zemeljski plin

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15Udobno. Ugodno. Trajnostno.

V veljavi nove kitajske povračilne carine na uvoz iz ZDA
10. 03. 2025 06.36Veljati je začel nov sklop kitajskih povračilnih carin na uvoz blaga iz ZDA, ki so odgovor na dodatno ameriško zvišanje carin na ves uvoz blaga iz Kitajske. Povračilne carine v višini 15 oz. 10 odstotkov se tokrat nanašajo predvsem na kmetijske pridelke in izdelke.

Povračilni udarec Kitajske: carine na ameriško blago, preiskava Googla
04. 02. 2025 06.31Le nekaj minut po nastopu carin na uvoz iz Kitajske, je slednja Združenim državam napovedala maščevanje. Peking je sporočil, da bo uvedel povračilne carine na vrsto ameriških izdelkov, med drugim na premog, utekočinjeni zemeljski plin, nafto, avtomobile z velikimi motorji, tovornjake in kmetijsko mehanizacijo.

Trump na WEF: Nižja cena nafte bi nemudoma končala vojno v Ukrajini
23. 01. 2025 10.37Če bi se cena nafte znižala, bi se vojna v Ukrajini nemudoma končala, je v virtualnem govoru na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu dejal novi predsednik ZDA Donald Trump. Evropskim proizvajalcem je sporočil, naj izdelke proizvajajo v ZDA, kjer bodo deležni ene najnižjih davčnih stopenj na svetu, v nasprotnem naj plačajo carine. Že pred tem pa se je v svojem prvem televizijskem intervjuju, odkar je prevzel položaj, dotaknil več tem, med drugim je govoril o svojem predhodniku Bidnu, lastništvu TikToka, požarih v Kaliforniji in ukrepih na področju migracij.

Ponekod višje tudi položnice za plin. Od česa je odvisna višina omrežnine?
22. 01. 2025 19.00Nemalo gospodinjstvom in večjim ali manjšim podjetjem se je z reformo omrežnine precej zvišala položnica za elektriko. Pa ne samo omrežnina za distribucijo elektrike, zvišala se je tudi cena omrežnine za zemeljski plin. V Sevnici, na primer, je ta poskočila za več kot 40 odstotkov. Od česa je to odvisno in koliko se bo tak dvig omrežnine poznal na položnici?

V eni največjih tovarn baterij na svetu izbruhnil požar
17. 01. 2025 14.19V okrožju Monterey v osrednji Kaliforniji je izbruhnil požar v enem od največjih obratov za skladiščenje litij-ionskih baterij na svetu. Oblasti so odredile evakuacijo.

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
02. 12. 2024 00.15Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

Avstrija ni več odvisna od uvažanja ruskega plina
15. 11. 2024 20.12Avstrija je našla alternativne poti za dobavo plina in ni več odvisna od uvoza tega energenta iz Rusije, so sporočili iz državne agencije E-Control. Njen vodja Alfons Haber je izpostavil tudi več kot 90-odstotno napolnjenost skladišč plina.

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'
08. 11. 2024 18.42Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

Jesen je najboljši čas za izbiro pravega dobavitelja zemeljskega plina
05. 11. 2024 00.15Pred nami so vse hladnejši dnevi, ki pa ne bodo ohladili le ozračja, ampak bodo močno vplivali tudi na to, kako se sami počutimo v svojem domu. Obstaja nešteto profesionalnih, hobi in tako imenovanih naredi-si-sam načinov, kako v takšnih dneh ohraniti temperaturo v stanovanju, povišamo pa jo še vedno lahko na en način – z ogrevanjem.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju
17. 10. 2024 12.14Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Plin bo, minister pričakuje vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce
27. 09. 2024 16.50Slovenija je glede dobave zemeljskega plina v prihajajoči zimi dobro pripravljena ter kaže na zanesljivo in varno oskrbo. Dejstvo, da z novim letom ne bo več transporta ruskega plina prek Ukrajine v Evropo, na to ne bi smelo vplivati, pravi resorni minister Bojan Kumer. Pričakuje za vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce.

Na Krku aretirali 13 okoljskih aktivistov: poskušali so se povzpeti na tanker
23. 08. 2024 16.14Hrvaška policija je davi aretirala 13 okoljskih aktivistov, ki so se pri terminalu za utekočinjeni zemeljski plin (LNG) na otoku Krk nameravali povzpeti na tanker. Po pisanju hrvaških medijev je protestirala mednarodna skupina okoljskih aktivistov, ki nasprotujejo povečanju zmogljivosti terminala in fosilni industriji.

Ukrajina prevzela nadzor nad strateškim ruskim mestom Sudža
15. 08. 2024 15.06Ukrajinske sile so prevzele nadzor nad mestom Sudža, je sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Sudža predstavlja doslej glavno pridobitev v ofenzivi v ruski regiji Kursk in ima strateški pomen, ker je tam operativna točka za transport ruskega plina v Evropo. Na drugi strani tudi Moskva poroča o napredku svojih sil na fronti. Doslej naj bi sicer iz ruskih obmejnih regij evakuirali 200.000 ljudi.

