počivavšek

Ogorčenje zaradi odpovedi dolgoletnemu profesorju: krive stare zamere?
07. 03. 2025 12.57Po 32 letih dela je mariborska univerza odslovila priznanega filozofa in profesorja Friderika Klampferja. Ta je prepričan, da je odpoved prejel zaradi osebne zamere dekana Darka Friša, kar tako fakulteta kot univerza zanikata. V bran odpuščenemu profesorju so, poleg sodelavcev in študentov, stopili tudi v sindikatu Pergam.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika
17. 01. 2025 18.23Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine
17. 01. 2025 19.22Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe
02. 12. 2024 17.52Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 06.24Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Vlada in sindikati parafirali kolektivno pogodbo za javni sektor
22. 10. 2024 15.39Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so parafirali kolektivno pogodbo za javni sektor, podpis je predviden v prvi polovici novembra skupaj s krovnim dogovorom in kolektivnimi pogodbami dejavnosti. So pa podpisali tudi dogovor o korakih za razveljavitev novega plačnega zakona, če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti.

Odbor DZ sprejel dopolnila k novemu plačnemu zakonu
14. 10. 2024 21.23Odbor DZ za notranje zadeve se je v drugi obravnavi opredelil do predloga zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Besedilo so popravili z dopolnili, ki jih je vložila koalicija, predhodno pa so se o njih uskladili predstavniki vlade in sindikatov. Pripravljena so bila kot odziv na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ (ZPS).

Slovo Lidije Jerkič – prihodnje leto se poslavlja z mesta predsednice ZSSS
13. 10. 2024 08.50Lidija Jerkič prihodnje leto zapušča položaj predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kdo bi jo lahko nasledil, še ni znano, čeprav kroži več imen. Po neuradnih informacijah STA je še vedno mogoča združitev ZSSS s Konfederacijo sindikatov Slovenije Pergam, s čimer bi se lahko na vrh skupne centrale zavihtel Jakob Počivavšek.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'
25. 09. 2024 11.38Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?
25. 09. 2024 15.40Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Nov plačni zakon skoraj v celoti usklajen, zdaj na delo še organi
24. 09. 2024 07.54Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače, nov plačni zakon je skoraj v celoti usklajen. Kar so se po več kot deseturnih pogajanjih dogovorili pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja, bodo zdaj presojali še organi sindikatov. Podpis dokumentov je predviden v sredo. Nato pa jih čaka še ključna stvar – uskladitev kolektivnih pogodb.

Vlada in sindikati intenzivno nadaljujejo pogovore, dosežen je napredek
19. 09. 2024 22.42Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja intenzivno nadaljujejo poganja. Popoldne so se znova sestali na krovni ravni in poskušali najti kompromisne rešitve za še neusklajene člene novega plačnega zakona. Obe strani ocenjujeta, da so pri tem dosegli napredek.

Vlada in sindikati po šestih urah za skupno mizo brez dogovora
16. 09. 2024 06.53Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so šest ur iskali kompromisne rešitve za še odprte člene novega plačnega zakona. Kot je po koncu pogajanj povedal glavni vladni pogajalec, finančni minister Klemen Boštjančič, se o vsem niso uspeli uskladiti in nadaljujejo v torek zjutraj v okviru delovne skupine za zakon.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali dokument o usklajenosti
17. 07. 2024 07.32Ministra Klemen Boštjančič in Franc Props ter vodji pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek so podpisali dokument, s katerim so potrdili pregled zadev, ki so jih v pogajanjih uskladili doslej. Ob podpisu so dokument, ki sicer ni zavezujoč, ocenili kot dobro popotnico za nadaljevanje pogajanj.

Pogajanje javnega sektorja: usklajevanje ključnih vprašanj še pred dopusti
03. 07. 2024 06.27Pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah v javnem sektorju se bodo na različnih ravneh nadaljevala tudi v tem in prihodnjem tednu. Kjer so še narazen, bodo poskušali zbližati stališča, cilj pa je, da se pred poletnimi dopusti uskladijo o ključnih vprašanjih.

Štrukelj uveljavitev novega plačnega sistema pričakuje 1. januarja 2025
02. 07. 2024 15.24V Svizu pričakujejo, da bodo krovna pogajanja o plačni reformi sklenjena tako, da bodo sindikati z njo zadovoljni in da se bo 1. januarja 2025 nov plačni sistem v javnem sektorju lahko uveljavil. "Če pa do tega ne bi prišlo, je mogoče napovedati vročo jesen," je dejal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj.

