Člani odbora za notranje zadeve so na današnji nujni seji zavrnili predloge sklepov Pozitivne Slovenije glede domnevno spornega ravnanja notranjega ministra Vinka Gorenaka in domnevnega poseganja v avtonomnost policije. So pa potrdili sklep, ki ga je vložila koalicija, da obstaja primerna razmejitev med ministrstvom za notranje zadeve in policijo.
Sklic nujne seje je zahtevala Pozitivna Slovenija. Njen poslanec Roman Jakič je v današnji obrazložitvi spomnil na aretacijo novinarja Vladimirja Voduška in pisanje v medijih o morebitni Gorenakovi zamenjavi zaradi njegove neobveščenosti o tej preiskavi. Gorenak je te navedbe ostro zanikal, je nadaljeval Jakič, kar bi po njegovih besedah zadostovalo, če ne bi nekaj tednov zatem generalni direktor policije Janko Goršek podal svojega odstopa. Ob tem je Jakič tudi spomnil na Gorenakove kritike na račun policije. Razpihovanje dvomov v učinkovito in strokovno delo policije je po Jakičevih besedah povsem nesprejemljivo "in se dogaja zgolj zato, ker na mestu generalnega direktorja policije ni oseba, ki bi bila pokorna ministru".
Predlagatelji seje so omenili tudi prihajajoče spremembe policijske zakonodaje, ki da samo potrjujejo želje vplivanja na avtonomijo policije, ob tem pa se po njihovem mnenju postavlja vprašanje, "ali v Sloveniji ne dobivamo strankarskega represivnega aparata oziroma neke vrste politično policijo". V predlagane sklepe so tako vključili tudi poziv predsedniku vlade po razrešitvi notranjega ministra.
Kljub ostrim besedam pa sta tako Jakič kot predsednica odbora Maša Kociper pozdravila nekatere zadnje spremembe predloga nove policijske zakonodaje in pohvalili ministra, da je reagiral na njihove pozive po spremembah nekaterih členov.
Minister Gorenak sicer tudi danes ni želel pojasnjevati konkretnih razlogov za Gorškov odhod. Dejal je le, da je Goršek odstopil sam, Voduškova aretacija pa pri tem nima nobene zveze. Je pa poudaril, da se je verjetno med prvimi zavedal pomembnosti neodvisnosti policije in je v času nastajanja prvega zakona o policiji vztrajal, da mora biti ta organ avtonomen in neodvisen. Tega se na ministrstvu tudi danes držijo, je dejal in predlagatelje seje pozval, naj mu navedejo en sam ukrep, ki dokazuje politično vmešavanje v delo policije.
Tudi poslanci SDS – razprava je večinoma potekala med njimi in njihovimi kolegi iz Pozitivne Slovenije – so menili, da zahteva nima osnove in je brez konkretnih navedb, ampak temelji na zapisih v medijih. Jožef Jerovšek je predlagal tudi prekinitev seje in dodal, da je njen namen rušenje integritete ministra. Kociprova mu je odvrnila, da želijo le pravočasno razčistiti okoliščine sprememb zakonodaje.
Tako so besedo dobili tudi policijski strokovnjaki. Na sejo sicer ni bilo ne Gorška, ne njegovega predhodnika Jožeta Romška, ne Gorškovega namestnika Karola Turka. Je pa prišel predsednik Društva kriminalistov Slovenije Jakob Demšar in poudaril, da morajo na vodstvene položaje v policiji priti ljudje s hrbtenico, ki niso politično obremenjeni. "Če bomo imeli poslušne ljudi, ki bodo kimali, bo to slabo, ne samo za državljane, ampak tudi za eno in drugo politično opcijo," je menil Demšar. V svojem nastopu je omenil tudi predloge sprememb zakonodaje in dejal, da se v društvu "nekako bolj nagibajo k temu, kar prinaša nov zakon".
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.