Pravila so jasna. Bupropion, od marca v skupini najbolj nevarnih drog, nima kaj iskati v lekarnah. Zanj se ne sme pisati receptov. "Podobno deluje kot amfitamin, kokain in podobne substance. Z preveliko dozo lahko pride do smrti. Če so v lekarni potem je to ena velika napaka v sitemu," pojasnjuje Milan Krek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. In napaka se je zgodila.
Namesto, da bi dve zdravili - gre za samoplačniški Zyban in zdravilo na recept Wellbutrin, katerih glavna sestavina je bupropion, - umaknili iz prometa, se Wellbutrin, ki se uporablja za zdravljenje depresije, še vedno na veliko predpisuje bolnikom. Lani so lekarne izdale več kot 45.000 škatlic, tudi letos pa bo receptov približno enako. Kako je to mogoče?
"Nastaja je ena posebna situacija, po eni strani ena zakonodaja omogoča promet, ker zdravilo ima ves ta čas dovoljenje za promet, razvrstitev v I. skupino je druga linija zakonodaje, ki je preprečila to dostopnost," pravi Stanislav Primožič, namestnik direktorice Agencije za zdravila. A zdravila so kljub temu še vedno dostopna. Zdravniki, lekarne, celo bolnišnice namreč o tem niso bili obveščeni. Tudi naša največja ne.
"Zelo sem presenečena nad tem podatkom, jaz tega podatka do zdaj niti nisem vedela, kot vodja lekarne bi ga najbrž morala vedeti," je odkrita Liljana Zwitting Čop, mag. farm, spec., vodja Lekarne UKC Ljubljana, in dodaja: "Tudi sem pogledala podatke pri nas na centralni bazi zdravil, nima oznake da gre za prepovedano drogo, sploh ne vem, kako je prišlo do tega, da ima status v prvi skupini."
Milan Krek pa ob tem izpostavlja: "Če zdravnik predpiše zdravilo iz prve skupine, deluje protizakonito." Se pravi, da lahko tudi kazensko odgovarja, ker je pacientu omogočil uporabo prepovedane droge. Medtem ko odgovorni v sistemu, ki je kot kaže zatajil, spet ne bi odgovarjali za nič.
Kdo pa je pravzaprav odgovoren? Kdo ni obvestil zdravnikov in lekarn? Je bila to napaka ali morda kaj drugega? Pri razvrstitvi na seznam prepovedanih drog je za kot edina avtoriteta odgovorna javna agencija za zdravila. Vodi jo dr. Andreja Čufar. Oni bi morali izdati nekakšen dokument, zdravnike obvestiti o spremembi. In tam danes tudi priznavajo slabo komunikacijo.
Res je sicer, da so strokovnjaki enotnega mnenja, da bi moral biti bupropion dovoljen za medicinsko uporabo. Da je torej verjetno prišlo do napačne razvrstitve, za kar trdijo, da so ugotovili šele sedaj. In tu v igro vstopi zdravstvena ministrica, ki ima ta dokument še vedno na mizi in čaka, da bo konec javne razprave. Medtem pa prepovedano drogo zdravniki predpisujejo pacientom za zdravljenje depresije in odvajanje od kajenja.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.