Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje s projektom Botrstvo v Sloveniji, dobrodelno društvo Petka za nasmeh in Slovenska fundacija za UNICEF ob podpori organizacij, združenih v Nacionalnem forumu humanitarnih organizacij, ter Zveze društev pedagoških delavcev pozivajo poslance ob odločanju o predlogu zakona o spremembi in dopolnitvi zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, da omogočijo brezplačna kosila vsem otrokom iz socialno ogroženih družin.
Kot navajajo, je bila leta 2011 otrokom iz socialno šibkih družin ob spremembi zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS) storjena velika škoda, saj so mnogi ostali brez prepotrebne pomoči za preživetje, predvsem pa za zdravo rast in razvoj. "Številne družine so tako zdrsnile še globlje v brezno revščine, njihovo breme pa je bilo iz države preloženo na civilno družbo. V zadnjih letih pod pragom revščine v Sloveniji živi vse več otrok. Po zadnjih podatkih Statističnega urada jih je 54.000, kar je ekvivalentno kar 2.700 osnovnošolskim razredom," opozarjajo.
Potrebne so nujne sistemske spremembe, ki bi omogočile zdravo rast in razvoj vsem otrokom. Eden ključnih ukrepov za dosego tega cilja je redno prehranjevanje, ki vključuje tudi tople obroke. Trenutna zakonodaja brezplačen topli obrok zagotavlja le otrokom družin iz prvega dohodkovnega razreda, tistim iz drugega in tretjega dohodkovnega razreda, ki so prav tako pod pragom revščine, pa se priznava le delna subvencija.
"Treba je opozoriti, da se starši iz drugega in tretjega dohodkovnega razreda pogosto za vključitev otroka v sistem šolske prehrane ne odločajo prav zaradi finančne stiske. Družina, ki je že tako pod pragom revščine, si ne more privoščiti niti stroška delnega plačila prehrane. Subvencija otrokove prehrane pa je edini socialni transfer, ki gre neposredno otroku," še navajajo.
Zato predlagajo, da se v sistem popolnoma brezplačnega toplega šolskega obroka vključi otroke iz vseh treh dohodkovnih razredov, ki spadajo v socialno ogroženo skupino. Zavračajo vse argumente, ki so jih vlada in poslanci državnega zbora izrekli proti predlogu zakona.
Ti najpogosteje izpostavljajo tri argumente proti omogočanju brezplačnih kosil najbolj socialno ogroženim otrokom, ki pa po mnenju humanitarnih organizacij nimajo prave osnove. Zavračajo trditev poslancev, ki pravijo, da jim šole sporočajo, da ni lačnih otrok. "Otroci in družine svojo stisko vešče skrivajo, zato moramo biti kot družba senzibilni, saj bomo le tako lahko pomagali najbolj ogroženim. Šole nimajo neposrednega vpogleda v finančno stanje družine in se ne ukvarjajo s podrobnejšim preverjanjem razlogov za nekoriščenje subvencionirane šolske prehrane," navajajo.
Prav tako zavračajo trditev, da mora vlada najprej pripraviti analizo finančnih posledic. Kot navajajo, iz podatkov Statističnega urada in raziskav Inštituta RS za socialno varstvo izhaja dovolj podatkov o ogroženosti družin ter otrok, ki bi morale pri vladi sprožiti takojšnje ukrepanje za njihovo lažje preživetje. Podatki o številu socialno ogroženih družin bi prav tako morali zadostovati za oceno potreb po namenitvi proračunskih sredstev za zdrav razvoj otrok.
Zavračajo pa tudi trditev vladajočih, da bi brezplačna kosila za otroke iz vseh treh dohodkovnih razredov pomenila prevelik naval na šolske jedilnice. V primeru, da bi sredstva zagotovili starši ali humanitarne organizacije, bi šolske jedilnice morale zagotoviti enake kapacitete, kot jih morajo v primeru omogočanja brezplačnega kosila otrokom iz proračunskih sredstev, opozarjajo in dodajajo: "Prav tako v šolah na območju MO Maribor ni bilo negativnih posledic za šolske jedilnice, ko je občina preostanek stroškov pokrila iz lastnih sredstev."
Ko je edini topel obrok v šoli
Dostop do toplega obroka za otroke je še posebej pomemben, ker je topla prehrana nujna za zdravo rast in razvoj vsakega otroka. Prav tako se posledice izpuščanja toplih uravnoteženih obrokov odražajo na otrokovem fizičnem in duševnem zdravju ter učnem uspehu. Ugotavljajo tudi, da otroci iz socialno šibkih družin prepogosto toplega zdravega in hranilnega obroka niti doma ne morejo dobiti.
Dejstvo je, da otroci danes v šolah preživijo skoraj polovico dneva in v tem času je nujen dostop do toplega obroka. Otrok, ki nima dostopa do toplega obroka, je diskriminiran in prikrajšan za enakovredne možnosti na področju izobraževanja in razvoja močnih področij ter socializacije skozi povezovanje z vrstniki, opozarjajo in dodajajo, da otroci brez dostopa do kosila v šoli ne morejo sodelovati v dejavnostih po pouku in se praviloma ne udeležujejo podaljšanega bivanja, kjer je na voljo tudi pomoč pri opravljanju domačih nalog in drugih šolskih obveznosti.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.