Čeprav kriminalistična preiskava o okoliščinah usodnega četrtkovega jutra še poteka, direktor kočevskega Melamina že od prvega dne o vzroku ni imel dvomov: "Točno vemo, človeški faktor. Vsa dokumentacija je štimala v nulo, tako da je nerazumljivo, da se kaj takega lahko zgodi pri toliko nivojskem varovanju tega prečrpavanja," je pred dnevi dejal Srečko Štefanič.
Da je ocena, da gre za napako delavcev preuranjena, pa opozarja strokovnjakinja za varnost v kemijskih obratih, ki je prepričana, da bi morali imeti varovalke, ki predvidijo tudi človeške napake.: "Človeški dejavnik je samo eden od dejavnikov. Je prišlo do niza nekih zaporednih neželenih dogodkov, ki so seveda v končni fazi pripeljali do takšnih razsežnosti," pravi Barbara Novosel z ljubljanske Fakultete za kemijo, ki meni, da je ocena, da gre za napako delavcev, preuranjena.
Kaj naj bi torej šlo narobe? "Znano je, da naj bi prevoznik cisterne in zaposleni v Melaminu kemikalijo prečrpala v napačen rezervoar. Po naših neuradnih informacijah naj bi ob pretakanju na cev morala namestiti poseben vmesnik, ki naj bi se nahajal v pisarni kontrolorja. Ta bi lahko posumil, da sta zaposlena storila napako, a ga v pisarni takrat ni bilo, zato naj bi se pretakanja lotila sama," je za 24UR poročala Ema Čepon.
Ko sta se kemikaliji premešali, sta se začeli segrevati, kar pa bo besedah Novoselove "pripelje do povišanega tlaka, lahko tudi do razpoka nekega rezervoarja, do sproščanja plinaste faze, ki lahko z zrakom tvori eksplozivno zmes".
Iz Melamina so sicer odgovorili, da o podrobnostih - ker preiskava še poteka - ne morejo govoriti, posebej pa ne - dodajajo - če informacije v zvezi z njimi prihajajo iz neprofesionalnih virov.
Zastave na pol droga
V četrtek, 12. maja, se je v Kočevju zgodila največja tehnološka nesreča v Sloveniji od njenega obstoja. Eksplozija v podjetju Melamin je terjala življenja šestih ljudi. Več je bilo ranjenih. Povzročila je milijonsko škodo in za seboj poleg razdejanja pustila globoko travmo, je po sporočilu kočevske občine pojasnil župan Vladimir Prebilič. Za dan žalovanja v Občini Kočevje se je odločil zaradi spoštovanja do vseh, ki so izgubili najdražje, in vseh, ki so z nesebično pomočjo preprečili še slabši izid nesreče.
Občane je pozval, naj vse izobešene zastave v torek spustijo na pol droga in naj ob zvoku siren vsi za minuto prekinejo delo in dejavnosti ter se tiho spomnijo tragičnega trenutka, so še sporočili s kočevske občine.
Šest žrtev, en človek se še vedno bori za življenje
Spomnimo. Po nesreči v Melaminu so potrdili pet žrtev, bitko za življenje pa je teden dni kasneje izgubil še eden od dveh hudo opečenih delavcev, ki so ju zdravili v UKC Ljubljana. Kriminalistična preiskava nesreče še poteka.
Delovno nesrečo v Melaminu naj bi sicer po prvih domnevah najverjetneje povzročila človeška napaka pri prečrpavanju ene od surovin v skladiščni prostor. Eksplozija in požar, ki je sledil, sta močno poškodovala tovarno in delno tudi njeno okolico. Šlo je sicer za najhujšo industrijsko nesrečo v državi, uprava Melamina pa je škodo ocenila na približno 36 milijonov evrov.
Melamin je po nesreči obiskalo več politikov. Med temi tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je pri iskanju rešitev napovedal državno pomoč, in predsednica novega sklica DZ Urška Klakočar Zupančič. Napovedala je, da bo skladno s svojimi pristojnostmi in po svojih močeh skušala vplivati, da bo podjetje čim prej dobilo denarno pomoč.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.