Evropska skladišča zemeljskega plina so relativno polna, tega energenta bo to zimo dovolj, mirijo v Agenciji za energijo. A bodo, pravijo, prej ko slej pas morala zategniti tudi gospodinjstva. "Seveda pa je prav, da tudi gospodinjski odjemalci začnemo spreminjati navade in z energijo nasploh varčneje ravnamo," pravi Duška Godina, direktorica Agencije za energijo. In v prihodnosti razmislite tudi o preklopu na drug vir energije, svetujejo. Godina dodaja, da ne svetujejo masovnega preklopa gospodinjskih odjemalcev z zemeljskega plina kot energenta za ogrevanje na električno energijo, saj tudi na področju električne energije lahko s tem povzročijo določene težave.
V primeru resnih motenj v oskrbi bi brez plina lahko ostala industrija. Predvsem tam, kjer imajo možnost, da zemeljski plin zamenjajo z drugim energentom."So pa določeni subjekti, ki imajo možnost morda, da proizvajajo na podlagi mazuta oziroma težkega kurilnega olja oziroma dizelskega goriva in v tem primeru je seveda prav, da ta podjetja zmanjšajo porabo," je povedal Boštjan Ivanc, analitik pri Gospodarski zbornici Slovenije.
In če to ne bi zadoščalo, bi hipotetično od plina odklopili tudi druge."Po današnjih grobih ocenah je teh podjetij v Sloveniji relativno malo, saj njihova poraba glede na podatke iz preteklih let znaša zgolj 6 % celotne porabe zemeljskega plina v celotni Sloveniji," razlaga Godina.
Ivanc še dodaja, da imajo določena podjetja peči, ki so prilagojene za zemeljski plin, in če te peči ugasnejo, lahko nastane trajna gospodarska škoda, kar je logičen razlog, da se dobava zemeljskega plina tem subjektom ne zmanjša. Seznam industrijskih odjemalcev, ki bi se – če se uresniči najbolj črn scenarij – morali odpovedati zemeljskemu plinu, bodo na Agenciji pripravili do konca oktobra. Na repu tega seznama sta sicer prehrambena in farmacevtska industrija.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.