Hlače, športni copati, majice, torbice, šali, očala, ure, celo tablete, preparati za hujšanje, cigarete... Kaj je original in kaj ponaredek? Največ Slovencev ni zavedenih na tržnicah, kot je to bilo včasih, največ jih je zavedenih (oh, ta ironičnost digitalnega sveta, ki omogoča vse možne informacije!) na internetu. Zato je za vse, ki naročate prek spleta, zelo priporočljiva uporaba orodij, s katerimi lahko že sami presodite, ali so prodajalci res vredni vašega zaupanja. Strokovnjaki iz SI-CERT-ovega programa Varni na internetu med drugim priporočajo uporabo zelo enostavnega orodja scamadviser.com. Osnovni preizkus pa je še vedno cena: nekaj kar sicer stane 300 evrov, nekdo pa vam to ponuja za 30 evrov ... to skoraj gotovo ni original. A največje opozorilo velja tistim, ki prek interneta naročajo zdravila, preparate za hujšanje, prehranske dodatke, tablete za erektilne motnje ... Bodite izjemno pozorni, kajti na spletu kar mrgoli ponaredkov, v njih pa pogosto ne le, da ni nobene učinkovine, včasih so v njih tudi nevarne kemikalije, strupi.
Novinarka Tanja Volmut je za potrebe sobotne rubrike 24UR Inšpektor tudi sama kupila številne ponaredke znanih blagovnih znamk – trenirke, majice, torbice, hlače, šale, denarnice ... in ugotovila: vsi izdelki so bili znatno slabše kakovosti, kot so originali. Slabši materiali, slabša izdelava, slabši šivi ... Nekateri ponaredki so se sicer po videzu že zelo približali originalom, a so jih kmalu izdale podrobnosti. Zato je osveščenost kupcev še toliko bolj pomembna.
Ponaredki, ki jih zasežejo državni organi, grejo v uničenje. Na tak način je oz. bo končalo tudi več kot tri milijone ponaredkov, ki so jih lani zasegli v Sloveniji. Tudi hlače, majice, čevlji, trenirke, športni copati ... Pred dvema letoma se je policija na Škotskem odločila in dobrodelnim ustanovam darovala ponarejena dizajnerska oblačila v vrednosti 300 tisoč funtov. Ponarejene uggice, adidaske, majice Armani in trenirke Prada, ki so jih med letoma 2009 in 2010 zasegli v akcijah v Glasgowu, so namesto v razrez romale v roke pomoči potrebnim po svetu. "Za nas je to dvojna zmaga. Obleke vzamemo kriminalnim združbam in jih damo ljudem, ki jih potrebujejo, za kar imamo soglasje in podporo blagovnih znamk," je takrat povedal višji inšpektor David Pettigrew s škotske policije. Veljalo bi razmisliti, ali ne bi temu zgledu sledili tudi pri nas.
Bistvo tokratne rubrike 24UR Inšpektor je bilo v osveščanju. Da bi vi kot kupci imeli čim več informacij. Da bi vedeli, kako prepoznati ponaredke, da bi vedeli, na kaj biti pozorni, da vas ne bi zavajali, da bi vedeli, kje se skrivajo pasti. In, kot smo poudarili na koncu, da bi znali iskati in izbrati kakovost, ki pa lahko obstaja tudi brez prestižnih blagovnih znamk in poceni ponaredkov.
Z znano blagovno znamko ne kupimo le izdelka, kupimo tudi zgodbo, vero v čarobni prah všečnosti, okus glamurja iz revij s popolnimi mankenkami in vonj po uspehu. Živimo v času, ko otroke manj premožnih staršev v šoli zbadajo, ker na sebi nimajo "pravih" znamk. Ker ne nosijo originalov. Ker ne nosijo firm. Ker jim starši ne kupijo trenutno najbolj kulskih hlač, najbolj uniformnih superg, najbolj popisanih majic. To ni pretiravanje. To je vsakodnevna realnost, ki jo pripovedujejo tisti, ki se vsak dan ukvarjajo z otroki.
Zato je – in me ne moti, da se sliši naivno – ključno vedeti, se zavedati in poudarjati naslednje. Če parafraziram človeka, ki ga sicer ni aktualno parafrazirati: Sreče vam ne morejo dati ne ponaredki ne originali. Sreče nasploh tudi ne boste našli v trgovinah, ampak v sebi in okrog sebe. Bolj kot vse, kar imate na sebi, šteje namreč to, kar nosite v sebi in kar imate v glavi. In tega ne more kupiti noben denar. Najbolj prestižne blagovne znamke, ki jih lahko date nase, so knjige, ki ste jih prebrali. In bolj kot vsa bleščeča, kul, športna, avantgardna, prestižna, jet-set, trendovska, glamurozna imena... vas definirajo vaša dejanja. In ljudje, ki jih imate radi in vas imajo radi. To so prave blagovne znamke. In vedno originali.
Ekipa 24UR Inšpektor je preverjala tudi govorice, da ponaredke prodajajo tudi na policah velikih, znanih slovenskih trgovin z oblekami. Za to nismo dobili nobenega dokaza. Če pa kdo od gledalcev/bralcev ima kakšen dokaz, lepo prosimo, da ga posreduje na naslov: tanja.volmut@pop-tv.si, da bomo lahko preverili.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.