24. decembra 1963 je na ljubljanskem letališču pristalo prvo letalo. Redni letalski promet pa je bil vzpostavljen 9. januarja naslednje leto. V 55 letih delovanja je letališče, ki ga upravlja Fraport Slovenija, zaznalo številne vzpone in padce.
Še leta 1964 je stekla druga faza še ne dograjenega letališča in bila tudi dokončana, na 3000 metrov je bila podaljšana vzletno-pristajalna steza in povečana letališka ploščad. Leta 1968 so v podjetju začrtali nove smeri razvoja letališča, vzpostavitev rednega domačega in mednarodnega prometa, razvoj letalskega tovornega prometa ter oblikovanje zbirnega centra zanj. Obdobje po letu 1980 je zaznamovala neugodna gospodarska situacija doma in v svetu ter relativno zmanjšano investiranje v razvoj.
Med osamosvojitveno vojno se je promet na letališču praktično ustavil, po razglasitvi samostojnosti pa je ljubljansko letališče postalo osrednje državno letališče, hkrati pa se je spoprijelo z znatnim upadom prometa zaradi političnih in vojnih dogodkov na tleh nekdanje Jugoslavije. Zaporo slovenskega zračnega prostora so na letališču izkoristili za prenovo.
Po terorističnem napadu v New Yorku 11. septembra 2001 se je svetovni letalski promet znašel v krizi, saj je število potnikov čez noč drastično upadlo. V letu 2003, ko je letališče praznovalo 40 let, se je začela gradnja hangarja za splošno letalstvo in ureditev ploščadi za splošno letalstvo. Leta 2004 je prek letališča prvič v zgodovini potovalo več kot milijon potnikov letno, kar prestavlja še enega izmed pomembnih mejnikov letališča.
Leta 2007 je promet zaživel v novem potniškem terminalu, letališče pa se je po odločitvi vlade preimenovalo v Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, ime, ki ga nosi še danes.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.