Več kot leto dni že spremljamo t. i. kolesarske proteste, a včerajšnji nikakor ni bil podoben tistim petkovim. Bil je drugače organiziran, bil je silovitejši, predvsem pa je bila tokrat na ulicah veliko večja množica. "Vlada že leto in pol ljudi razburja z nenehnim spreminjanjem pravil, zdaj tudi tiste, ki imajo dvome o cepljenju, stiska v kot. Zgodila se je nesrečna smrt mlade ženske, skratka vse to," našteje Gorazd Kovačič s filozofske fakultete.
Množica je nekaj ur po začetku protesta še vedno vztrajno korakala proti mestu. Ženske, moški, starejši, srednjih let, mladi. "Najprej je treba ugotoviti, da je ta anticepilski sentiment v nekih blažjih oblikah močno razpršen po celotni družbi. Težko najdemo kakršen koli kolektiv, kakršno koli organizacijo, kakršno koli politično stranko, ki bi bila popolnoma procepilska," pojasnjuje Tadej Troha, prav tako z ljubljanske filozofske fakultete.
Prepričan je, da bi morala vlada cepljenje približati ljudem in ga bolje organizirati. Kaj lahko pričakujemo naslednjo sredo, kako skleniti kompromis in pomiriti vse bolj jezen del družbe? "Dialog je edina rešitev. Ne posreči se vedno in zlasti ne takoj, ampak pri njemu je treba vztrajati, saj je to edina pot," je prepričan predsednik države Borut Pahor.
Fizični napadi, grožnje s smrtjo zdravnikom, novinarjem. Oviranje prometa in kršenje ukrepov. To ni ustavna pravica do zborovanj, pa je sinoči dogajanje komentiral premier Janez Janša. Ob tem je notranjemu ministru Alešu Hojsu naložil, naj ukrepa proti vodstvu ljubljanske policijske uprave. "Menim, da bi morala policija že prej posredovati bolj intenzivno. Imel sem prav, očitno nekateri protestniki, nekateri prostaki, vandali ne razumejo nič drugega kot trdo roko policije," pa je dejal minister.
Da so podobni nastopi državnih funkcionarjev jedro problema, pa ob tem opozarja Kovačič: "Tisti, ki se niso cepili, so se okopali in nikakor ne mislijo popustit. Vladni represivni in arogantni odziv pa je recept, da se bodo konflikti še nadaljevali in stopnjevali."
"Če obsojamo komunikacijo, si lahko vedno postavimo vprašanje: ali bi od nekoga, ki ga ne cenim, ki se mi zdi politično problematičen tudi v drugih stališčih, sploh sprejel neko pozitivno komunikacijo," pa se sprašuje Troha. Zato bi najverjetneje imele pri prepričevanju protestnikov težave tudi vse ostale politične možnosti, ki zagovarjajo cepljenje.
Troha ob tem opozarja še, da ni zanemarljivo, da del skupnosti, ki protestira na ulicah, zelo verjetno goji tudi politične ambicije in s podobnimi akcijami že nagovarja volivce.
KOMENTARJI (283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.