Alkohol vlil pogum, najeli jadrnico in vrgli v zrak plinovod
15. 08. 2024 15.05Eksplozije, ki so pred dvema letoma uničile plinovod Severni tok v Baltskem morju, še vedno odmevajo. Švedska in Danska sta svoji preiskavi sicer že zaključili, a nemška ostaja odprta, ozadje odmeve sabotaže pa še vedno skušajo raziskati tudi preiskovalni novinarji. Pri Wall Street Journalu zdaj trdijo, da so prišli stvari do dna. V obsežnem poročilu so zapisali, da se je ideja ukrajinskemu vojaškemu vrhu porodila med proslavljanjem uspehov na fronti, nazadnje jo je podprl tudi predsednik Volodimir Zelenski, ki pa je operacijo nato po opozorilu Cie skušal preklicati. Toda eden od generalov je vseeno ukrepal na lastno pest.

Granata razdejala lično urejeno ukrajinsko pisarno v Rusiji
14. 08. 2024 11.26Urejena pisarna z lepim razgledom, okrašena z zelenjem, ukrajinskimi in ameriškimi zastavami. Nič nenavadnega, če ne bi šlo za pisarno ukrajinskega državnega podjetja Naftogaz v ruski regiji Kursk, ki je kljub vojni med državama nemoteno delovala več kot dve leti, ukrajinska uslužbenca pa sta vse do invazije svoje vojske živeli v eni od sosesk Sudže. 6. avgusta je v pisarno priletela domnevno ukrajinska granta, sled za Juro in Vadimom pa se je za nekaj dni zgubila.

Prekinitev dobave plina zaradi bojev v Kursku bi lahko prinesla nihanje cen
09. 08. 2024 12.33Morebitne motnje na operativni točki za transport ruskega zemeljskega plina v Evropo prek Ukrajine v ruski Sudži, kjer Ukrajina izvaja vojaške operacije, bi najverjetneje močneje vplivale na cenovno volatilnost manj likvidnih trgovalnih točk, so ocenili v Geoplinu. Ukrajina je sicer že prej napovedala, da pogodbe o tranzitu ne bo podaljšala.

Električno vozilo v čakalno vrsto, raje bodo izdelali več poltovornjakov
19. 07. 2024 17.55Kaj se dogaja z navdušenjem nad električnimi vozili, čeprav so po mnenju politike še vedno "naslednja velika stvar"? Vprašanje je na mestu v luči odločitve Forda, da opusti načrte za električna vozila v Kanadi, da bi namesto tega lahko proizvedel več poltovornjakov na plinski pogon. Evropa, ki naj bi v celoti prešla na električna vozila v nekaj več kot desetletju, pa medtem ugotavlja, da je rast prodaje električnih vozil v prvi polovici leta precej stagnirala.

EU prepoveduje nadaljnji izvoz ruskega LNG v tretje države
24. 06. 2024 11.55EU bo s 14. svežnjem sankcij prepovedala storitve pretovarjanja oziroma ponovnega natovarjanja ruskega LNG na ozemlju EU za nadaljnji izvoz v tretje države. To vključuje pretovarjanje z ladje na ladjo in z ladje na kopno, pa tudi operacije ponovnega natovarjanja. Pravna podlaga pri tem predvideva devetmesečno prehodno obdobje, so navedli na Evropski komisiji in Svetu EU.

Lani v Slovenijo 28 odstotkov plina iz Alžirije, 68 odstotkov iz Avstrije
21. 05. 2024 15.41Slovenija je lani svojo oskrbo s plinom zagotavljala predvsem z uvozom iz Avstrije in Alžirije. Iz Alžirije je prek Italije po podatkih Agencije za energijo priteklo 28,3 odstotka vsega uvoženega plina, iz Avstrije pa 68,3 odstotka. Na agenciji ob tem menijo, da je bil delež ruskega plina pri uvozu iz Avstrije lani še zmeraj prevladujoč.

Poslanci potrdili nov energetski zakon
23. 04. 2024 18.21DZ je s 53 glasovi za in 30 proti sprejel nov energetski zakon. Med drugim določa energetsko politiko države s podpornimi in omejitvenimi ukrepi za prehod na nefosilne vire energije, vključno s spodbudami za rabo obnovljivih virov in bolj učinkovito rabo energije ter črpanjem evropskih sredstev za prestrukturiranje premogovnih regij.

Prepovedi uporabe trdnih goriv ne bo, ostajajo omejitve glede plina
10. 04. 2024 08.22Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je sprejel več dopolnil k predlogu novega energetskega zakona in ga potrdil za obravnavo na plenarni seji DZ. V predlogu ni več omejitev glede trdnih goriv v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih, ob nasprotovanju opozicije ostajajo predvidene omejitve pri rabi plina za ogrevanje.

To si boste želeli v svojem domu!
25. 03. 2024 00.15Samo zemeljski plin že dolgo ni dovolj. Spustite udobje in brezskrbnost v svoj dom.

Poraba zemeljskega plina v Evropi lani najmanjša v desetletju
24. 02. 2024 08.16Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju, kaže raziskava inštituta IEEFA. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) po oceni inštituta doseglo vrhunec prihodnje leto.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav
06. 02. 2024 07.48Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Biden zmanjšuje izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Kaj čaka Evropo?
29. 01. 2024 08.24ZDA začasno zaustavljajo povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in odobravanje projektov novih izvoznih terminalov. Kot razlog je administracija predsednika Joeja Bidna navedla potrebo po učinkovitem boju s podnebno krizo in pospešitvi prehoda na obnovljive vire energije. ZDA so največji svetovni izvoznik LNG, bistvene so tudi za oskrbo Evrope s plinom, sploh po invaziji Rusije na Ukrajino. Odločitev je vznemirila ameriško plinsko industrijo, na drugi strani pa prinesla začasno zadovoljstvo podnebnim organizacijam.