Predsednik države Borut Pahor je danes na njegove prošnjo sprejel predsednika stranke Resni.ca Zorana Stevanovića, so sporočili z Urada predsednika Republike Slovenije. Pahor od Stevanovića pričakuje, da bo protestnike pozval, naj se popolnoma vzdržijo nasilnih ravnanj in izgredov. "Protesti so del demokratičnega življenja, tisti, ki nanje vabi, pa nosi odgovornost, da so mirni," je ob tem poudaril predsednik, so zapisali na Uradu.
Stevanovića je ob tem opozoril tudi na nesprejemljivost stališča, da si protestniki lahko sami izbirajo prostor protesta.
Stevanovič je medtem Pahorju predlagal, naj "se vsaj enkrat postavi v bran ljudstvu ter takoj pozove vlado k odstopu in odpravi obvezujočih ukrepov". Glede tega je predsednik pojasnil, da sodeluje z vsemi vladami, ki jih izvoli državni zbor, ter da zato ne sprejema pobude gospoda Stevanovića.
Na srečanju je medtem Pahor še enkrat opozoril, da je cepljenje edini način, ki omogoča končanje zdravstvene krize, ter poudaril, da je ob prenizki precepljenosti ukrepanje vlade za zagotovitev javnega zdravstva nujno, sprotnih ocen ukrepov pa da ne daje.
Stevanović je po srečanju v izjavi medijem pojasnil, da "maske ne bi nosil za noben denar". Kot je pojasnil, pa pogoj PCT izpolnjuje, ker je prebolel covid-19.
Od 15. septembra je sicer vstop v prostore Urada predsednika RS dovoljen le osebam, ki izpolnjujejo pogoj PCT. Kot so pojasnili na Uradu se pogoj preverja ob vstopu v poslopje Urada. "Na tak način je bilo izpolnjevanje pogoja PCT preverjeno tudi pri gospodu Stevanoviću," pravijo.
"Ob tem dodajamo, da je 30. septembra začel veljati odlok o spremembi in dopolnitvi Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2. Ta določa, da uporaba zaščitne maske ni obvezna za osebe, ki izpolnjujejo pogoj PC v okoljih, kjer so v medsebojnem stiku le osebe, ki izpolnjujejo ta pogoj," še pojasnjujejo na Uradu.
Predsednik je sicer pred tem že sprejel protestnike (t. i. petkove protestnike) in predstavnike nekaterih civilnih iniciativ, ki nasprotujejo vladnim ukrepom. Prepričan je, da je dialoga in sodelovanja glede reševanja zdravstvene krize premalo in da bi se lažje in uspešneje soočali z njo, če bi bilo dialoga in sodelovanja več, na vseh ravneh.
Stevanović na družbenih omrežjih poziva k udeležbi na protestu ta teden. Zadnji protesti so se sprevrgli v blokado cest, policija pa je za njihovo zaustavitev uporabila vodni top in solzivec. Kot pravi, želi izkoristiti pozornost javnosti, ko bo ta teden v Sloveniji potekal vrh EU-Zahodni Balkan. Voditelji držav se bodo na neformalni delovni večerji zbrali v torek. Vse oči EU bodo uprte v Slovenijo, je zapisal in navedel, da je pritisk treba stopnjevati.
Stevanović je na spletu objavil tudi pismo, ki ga je naslovil na vlado. V njem vlado poziva k takojšnjem odstopu in ukinitvi pogojev PCT. Zahtevo naj bi podkrepil prav z namigom o morebitni blokadi slovenskih cest in države pred vrhom EU-Zahodni Balkan.
Šarec dejal, da bi moral poleg vlade odstopiti tudi Pahor
Predsednik vlade Janez Janša je preko družbenih omrežij Stevanoviću odgovoril: "Ne delajte si iluzij, prav tako ne vaši botri, da bo vlada tem pritiskom popustila," je zapisal Janša. Izpostavil je tudi, da obstaja preprost način, da se preveri nevarnost covida-19. "Namesto da razgrajate po ulicah, napadate zdravstvene delavce, novinarje in policiste, se javite kot prostovoljci za delo na covidnih oddelkih, delajte tam teden dni brez zaščitne opreme in dokažite Sloveniji, da verjamete v to, kar govorite," se je premier odzval na trditve, da virusa ni in ukrepi niso potrebni.
Janša je Stevanovićeve nagovore primerjal z nagovori Mussolinija. Ocenil je, da je tako "govoril Mussolini pred pohodom na Rim". Posledice so znane," je dodal. Janša je zapisal, da bo še bolj podprl EU in ukrepe, če bodo nadaljevali s povzročanjem kravala. Po besedah premierja zaradi protestnikov nastaja velika gospodarska škoda, "posledica so višji stroški za zdravstvo, vse preventivne ukrepe in posledično je manj denarja za plače, pokojnine, vrtce, šole in bolnišnice". Premier je zapisal, da Stevanovićevo ravnanje kaže na utemeljen sum kaznivega dejanja iz treh členov kazenskega zakonika: prenašanje nalezljivih bolezni, javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti in nasilje zoper predstavnike tujih držav ali mednarodnih organizacij.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je glede srečanja med Pahorjem in Stevanovićem dejal, da bi moral Pahor v trenutnih političnih razmerah vlado pozvati k odstopu ter da bi moral prav tako odstopiti sam. "Predsednik republike pa servilno ugodi vladi in vodi kvazi dialog, s katerim največ škode povzroča demokraciji," je ocenil Šarec.
Na srečanje pa so odzvali tudi v zunajparlamentarni stranki Dobra država, kjer so izrazili ogorčenje, presenečenje in žalost, saj da daje Pahor s tem "legitimnost posameznikom, ki ne spoštujejo zakonov, zanikajo znanost, brez sramu uničujejo tujo lastnino in ovirajo normalno življenje ljudi".
KOMENTARJI (3088)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.