Ministrstvo za kulturo je v ponedeljek napovedalo, da če nevladne organizacije stavbo ne bodo zapustile do 31. januarja 2021, bo izselitev doseglo po sodni poti in na njihove stroške. Kot razlog za izselitev so na ministrstvu navedli, da potrebujejo prostore zase ter da jih nameravajo obnoviti. Podpisniki so danes v pozivu odgovorili, da je Metelkova 6 prostor, v katerem ustvarjajo nevladne organizacije in ustvarjalci, na katere je država lahko upravičeno ponosna.
"To niso nevladne organizacije, ki jim država odvzame prostor ustvarjanja brez slehernega dialoga. Brez pogovora o možnih rešitvah, brez nudenja pomoči pri iskanju nadomestnih prostorov in brez zagotovila, da se lahko po obnovi dotrajane stavbe vrnejo. Sploh pa ne v času epidemije," so zapisali v pozivu. Dodali so, da podpirajo vladne pozive, da moramo biti v teh težkih časih solidarni, pozabiti na razlike in držati skupaj ter, da razumejo in spoštujejo ukrepe za zajezitev širjenja okužb, zato je po njihovih besedah še toliko težje razumeti, da od prebivalcev Metelkove 6 ministrstvo zahteva izselitev v času, ko se izogibamo vsem nenujnim stikom.
"Pozdravljamo odločitev, da je treba dotrajano stavbo obnoviti, ampak v dogovoru z najemniki. Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos. Zaslužijo si ga tudi najemniki stavbe Metelkove 6, pomembni gradniki slovenske kulturne in umetniške scene," so še zapisali.
Ostri do odločitve vlade so tudi v opozociji
Že dopoldne pa so v bran nevladnikom stopile tudi opozicijske poslanske skupine SAB, Levica, SD in LMŠ, ki so podale zahtevo za sklic nujne seje odbora za kulturo kateri bodo od ministrstva za kulturo zahtevali, da odstopi od izgona iz Metelkove 6, nevladnim organizacijam pa v primeru prenove stavbe zagotovi nadomestne prostore ob jamstvu, da se bodo po prenovi lahko vrnili v prostore. Predstavniki opozicije so poudarili, da želi vlada "zadušiti vse, dokler ne bo tiho vsa opozicija, tako družbena kot politična".
Da "gre za še en jasen dokaz, da vlada Janeza Janše epidemijo izkorišča zgolj kot kuliso za popolno totalno prevzemanje oblasti," se strinja predstavnik Levice Primož Siter in poudari: "Tukaj govorimo o ohranjaju napredne, vključujoče, civilne družbe. Stavba na Metelkovi 6 je bila dolgo dom in zavetje najbolj vidnih in progresivnih civilnodružbenih gibanj in kulturnih ustvarjacev, ki so v slovenski družbeni prostor prinašali teme in tudi družbene kritike, ki predstavljajo nujno družbeno ogledalo. Kar seveda vladi janeza Janše ni po godu in je po njegovem vredno totalno totalne zadušitve." Ob vsem tem pa se sprašuje, kaj bo, če bodo deložacijo dopustili, kakšno Slovenijo si želimo, predvsem v kakšni družbi živimo.
Aljaž Kovačič iz LMŠ pa je v dogajanju okrog Metelkove 6 prepoznal vzorec delovanja aktualne vlade - "nekoga, ki je kritičen do oblasti, je najprej treba najprej finančno onesposobiti, če pa to ne gre, pa popolnoma uničiti".
Poslanec SD Marko Koprivc je tudi mnenja, da je izgon nevladnikov po njegovi presoji nesprejemljiv: "To so organizacije, ki so takorekoč ključno prispevale k demokratizaciji RS in so vseh 30 let od nastanka samostojne Slovenije opozarjale na vse anomalije v današnji družbi. Z vidika represivnega načina razmišljanja Janeza Janše je povsem razumljivo, zakaj to počenja. Ampak temu se bomo v demokratični opoziciji odločno uprli."
Nujna seja odbora DZ za kulturo, ki bo obravnavala deložacijo kulturnikov iz Metelkove 6 in tudi problematiko medijev bo predvidoma potekala prihodnji teden, je še napovedal Siter.
Dom mnogoterih umetnikov, društev in različnih ustvarjalcev
Strinjajo se tudi podpisniki poziva, da gre za kakovostne in družbeno kritične kulturne delavce, ki jih država in družba sama tudi potrebuje. Metelkova 6 je naslov, kjer ustvarja producent drugega najbolj gledanega filma v samostojni Sloveniji, Gremo mi po svoje.
Je prostor, kjer deluje zavod, ki je koproduciral gledališko predstavo 6, nagrajeno z veliko Borštnikovo nagrado za najboljšo uprizoritev. V njem ima prostore inštitut, ki se je zavzel in rešil status več kot deset tisoč ljudi, izbrisanih iz registra stalnih prebivalcev, pa tudi ustanova, ki podpira nadarjene mlade glasbenike, danes svetovno priznane glasbene mojstre, kot sta koncertni solist Münchenskih filharmonikov Martin Belič in prva violina Züriškega komornega orkestra Tanja Sonc. Na Metelkovi 6 svoj program snuje društvo, ki na leto priredi 650 dogodkov za otroke in odrasle ter nanje privabi več kot 35.000 obiskovalcev in ustvarjalci mednarodnega filmskega festivala Kino Otok, ki je pritegnil že več kot 50.000 gledalcev. Tam delujeta tudi društvi, ki sta zaslužni za profesionalizacijo sodobnega plesa v Sloveniji in v katerih so ustvarjali mednarodno priznani koreografi, tudi nagrajenci Prešernovega sklada, kot sta Iztok Kovač in Mateja Rebolj. Je prostor, kjer ima atelje svetovno priznana skupina vizualnih umetnikov Irwin in kjer ustvarja verjetno najbolj znana slovenska glasbena skupina Laibach.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.