Kordiš, ki je pred časom javnost razburjal, ko se je v parlamentu prikazal v Titovi majici, torej rešitev vidi(?) v nacionalizaciji. Mini škandalu z majico so se v Levici izognili z obrazložitvijo, da "je bila izbira naključna". Je bila "naključna" tudi izbira ključnika #Nationalize ob zapisu?
Kordiš je sicer še prepričan, da sta "zaradi davčnih odpustkov bogatim sta zaščita in reševanje finančno podhranjena"
Kar je ponazoril z zgodbo o tem, kaj se zgodi, ko Akrapoviču zagori hiša, gasilcev pa od nikoder:
- "Družbeno zasluženi vodni curek smo plasirali drugam."
- "Razlagali smo, opozarjali, dajali nasvete, a je situacija eskalirala v negativno smer."
- "Manj smo govorili in raje ukrepali v smeri zaščite naše skupnosti."
- "Ščitimo nekaj, kar je bolj predvidljivo; težko je gasiti hišo, ki lahko v enem letu pogori za 100 odstotkov."
Kordiš se je na še več odzivov iz gospodarstva, med drugim Marka Lukića iz Lumarja, ki se je odzval za Večer. Najprej je zapisal:"Napoveš omejevanje finančnega toka v davčne oaze in nekaj davčne progresije, pa izbruhne cel pekel kapitalistične histerije. Oink, oink." Nato pa vse skupaj pospremil še s komentarjem:"Denar za investicije...v Panamo? Oink, oink goes the capitalist pig." (op. "kapitalistični prašič")
Je mislil resno?
Kordiš je za našo medijsko hišo dopoldne pojasnil, kaj konkretno je imel v mislih, ko je pisal zapis: "Nekateri kapitalisti želijo s svojimi intervencijami, ki jih spremljamo v zadnjem času, diskusijo o razvojnih smereh gospodarstva potiskati na desno, da se zmanjšujejo davki, da se prispevki v družbeno blaginjo ne povečajo in tako naprej. Ampak te intervencije hkrati odpirajo možnost za levo alternativo. Za razmislek o tem, kako lahko postavimo na noge gospodarstvo, ki bo proizvajalo ne za profit, ampak za potrebe ljudi, za gospodarstvo, ki ga usmerjajo in upravljajo tisti, ki vse ustvarjajo, torej delavke in delavci, in to je neka točka, na katero sem meril."
Na vprašanje, ali se mu zdi, da je primerno, da zapis opremi s fotografijo nekdanjega venezuelskega voditelja Huga Chaveza in značko o nacionalizaciji, pa je dejal: "Memi so v zadnjih letih sila popularna spletna kultura in tudi sam, ki pripadam milenijski generaciji, se jih poslužujem."
Je torej zapis treba jemati resno ali je (slaba) šala: "V Levici vztrajamo, da morajo biti strateška podjetja in strateške proizvodne verige prav tako kot strateška državna infrastruktura v javni lasti in če le gre podrejena delavskemu upravljanju oziroma so-upravljanju. To je nek horizont demokratičnega socializma, ki ga v Levici zagovarjamo. Zakaj bi se vedno pogovarjali o tem, kako kapitalu podeljevati nove in nove pravice, namesto da bi ga poklicali na odgovornost. Kapital ima tudi dolžnosti do skupnosti, ki mu omogoča, da se plemeniti."
GZS nad Mesca: Absurdna izjava razkriva nepoznavanje temeljne zakonodaje ter zakonitosti delovanja gospodarskega in družbenega sistema
Kordiš pa ni edini član Levice, ki te dni razburja s svojimi izjavami. Generalna direktorica GZS Sonja Šmuc je spisala protestno pismo zaradi izjav Luke Mesca, je z izjavo, da napovedana poteza Akrapoviča ni nič drugega kot 'davčna utaja', poskrbel za kar nekaj razburjenja.
Kot je poudarila Šmuceva, se "v Sloveniji pojavlja neracionalna ideja, da je delitev dobička med lastnike nezakonito in kriminalno dejanje. Vrh takega razmišljanja predstavlja včerajšnja izjava Luke Meseca na Tarči na TV Sloveniji, ki je na vprašanje, kako komentira izjavo družbe Akrapovič, da bodo zaradi davkov, kot so zapisani v koalicijski pogodbi, čisti bilančni dobiček selili v bolj predvidljivo poslovno okolje, odgovoril: "… to je bolj izsiljevanje in izgovor. To ni nič drugega kot davčna utaja. Bolj kot njegovo obnašanje, ki je obsojanja vredno – človek je vzel koalicijsko pogodbo in rekel, "evo, sedaj jaz selim bilančni dobiček", ki je bil subvencioniran s strani države. To ni nič drugega kot davčna utaja. In bolj kot to me skrbi odziv dela javnosti, ki to celo vzpodbuja in podpira. … pred dobrim desetletjem so nekateri na podoben način ploskali menedžerjem, ki so prevzemali državna podjetja, pa brez garancij, in ti ljudje so postali tajkuni …"
Sonja Šmuc meni, da "ta absurdna izjava razkriva nepoznavanje temeljne zakonodaje s področja gospodarstva, kakor tudi nepoznavanje in nerazumevanje zakonitosti delovanja gospodarskega in družbenega sistema, kar je zlasti za poslanca nedopustno. Luka Mesec ni napadel samo Igorja Akrapoviča, temveč najuspešnejše slovenske gospodarstvenike, ki so ustvarili na tisoče delovnih mest in s svojim delom prispevali stotine milijonov v slovenski proračun in državni blagajni. Z retoriko, ki podjetnike postavlja v kontekst tajkunov, ustvarja nastrojeno, sovražno ozračje proti gospodarstvu."
Še bolj pa jo je razočaralo, kot navaja, dejstvo, da "se nihče od prisotnih koalicijskih partnerjev na to nedopustno izjavo, ki zanika zakonitost slovenske zakonodaje in mednarodno prakso korporativnega upravljanja, ni odzval, kot bi se moral."
Vojmir Urlep iz LMŠ pa dodaja, da "ima vsak pravico do svojega mnenja, ampak nerodno je, če je to mnenje zasnovano na nepoznavanju zakonodaje. Še bolj nerodno je, če to nakazuje, da je tisti segment slovenske družbe, podjetniki, ki ustvarjajo delovna mesta in polnijo proračun, s strani katerekoli od političnih strank, viden kot neke vrste sovražnik države." A pri tem dolgoletni gospodarstvenik, ki bo v novi vladi služil kot nekakšna desna roka predsednika vlade dodaja, da so "morda nekatere reakcije nekoliko preuranjene".
Na GZS se medtem sprašujejo, ali to pomeni, da se je nova koalicija odločila z visokimi davki in dodatnimi obremenitvami izgnati slovenska podjetja in kriminalizirati njihove poslovne odločitve in ali je to znak, da jih prihodnost slovenskega gospodarstva ne zanima.
Kot so še zapisali v pismu, GZS zato v imenu gospodarstva zahteva:
- da se državni zbor opredeli do izjave Luke Mesca tako v svoji pristojnosti zakonodajne veje oblasti kot skozi prizmo kršenja etičnih načel;
- da se koalicija od gospodarstvu sovražne ideje, ki jo predstavlja Luka Mesec, distancira in da s svojimi dejanji potrdi, da podpira hitrejši gospodarski razvoj v Sloveniji v dobro vseh državljank in državljanov.
KOMENTARJI (1415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.