"Da je vladi boj z epidemijo ušel iz nadzora ni več skrivnost," je uvodoma dejal Marko Bandelli iz SAB in dodal, da se v državi "vršijo nedopustni pritiski in poskusi razgradnje medijev s strani vlade."
"Ga ni dneva, da ne bi bili priča konstantni želji te vlade, da ruši sistem. Poleg tega želi podrediti institucije," je izpostavil. "Lahko se zgodi, da bo RTV pristal v rokah vladajoče politike in s tem postal trobilo desne politične opcije. Z zamenjavo urednikov, ki naj bi bili naklonjeni kritičnemu poročanju o delu vlade, bi postali spomenik propadanju javnih medijev," dodajajo in poudarjajo, da opozicijske stranke na to ne bodo pristale.
"Brez svobodnih in neodvisnih medijev ni demokracije," je še spomnil in poudaril, da ne želijo, da mediji postanejo politična trobila. "Pa ne le RTV, tudi drugi mediji v državi," je dodal in pojasnil, da si Janša želi podrediti vse medije v državi.
"Zadušiš vse, dokler ni tiho vsa opozicija tako družbena kot politična"
Predstavnik Levice Primož Siter je medtem izpostavil problematiko deložacije kulturnih ustanov iz Metelkove 6. "Stavba na Metelkovi 6 je bila dolga leta dom kulturnih ustvarjalcev, ki so v slovenski prostor prinašali vprašanja, teme in družbene kritike, ki prestavljajo nujno kritično ogledalo," je poudaril, kar pa da "Janši ni pogodu in je po njegovem mnenju vredno zadušitve".
"Zadušiš civilno družbo. Utišaš in zadušiš medije z vtikanjem v urednikovanje, z napadom na novinarje. Zraven utišaš še pravosodje, da je na koncu tiho vsa opozicija tako družbena kot politična," je boj za pravičnost razširil na celotno državo in dodal, da Janša politiko nadaljuje v slogu vzhodnoevropskih voditeljev, kot sta Aleksandar Vučić in Viktor Orban.
"Vlada si želi podrediti vse državne podsisteme"
Da vlada Janeza Janše trenutno krizo zaradi novega koronavirusa izkorišča za svoje "slabe namene", je dejal predstavnik SD Marko Koprivc. Poudaril je, da je vlada že prvi dan po nastopu vojno napovedala vsem demokratičnim medijem in da si želi podrediti vse državne podsisteme, predvsem tiste, ki so drugače misleči.
Izpostavil je zamenjavo direktorja RTV Igorja Kadunca in dodal, da ne želijo braniti posamezne dotične osebe, pač pa, da močno nasprotujejo podrejanju slovenske javne televizije vladi. "Razlogi za zamenjavo direktorja so absurdni. Razlog je bil slabo finančno poslovanje televizije, medtem ko vlada Janeza Janše s predlogom sprememb medijske zakonodaje in zakonodaje o RTV skuša dobesedno finančno obglaviti to hišo, namreč jemlje sredstva, ki so nujno potrebna za nemoteno delovanje te hiše."
"Z vidika opresivnega razmišljanja Janše je povsem razumno, da izselitev podpira. Če na seji odbora za kulturo ne bomo uspešni, bomo uporabili vsa sredstva, ki jih imamo, da bomo prekinili delovanje te vlade," je še dejal.
"Simoneti je prav to, kar si od njega želi predsednik vlade. Uničuje tisto, kar je do njega kritično," dodaja Aljaž Kovačič iz LMŠ in poudarja, da "gre za 100-odstotno politično odstavitev direktorja, ki jim ni po godu." Dejal je, da bi propadajočo stavbo na Metelkovi 6 lahko obnovili, a so se namesto tega odločili, da bodo kulturnikom in civilnodružbenim organizacijam raje "vzeli streho nad glavo".
Seja odbora kulture bo na urniku državnega zbora predvidoma prihodnji teden. Na seji bodo poudarili dve ključni točki. Prva je klic vladi, da zadevo takoj prekliče, v kolikor tega ne bodo storili, pa bodo predlagali, naj kulturnikom in civilnodružbenim organizacijam v času obnove priskrbi nadomestne prostore, po obnovi pa jim prostore zagotovi na isti lokaciji.
Opozicijske stranke zahtevale tudi sklic izredne seje DZ
Poslanske skupine LMŠ, Levica, SD in SAB so v ponedeljek na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovile zahtevo za sklic izredne seje DZ. Na včerajšnji novinarski konferenci so poudarili, da je ta potrebna zlasti zaradi spornega kadrovanja v državnih institucijah in gospodarskih družbah, in vlado pozvale, naj preneha "z vsem, kar dolgoročno škoduje državi". "Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi," pravijo v Levici.
Izpostavili so, da je po njihovem mnenju delovanje vlade, vključno s spornim političnim kadrovanjem, v nasprotju z ustavnimi določbami, ki določajo, da je Slovenija demokratična in pravna država. Izpostavili so nižanje strokovnih standardov za opravljanje posameznih delovnih mest oz. funkcij in imenovanje "politično zvestih kadrov, ki bodo vplivali na postopke zoper posamezne politike in njihove politične stranke".
Kot primer so navedli kadrovske menjave na Nacionalnem preiskovalnem uradu in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ter na področju medijev. Poleg tega pa so opomnili, da je vladna koalicija "politično kadrovanje" začela že 13. marca, ko so med drugim z mesta generalne direktorice policije razrešili Tatjano Bobnar.
KOMENTARJI (1217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.