V pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, se pripravljajo na skupno stavko. Odločitev o stavki bodo sprejeli v prvih dneh prihodnjega tedna, je pojasnil Počivavšek in dodal, da vlada ni prisluhnila njihovi zahtevi, da bi se vse plačne anomalije v pogajanjih odpravljale naenkrat.
Iz Visokošolskega sindikata Slovenije (VSS), ki je dejal Počivavškove pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, so že dopoldne sporočili, da so se predsedstvo sindikata in predsedstva njihovih sindikatov univerz z današnjim dnem preoblikovala v stavkovne odbore, ki se pridružujejo koordinaciji stavkovnih odborov omenjene pogajalske skupine.
Kot je dejal predsednik VSS Marko Marinčič, bi lahko bila skupna stavka s skupnimi zahtevami "zelo v kratkem". Pojasnil pa je, da želijo odpravo anomalij na enoten način in znotraj enotnega sistema.
Zelo različni pogledi na prihodnost plačnega sistema
V VSS so dopoldne v sporočilu za javnost zapisali, da se pogledi njihove pogajalske skupine o prihodnosti plačnega sistema zelo razlikujejo od pogledov Konfederacije sindikatov javnega sektorja, katere član je tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), v katerem se bodo prihodnji teden člani začeli opredeljevati o stavki.
Pogajalska skupina, ki ji pripada VSS in jo vodi Počivavšek, se po navedbah VSS "zavzema za ohranitev razmerij med poklicnimi skupinami in za enotno nastopanje sindikatov". "Zvišanja plač morajo biti enotna glede na delovno mesto in naziv, v primeru visokošolskega učitelja in sodelavca za štiri plačne razrede, kar je celo pod povprečjem zvišanja zdravniških plač od 1. oktobra letos," so navedli.
Pogajanja in primerno ovrednotenje njihovih plač zahtevajo tudi sodniki
Odpravo neravnovesij pri plačah v javnem sektorju zahtevajo tudi v Slovenskem sodniškem društvu. Med drugim zahtevajo, da plačne skupine sodnikov popravijo tako, da se ohrani uveljavljeno ravnovesje med posameznimi plačnimi skupinami. Opozarjajo, da vlada vztraja pri parcialnem urejanju plač, s čimer "prihaja do hudega posega v avtonomijo sodstva".
Kot so zapisali v sodniškem društvu, je predsednica društva Urška Kežmah opozorila, da je bilo stališče izvršilne veje oblasti, torej vlade, od vpeljave sistema plač v javnem sektorju enotno: Vse interesne skupine so uvrščene v sistem in so lahko obravnavane zgolj in samo znotraj uveljavljenega sistema, brez posebnih dodatkov in ugodnosti.
V zadnjem času pa je vlada odstopila od tega načela "in posamezne interesne skupine obravnava ločeno ter jim namenja dodatne ugodnosti, vse v smeri povišanja plač, nazadnje s povišanjem plač direktorjev v javnem sektorju". Pri tem je sodstvo, ki je po ustavi neodvisno in samostojno, iz vseh dogovorov očitno namenoma izostalo, je opozorila Kežmahova.
Zato po njenih navedbah tudi sodniki zahtevajo pospešena pogajanja in čimprejšnjo sprejetje zakonske ureditve, "ki bo plače sodnikov primerno ovrednotila in z njo ponovno vzpostavila ravnovesje". Pri tem je izpostavila, da je neodvisno sodstvo zagotovilo za dosledno uveljavitev pravne države in pravice vsakega državljana do poštenega in neodvisnega sojenja, kar pa "lahko zagotovimo zgolj z finančno avtonomijo sodstva".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.