Na sredini skupščini ivanške družbe Akrapovič so lastniki med drugim sprejeli sklep o izplačilu celotnega zadržanega bilančnega dobička v višini nekaj več kot 32 milijonov evrov. Takšen sklep je posledica negotovosti glede bodoče davčne obravnave rezultatov poslovanja družbe v preteklih letih.
Gre za prvi rezultat vlade Marjana Šarca, ki je z novo koalicijsko pogodbo in predvsem z novimi davčnimi udarci podjetnikom že poskrbela, da bodo najuspešnejši Slovenci, ki sicer skrbijo za največje prilive v javno blagajno, svoj denar počasi začeli prenašati v tujino.
V sporočilu za javnost so v družbi Akrapovič zapisali še, da bodo akumulirani bilančni dobiček namenili izplačilu dividend in naložbam v bolj predvidljivih poslovnih okoljih. Predsednik upravnega odbora družbe Igor Akrapovič je pri tem dejal, da gre za samozaščitni ukrep, ki sicer ne pomeni, da bodo selili proizvodnjo drugam, temveč, da bodo "zasluženi denar plasirali drugam".
Akrapovič: Moramo ukrepati, da bi zaščitili podjetje in premoženje
Ocenjuje, da situacija že dlje "eskalira v negativno smer", ki je podjetniki niso želeli. Hodili so "na sestanke, razlagali, opozarjali in dajali predloge, zgodilo pa se je to, kar se pač je". Zdaj pa bodo morali malo manj govoriti in "ukrepati, da bi zaščitili podjetje in premoženje".
Tako so v podjetju "vzeli vse zadržane dobičke, ki so bili načeloma namenjeni za razne investicije in bomo vse skupaj ustavili", je povedal Akrapovič - to se pravi rast, investicije in zaposlovanje. "Ta denar bomo plasirali nekam, kjer je bolj predvidljivo."
Pri tem je navedel možnost nakupa delnic ali drugih podjetij v stabilnejših okoljih. "Ker poslovati v državi, kjer se praktično vsako leto pogoji lahko obrnejo za sto odstotkov, to ne gre. Tako ne moreš poslovati," je še poudaril Akrapovič.
Z omenjenim sklepom so se v družbi odzvali na vladno koalicijsko pogodbo. Ta namreč predvideva pribitek na vse transakcije v davčne oaze, osebne prihodke iz rent in kapitala pa naj bi vključili v osnovo za odmero dohodnine. Gospodarstveniki se bojijo, da bodo s tem tudi dobički drastično bolj obdavčeni.
"V koalicijski pogodbi obstaja bojazen, da bo država preko dohodnine dodatno obdavčila vse prihodke iz kapitala, to so tudi dividende," pravi Goran Novković iz Kluba slovenskih podjetnikov in dodaja, da je "danes žalosten dan za Slovenijo, saj eden izmed ključnih igralcev v podjetništvu, ki je iz garaže naredil svetovno prepoznano znamko, se je odločil, da bo zavaroval premoženje in tudi začel gledati po svetu, ki je tudi bolj stabilno poslovno okolje, kot v Sloveniji".
Do teh napovedanih ukrepov je bil kritičen že Ivo Boscarol, ki pravi, da če bodo "podjetniki res obdavčeni 70 odstotkov svojega dobička, bodo tudi oni znižali strošek, in strošek so tudi plače".
KOMENTARJI (1579)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.