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov
28. 06. 2024 18.47Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

V Prekmurju bodo imeli največje steklenjake za pridelavo zelenjave
27. 06. 2024 15.21V Dobrovniku so predstavili novo naložbo – največjo cono za pridelavo zelenjave v steklenjakih v Sloveniji. Ta se bo raztezala na 22 hektarjev velikem zemljišču, pridelava pa bo potekala na trajnostno vzdržen način in z uporabo obnovljivih virov energije. Zaključek gradnje prve faze in začetek pridelave je predviden leta 2025 ali 2026.

Nezadovoljstvo s pogajanji glede dviga plač: Protestiralo okoli 200 delavcev Darsa
21. 06. 2024 06.40Da bi izrazili nezadovoljstvo s postopkom in vsebino pogajanj za dvig plač v državnem upravljavcu avtocest in hitrih cest, je del delavcev Darsa v Ljubljani pred upravno stavbo podjetja organiziral protestnih shod. Protest je potekal pod okriljem Sindikata delavcev Darsa, ki ta teden z upravo ni podpisal dogovora o novem dvigu plač.

Za izračun sodniških plač bodo upoštevali tudi inflacijo od 2012 do letos
05. 06. 2024 15.12Ustavno sodišče je izdalo dopolnilno odločbo glede sodniških plač, s katero je določilo način izvršitve odločbe o neustavnih sodniških plačah. Na novo določene sodniške plače bodo sodnikom prvič izplačali pri izplačilu za avgust v septembru letos, pri čemer pa bodo dobili tudi razliko za nazaj od 3. januarja letos. V sindikatih so prepričani, da bo odločitev glede sodniških plač zagotovo vplivala tudi na pogajanja. Predsednica republike Nataša Pirc Musar upa, da bo vlada čim prej odpravila neustavnost sodniških plač, predsednik vlade Robert Golob pa je dejal, da verjame, da bodo odločitev sodišča temeljito preučili, z njo pa sicer še ni seznanjen.

Na krovnih pogajanjih se bo vlada s sindikati lotila novega plačnega zakona
27. 05. 2024 08.09Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so danes na krovnih pogajanjih pregledali celoten nabor aktivnosti, ki jih je treba izpeljati, da bi lahko nov plačni sistem zaživel. Stebrna pogajanja bodo potekala ta in naslednji teden, sredi naslednjega tedna se bodo na krovnih pogajanjih lotili še novega plačnega zakona.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice
10. 05. 2024 06.46Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?
01. 05. 2024 19.32Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev
30. 04. 2024 18.22Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju
23. 04. 2024 10.43Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Vlada in sindikati bodo odslej rešitve iskali v okviru posebne delovne skupine
19. 03. 2024 13.25Vlada in sindikati javnega sektorja so nadaljevali krovna pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij. Pogajanja sicer ocenjujejo kot konstruktivna, a za zdaj jim še ni uspelo najti kompromisa o nekaterih ključnih vprašanjih. Dogovorili pa so se, da bodo rešitve v nadaljevanju iskali v okviru delovne skupine.

Pogajanja med vlado in javnim sektorjem se nadaljujejo v torek
15. 03. 2024 15.02Vlada in sindikati javnega sektorja tudi po petkovih krovnih pogajanjih ostajajo neusklajeni o nekaterih ključnih elementih načrtovane prenove plačnega sistema in odprave plačnih nesorazmerij. Odprta še naprej ostajajo vprašanja obdobja uveljavitve dogovora ter usklajevanja plač z inflacijo v vmesnem obdobju. Znova se sestanejo v torek.

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek
11. 03. 2024 13.30Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

Pogajanja o plačah: za sindikate sporna petletna časovnica
04. 03. 2024 19.25Za sindikate javnega sektorja ni sprejemljivo, da bi se plačna reforma in odprava plačnih nesorazmerij zgodila v petih letih, ta čas pa se plače ne bi uskladile z inflacijo. To so vladni strani sporočili na pogajanjih. Minister za finance Klemen Boštjančič pravi, da so to pač pogajanja in da bodo ta tekla tudi v naslednjih dneh in tednih.