj 30 milijonov evrov. Poslanci SD so zato danes že podpisali predlog za revizijo računskega sodišča, ki jo želijo zato, ker je Engrotuš, ki je kupil deleža paradržavnih skladov v Merkurju, tega prodal družbi Merfin, ki skupaj z drugimi partnerji prevzema Merkur.
"Prevzemna zakonodaja in povezanost oseb ter neuporaba določenih določb zakona o gospodarskih družbah omogoča očitno neverjetne prevzeme," pravi Cvikl. Po njegovih besedah je posebnost teh prevzemov v tem, da se iztisnejo mali delničarji, da se oškoduje država kot institucionalni lastnik in da je vsebinsko breme ne na lastnikih, ampak na bankah, ki so prevzele veliko tveganje, oz. v nadaljnjem spopadu med delom in kapitalom.
Cvikl se je dotaknil tudi prevzemne vojne med Petrolom in Istrabenzom. Po njegovih besedah ugibanja na borzi kažejo, da bi lahko sprejeli prevzemno ponudbo Petrola za Istrabenz, ki pa je s ponujenimi 100 evri za delnico za 45 odstotkov pod tržno ceno na dan objave prevzemne ponudbe.
"Če Sod in Kad res nameravata sprejeti prevzemno ponudbo Petrola za Istrabenz, bo prišlo do dveh pomembnih učinkov - do oškodovanja državnega premoženja, predvsem pa bo prišlo verjetno do znižanja cen na borzah, pri čemer pa ne bodo oškodovani le davkoplačevalci, ki bodo morali pokriti izgubo Soda in Kada, ampak vsi delničarji," je povzel Cvikl.
Rop je poudaril, da so bili davkoplačevalci ob prodaji državnega deleža v Mercatorju oškodovani za 233 milijonov evrov oziroma 55 milijard tolarjev. Država je delnice Mercatorja avgusta 2005 prodala po ceni 159 evrov, avgusta letos pa so delnice trgovske družbe vredne 384 evrov, kar pomeni, da so "tisti, ki so takrat kupovali delnice od paradržavnih skladov realizirali donos v višini 233 milijonov evrov oz. 55 milijard tolarjev", je dejal Rop.
"Kdo je tisti, ki je omogočil to prodajo, kdo je tisti, ki je odobril to prodajo, kdo je tisti, ki bo odgovoren za to, da so slovenski davkoplačevalci oškodovani za 55 milijard tolarjev. Ga ni, ga ne najdemo, ga nočemo najti," je bil kritičen Rop in izrazil pričakovanje, da bodo na to opozorili tudi na komisiji za nadzor proračuna in javnih financ ter zahtevali odgovornost "obeh direktorjev in predvsem vseh političnih botrov, ki so botrovali prodaji".
Z nadaljnjo prodajo delnic Mercatorja, s prodajo nekaj več kot 12-odstotnega deleža, je Istrabenz ustvaril 100 milijonov evrov dobička in "veselo napovedal, da s tem gre pa v prevzemanje Petrola", je dejal Rop. "Država je omogočila prvo veliko oškodovanje na račun davkoplačevalcev, igre podcenjene prodaje državnega premoženja pa se nadaljujejo," je dejal Rop in dodal, da se politika na ta način namesto da se umika iz gospodarstva, sidra v gospodarstvo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.