Slovenija

Podpis za boljše šolstvo

Ljubljana, 07. 09. 2007 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dijaki, študenti, učitelji, sindikalisti, ravnatelji in drugi pedagoški delavci so začeli zbirati podpise <i>Za kakovostno javno šolstvo</i>.

Štrukelj je dejal, da so poslanske skupine povabili na sestanek, da jim predstavijo svoja stališča in opombe k ZOFVI
Štrukelj je dejal, da so poslanske skupine povabili na sestanek, da jim predstavijo svoja stališča in opombe k ZOFVI FOTO: POP TV

Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) se zdijo spremembe na področju financiranja zasebnih in javnih šol nesprejemljive, zato je danes začel z akcijo zbiranja podpisov za kakovostno javno šolstvo. "Takšna odločitev sindikata nas nekoliko preseneča, ker smo na sredinem sestanku stališča do dveh ključnih še odprtih nekoliko zbližali," so se na akcijo sindikata odzvali na ministrstvu za šolstvo in šport.

Nov način organiziranja centrov pogojuje večje število otrok v oddelkih
Nov način organiziranja centrov pogojuje večje število otrok v oddelkih FOTO: POP TV

"Ocenjujem, da bi veliko število podpisov poslance in poslanke prepričalo, da bi pri nekaterih spremembah zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) sprejeli stališča, ki jih predlagamo mi," je dejal glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj.

SVIZ je s še dvanajstimi podpisniki poslance in poslanke v pismu z naslovom Za kakovostno javno šolstvo pozval k premisleku o spremembah in sprejemu nove zakonodaje. Pismo po besedah Štruklja izpostavlja pomen javnega šolstva in odgovornost države, da zagotavlja kakovostno javno šolstvo. "V pismu je jasno izpostavljeno, da so zasebne šole zaželene in so pomemben prispevek k pravici staršev do izbire. Hkrati pa opozarjamo, da izboljšanje financiranja zasebnih šol ob hkratnih napovedanih racionalizacijah javnega šolstva ni sprejemljivo, ker javne šole ne bodo mogle vzdrževati kakovosti, ki bi bila enaka zasebnim šolam," je pismo na kratko povzel Štrukelj.

Na šolskem ministrstvu presenečeni

Pri spremembi ZOFVI je za podpisnike pisma nesprejemljiv način organiziranja vzgojno-izobraževalnih centrov in financiranje vzgoje in izobraževanja, ki pogojuje večje število otrok v oddelkih. Podpisnikom se zdi nesprejemljiva tudi sprememba financiranja zasebnih šol. Stoodstotno financiranje bi po njihovem mnenju zasebne šole postavilo v "privilegiran položaj".

Na ministrstvu za šolstvo in šport menijo, da je pobuda SVIZ za zbiranje podpisov za kakovostno javno šolstvo povsem legitimna dejavnost sindikata. Jih pa takšna odločitev vodstva sindikata nekoliko preseneča. Prav ta teden so se sestali s predstavniki sindikata SVIZ in zbližali stališča do dveh ključnih še odprtih vprašanj, in sicer do vprašanja financiranja vzgoje in izobraževanja (financiranje po glavi učenca v osnovni šoli se ne predvideva več) ter organiziranje vzgojno-izobraževalnih centrov ( manj organizacijskih odločitev se prepušča ustanovitvenemu aktu).

S pismom bodo poskušali prepričati poslance, naj ne sprejmejo zakonov, o katerih bo parlament znova razpravljal prihodnji teden
S pismom bodo poskušali prepričati poslance, naj ne sprejmejo zakonov, o katerih bo parlament znova razpravljal prihodnji teden FOTO: POP TV

Na podlagi izraženih stališč obeh strani na zadnjem skupnem sestanku so prepričani, da bo v nadaljnji obravnavi novel zakonov v državnem zboru dosežena takšna rešitev, ki bo sprejemljiva za vse.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hura@email.si
07. 09. 2007 18.52
Zasebno šolstvo ... absolutno DA! Vendar ... ne za javni denar, ampak šolnine. So že znani primeri, ko brezmandatni ravnatelji (lastnik šole) zasebnih šol popravljajo že zaključene ocene z namenom izboljšanja končnega skupnega rezultata, uspeha šole. Skozi oceno pa se jasno vidi kakovost posamezne šole. Pa vendarle, če je učitelj v zasebnem šolstvo plačan enako kot v javnem (ZOFVI) in če je zasebnemu prepovedano pobiranje šolnin, potem je še laiku jasno, da bo učitelj v zasebnem šolstvu z najverjetnejšim neprestanim neplačanim povečanem obsegu dela, neprestano razpolago učencem prej ali slej postal nezadovoljen učitelj, ki bo učil le še po liniji najmanjšega odpora. Tu pa dolgoročni ni in nikoli tudi ne bo kakovosti.
Matej Rojc
07. 09. 2007 18.14
Mislim, kakšna teleta so v tej JJ oblasti in tej RKC. Da ni javno šolstvo pri nas še bolj kvalitetno kot je ni problem zato, ker ni privatno, ampak zato ker enostavno v to ne namenjamo in verjetno ne bomo namenjali nikoli toliko denarja kot na primer Američani. Ja kateri slovenec pa bi si lahko privoščil 30000 USD na semester? Pa 2 milijardi USD proračuna za Berkley. Pa lahko imamo 100 privatnih šol, pa zato ne bo nič boljše. Kvečjemu slabše, saj kvalitete trenutnega šolstva še lepa desetletja ne bodo dosegale. Uničili pa bomo ne vrhunsko ampak dokaj kvalitetno javno šolstvo. Naj gre k hudiču ta naš RKC in njegove katoliške šole.
Franci Petelinc
08. 05. 2021 15.23
Ta je bila pa mimo. Amerika ima eno najslabših javnih šolstev, zato tam vsi, ki lahko, hodijo v zasebne šole. Sta pa škofijska gimnazija in želimeljska takšna, ki nudita največ pri nas. Govorim iz primerjave dijakov, ki sem jih imel moč inštruirat. Seveda to znanje nekaj velja v tujini (Evropa) V komunistični enklavi, kot je Slovenija - mogoče bo kmalu spet diktatura- to ne velja in znanje, razen Marx, Engels, zgodovina NOB ne velja nič.