"Kritika policistov je upravičena, saj je policija pri vseh plačnih pogajanjih vedno potegnila ta kratko," je v odzivu na napovedano četrtkovo stavko policistov ponovila notranja ministrica Katarina Kresal. Poudarila je, da imajo policisti do stavke pravico, pričakuje pa, da jo bodo izpeljali v jasnih zakonskih okvirih.
Po njenih besedah je delo policistov vrednoteno, čeprav je izjemno pomembno, zahtevno, težavno in tudi odgovorno, njihova plača pa tega ne odtehta. Na ministrstvu se teh težav zavedajo, s sindikati pa so se o tem že velikokrat pogovarjali. "Namen vodstva ministrstva je, da poskuša v tem mandatu izboljšati to stanje."
Po drugi strani se pa po njenih besedah vsi, tako vodstvo ministrstva kot sindikati, zavedajo, da se je Slovenija znašla v nezavidljivem položaju, ko jim gospodarska kriza določa "drugačne okvire, kot bi si jih sicer sami pri svojem delovanju". Da se tega zavedajo tudi sindikati, so dokazali s podpisom sporazuma, kar jim je po mnenju Kresalove lahko v ponos in jim šteje v dobro.
Ko se bo država izkopala iz krize, bodo po besedah ministrice zagotovo obnovili pogovore. "V tem duhu vidim tudi njihovo stavko, do katere imajo pravico in ki jo morajo izpeljati v jasnih zakonskih okvirih, da to ne vpliva na zakonitost njihovega dela," je izpostavila.
Na vprašanje, o čem se je ministrstvo s sindikati pogovarjalo v zadnjih dneh, pa je Kresalova pojasnila, da to ni imelo povezave s stavko. Trenutno potekajo pogovori v zvezi z novo sistemizacijo del, ki je posledica racionalizacije, ki jo vodijo na ministrstvu in na policiji, pa tudi o ustanovitvi nacionalnega preiskovalnega urada, je še pojasnila ministrica, ki pričakuje, da se bodo s policisti glede tega uskladili.
'Dve uri brez zaposlenih v policiji in na ministrstvu'
Policijski sindikat Slovenije (PSS) je za jutri napovedal dveurno opozorilno stavko. Od vlade zahtevajo popolno odpravo plačnih nesorazmerij, od ministrice Kresalove pa takojšen podpis pogodbe o zagotavljanju pogojev za sindikalno delo v ministrstvu za notranje zadeve in to "na način in z isto vsebino, kot jo vsebuje pogodba o ureditvi medsebojnih razmerij med policijo in PSS".
V Policijskem sindikatu Slovenije so stavko, ki bo potekala med 13. in 15. uro pod imenom Dve uri brez zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve. Podprli so jih tudi člani Sindikata policistov Slovenije in Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije.
V času dveurne opozorilne stavke bo v vseh sindikalnih skupinah dveurni sestanek, ki ga bodo vodili sindikalni zaupniki. Z opozorilno stavko si Policijski sindikat Slovenije prizadeva ''opozoriti na skrajno mejo, do katere je bilo članstvo pripravljeno popuščati''.
Na spletni strani policija.si je zapisano, da bodo policisti kljub stavki opravljali dela in naloge, ki so jih v času stavke dolžni opravljati:
- varovanje življenja, osebne varnosti ljudi in premoženja;
- preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj;
- odkrivanje in prijemanje storilcev kaznivih dejanj in drugih iskanih oseb ter njihovo izročanje pristojnim organom;
- varovanje določenih oseb, organov, objektov, okolišev,
delovnih mest in tajnosti podatkov državnih organov;
- vzdrževanje javnega reda;
- nadzor in urejanje prometa na javnih cestah;
- varovanje državne meje in opravljanje mejne kontrole;
- opravljanje nalog, določenih v predpisih o tujcih.
Naloge iz prejšnjega odstavka so policisti dolžni opravljati pravočasno, učinkovito in v skladu z navodili predstojnikov. Delavci policije so med stavko dolžni zagotoviti nemoteno izvajanje navedenih nalog.
Stavkovne zahteve:
1. Od vlade zahtevamo popolno odpravo plačnih nesorazmerij v skladu z aneksom h kolektivni pogodbi in izpolnitev vseh točk dogovora o ukrepih na področju plač v javnem sektorju za obdobje december 2009–november 2011 po dogovorjeni dinamiki.
2. Od ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal zahtevamo:
- da se takoj podpiše pogodba o zagotavljanju pogojev za sindikalno delo na notranjem ministrstvu in to na način in z isto vsebino, kot jo vsebuje pogodba o ureditvi medsebojnih razmerjih med policijo in sindikatom;
- vzpostavitev socialnega dialoga, ki v tem trenutku ne dosega potrebnega nivoja med ministrstvom in policijskim sindikatom;
- da se z reorganizacijo in racionalizacijo ne posega v pridobljene pravice naših članov.
V času trajanja opozorilne stavke območni policijski sindikati v enotah imenujejo stavkovne straže, ki jih vodijo sindikalni zaupniki in izbrani člani Policijskega sindikata Slovenije (trije člani).
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.