Koalicijsko SMC so v zadnjem tednu oslabili odhodi vidnejših članov – svojo poslansko skupino so ustanovili sedaj nekdanja vodja poslanske skupine Janja Sluga, predsednik Državnega zbora RS Igor Zorčič ter poslanec Branislav Rajić. Svojo politično pot bodo tako, skupaj z Desusovim poslancem Jurijem Lepom, nadaljevali v opoziciji.
Koalicija je sicer Zorčiča v torek poskusila razrešiti s položaja prvega med poslanci, a jim je zmanjkal en glas v državnem zboru. Iz opozicijskih vrst je tako že slišati pozive k predčasnim volitvam, saj da koalicija nima več večine v DZ.
Počivalšek je po odločitvi poslancev ocenil, da je na dolgi rok pomembneje to, da v zapletenih mesecih, ki so pred njimi, celotna ekipa vesla v isto smer. V petek je dodal, da so se razmerja v poslanski skupini in v parlamentu razčistila, zato bo lažje nadaljevati z delom.
Počivalšek med poslance?
Da je glede na položaj ena od možnosti tudi vrnitev prvaka Počivalška v DZ, čeprav si ga strankini poslanci bolj želijo na položaju gospodarskega ministra in menijo, da bi bil njegov odstop velika škoda, pa pravi vodja poslancev SMC Gregor Perič.
Periča je ob glasovanju o Zorčiču najbolj presenetilo to, "da je del opozicije po tistem, ko je še nedavno ob glasovanju o konstruktivni nezaupnici vneto zagovarjal, da je treba prevzeti glasovnice, zdaj obrnil ploščo in jo ucvrl iz dvorane". "Očitno si niso tako zelo zaupali, kako bi glasovanje potekalo," je ugotavljal v današnji izjavi novinarjem v DZ.
Po njegovem mnenju bi do zamenjave predsednika moralo priti že iz ustaljene demokratične prakse tudi v primerljivih državah. Poudaril je, da ne gre za oceno Zorčičevega dela na mestu predsednika DZ, ampak je to zgolj posledica spremenjenega razmerja političnih sil. Spomnil je na še en obrat, in sicer, da so Zorčiča v torek podpirali tisti, ki ga pred enim letom niso.
Če bo ostal predsednik DZ, bo to po Peričevih ocenah gotovo spremenilo dinamiko med DZ in vlado. "Morda se sliši idealistično, da vlado vodi koalicija, DZ pa opozicija. A neka sinergija mora biti," je pojasnil. Dodal je še, da to ne pomeni podrejanja DZ vladi. A če se kakšni postopki zavirajo, je po Peričevih besedah težko pod streho spraviti določene zakone.
Na vprašanje, ali bi bila morebitna Počivalškova vrnitev v DZ pogojevana z zahtevo, da postane predsednik DZ, pa je odgovoril, da so številne možnosti odprte, a ne bi rad ugibal, saj bo to rezultat pogovorov. Pogovori o drugih možnostih potekajo, vsi še niso bili opravljeni: "Dejansko se nam nikamor ne mudi. Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha." Prihodnji dnevi bodo po Peričevem mnenju prinesli bolj oprijemljive odgovore na ta ugibanja.
Verjame pa, da veliko več poslancev podpira vlado, kot so pokazale številke pri glasovanju. "Marsikdo si trenutno ne želi na volitve," je dodal.
Na dogajanje se je nato odzval še Počivalšek, ki je zapisal, da bi bila ena od možnosti za rešitev politične situacije lahko njegova vrnitev med poslance. "Ravnal bom odgovorno in državotvorno, kot v SMC vedno počnemo. Najprej pa se bomo o tem pogovorili na jutrišnjem izvršnem odboru stranke," je dodal.
KOMENTARJI (1208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.