Potrošniki občasno na dom prejmemo vabilo podjetja, ki vabi na praznovanje svojega jubileja, obljublja brezplačno kosilo, dragoceno darilo ali presenečenje. Nekatera podjetja preko pošte ali tudi telefona vabijo na brezplačne meritve analiz telesa, zdravstvene preglede ali druge preglede, ki naj bi razkrili morebitne zdravstvene težave.
Skupno vsem tem dogodkom je, da se izvajajo v hotelih, gostilnah, gasilskih in zadružnih domovih ter drugih prostorih, ki niso poslovni prostori organizatorja takšnega dogodka, podjetja pa običajno v vabilih ne razkrijejo jasno komercialnega namena teh dogodkov. Njihov dejanski namen je namreč prodaja določenih izdelkov, npr. prehranskih dopolnil in različnih pripomočkov (blazin, ležišč, ipd.), ki naj bi izboljšali zdravstveno stanje, opozarja tržni inšpektorat.
Inšpektorat potrošnikom svetuje, da pred odločitvijo za nakup temeljito premislijo, ali to blago dejansko potrebujejo. "Če o tem niste 100-odstotno prepričani, si vzemite čas za premislek, saj boste zaradi preuranjene odločitve trpeli določene stroške (npr. stroške vračila prejetega blaga). Prav tako je običajno cena izdelkov, ki se na takšen način prodajajo, zelo visoka, zato je smiselno pred odločitvijo za nakup preveriti ponudbo drugih podjetij na trgu, predvsem recimo v primerjavi z enako ponudbo v spletnih trgovinah ali celo običajnih prodajalnah. Pred nakupom izdelkov, ki naj bi izboljšali zdravje, se je smiselno posvetovati s svojim zdravnikom, saj osebe, ki izvajajo predstavitve teh izdelkov, običajno niso zdravstveni delavci, čeprav mogoče delujejo tako. Iz enakega razloga je smiselno, da pri svojem zdravniku preverite verodostojnost rezultatov meritev oziroma ocene vašega zdravstvenega stanja."
Pri tem predlagajo pregled listin ob nakupu, na katere se pogodba sklicuje in za katere s podpisom pogodbe tudi izrecno jamčite, da so vam bile izročene.
"Če nato po premisleku vseeno ugotovite, da ste se prenaglili, takoj, najkasneje pa v 14 dneh od prevzema blaga, podjetju pisno s priporočeno pošiljko pošljite svojo odstopno izjavo. Ker je bila pogodba sklenjena zunaj poslovnih prostorov podjetja, vam namreč pripada pravica do odstopa po Zakonu o varstvu potrošnikov. Zadostuje, da zapišete, da odstopate od pogodbe, ki pa jo morate opredeliti (zapisati, da gre za pogodbo, sklenjeno npr. dne 12. 12. 2024, št. 123456, za nakup izdelka XY), ali pa uporabite obrazec za odstop, ki vam ga je moralo izročiti podjetje. Najkasneje v nadaljnjih 14 dneh morate morebiti že prejeto blago podjetju tudi vrniti."
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.